Inicijativa Kultura za demokratiju (CfD), inicirana i podržana od Vlade Švajcarske, obeležava konferencijom “Kulturni nexus: Zajedničko oblikovanje budućnosti” od 22. do 24. maja u Nišu završnicu prve faze, tokom koje su od jeseni 2021. godine podržana 83 projekta aktera nezavisne kulturne scene u Srbiji.
CfD projekat, čija prva faza traje od oktobra 2021. godine do februara 2025, sprovodi Fondacija Hartefakt, a podržan je od Vlade Švajcarske u iznosu od 1.945.000 evra.
Cilj švajcarske podrške, realizovane preko Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC), jeste očuvanje i proširenje društvene sfere u kojoj se neguju različite demokratske vrednosti, podstiče međukulturni dijalog i promoviše tolerancija.
CfD projekat popunjava značajnu prazninu u podršci nezavisnim kulturnim akterima i koristi vitalnost nezavisnog i dinamičnog kulturnog sektora u Srbiji kako bi se poboljšala socijalna kohezija i tolerancija unutar lokalnih zajednica, naglašavajući ne samo umetničku produkciju već i razmenu znanja i iskustava, te međusobno učenje.
Kako se projekat bliži kraju prve faze, konferencija u Nišu je prilika da se sagledaju dosadašnji rezultati i zajedno odredi smer za dalje.
Konferencija “Kulturni nexus: Zajedničko oblikovanje budućnosti”, prema navodima organizatora, označava više od završetka implementacije jedne faze uspešnog projekta. Zamišljena je kao spoj ideja, iskustava i vizija usmerenih na oblikovanje CfD projekta u budućnosti. Stoga ima dvostruki cilj – da prikaže dosadašnje rezultate i naučene lekcije tokom trajanja projekta, ali i da zajednicki osmisli budući pravac u svetlu evoluirajućeg kulturnog i društvenog konteksta Srbije.
Diskusije će pružiti uvid u ranije projekte i najbolje primere iz dosadašnje prakse, ali i podstaći na saradnju i razmišljanje o budućim strategijama.
Prve večeri biće predstavljeni grantiji FilmArt i Bašta fest, a glavni program 23. maja otvoriće uvodnim izlaganjima direktor SDC u Srbiji Rihard Koli (Richard Kohli) i direktor Fondacije Hartefakt Andrej Nosov.
Predviđene su dve panel diskusije – “Mladi i umetnost / Da li ih zasta poznajemo” i “Kretanje kroz svet umetnosti sa marginalizovane pozicije”.
Panel posvećen mladima mapiraće kulturne i umetničke potrebe mladih ljudi i umetnika u razvoju u Srbiji, a istovremeno će se baviti i potrebama mladih umetnika, ispitujući da li ih postojeći mehanizmi podrške adekvatno osnažuju da slobodno stvaraju i budu vidljivi. Panel će se kriticki osvrnuti i na postojeće pristupe i istražiti potencijalne strategije za negovanje inkluzivnijeg okruženja koje podržava umetnicku i kulturnu produkciju koja rezonuje s mladima i aktivno ih uključuje.
Kao panelisti su najavljeni Predrag Stamenković (Mezanin), Maja Suša (Akademska scena) i Kaća Dimitrijević (AKC Gnezdo), te Jovana Avramović, rediteljka i učesnica u programu Interakcije.
Panel diskusija “Kretanje kroz svet umetnosti sa marginalizovane pozicije” fokusiraće se na ukrštanje rodnih pitanja i umetnosti, posebno ispitujući ulogu i zastupljenost žena u kulturnom sistemu. T
Biće reči o izazovima sa kojima se umetnice suočavaju u sticanju priznanja i ravnopravnosti unutar umetničke zajednice, a biće procenjena i efikasnost postojećih struktura podrške ženama u kreativnim industrijama. Panel će se baviti i upoređenjem kreativnog sektora sa drugim sektorima da bi se razumeo njegov relativni napredak ka tome da postane jednak teren za žene.
Panelistkinje će biti Marija Virijević (Centar za devojke), Minja Bogavac (Reflektor teatar) i Marija Božić (Pobunjene čitateljke).
(SEEcult.org)