Dugometražni dokumentarac „Film je promenio svet“, u režiji Darka Bajića i Siniše Cvetića, koji 29. maja u Domu omladine Beograda zatvara 17. Beldoks, posvećen je stvaralaštvu doajena srpske kinematogafije Milošu Miši Radivojeviću, kao nastavak Bajićevog projekta „Film davne budućnosti“ čiji je cilj da se sačuva iskustvo generacija autora koji su snimali na filmskoj traci.
„Film, u klasičnom smislu te reči, jedini predstavlja autora koji hoće nešto da vam kaže u ovo vreme u kojem dominira ono što se zove proizvodnja sadržaja“, izjavio je Bajić 27. maja na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, važno je da se u novu tehnologiju ugradi iskustvo filmske trake, način razmišljanja i rada koji ona iziskuje, jer nova tehnologija samo koristi filmski jezik, dok proces stvaranja ubrzava do besmislenosti.
Prvi film serijala „Film davne budućnosti“, pod istim naslovom, okupio je četvoricu reditelja koji su obeležili domaću kinematografiju – uz Radivojevića u razgvoru s Bajićem učestvovali su Đorđe Kadijević, Boro Drašković i Zdravko Šotra.
Bajić je ocenio da se ovaj način očuvanja i prezentovanja kulture sećanja pokazao kao atraktivan i delotvoran, te podsetio da je premijera u maju 2023. godine privukla više od hiljadu gledalaca i filmskih profesionalaca, kao i da su mediji s velikim pijetetom i radoznalošću posvetili prostor akterima tog filma čije intervjue ljubitelji njihovih opusa dugo nisu imali prilike da vide ili pročitaju.
„Nameravamo da snimimo još tri pojedinačna filma, a zatim i sledeći ciklus u kojem bi o svojim iskustvima govorili Karpo Aćimović Godina, Lordan Zafranović, Emir Kusturica i, nadamo se, Milčo Mančevski“, najavio je Bajić.
Petar Mitrić, Miša Radivojević, Darko Bajić i Siniša Cvetić, foto: Preventer
Reditelj i scenarista Miša Radivojević (84) debitovao je još 1970. godine (Bube u glavi) i tokom cele karijere sačuvao poziciju radikalnog filmskog autora i jednog od najvažnijih predstavnika art filma.
„Ovaj projekat je znak plemenite namere autora da odabere grupu doajena i posveti im pažnju, u teškom vremenu za kulturu, kada nema budžeta za tako nešto. Zahvalan sam za takav gest u koji su uloženi rad i poštovanje“, rekao je Radivojević.
Uz osmeh je dodao da je mali problem to što su oni još živi, pa su i ocene njihovog opusa možda ljubaznije nego što će biti kada oni odu.
„Ipak, sjajno je da je stvoren taj materijal, kao jedna baza koja bi bila normalna u svakoj kulturi, za ljude koji su prešli 80. godinu a ostavili su neki opus. Kakvi su da su ti naši filmovi, u njima je zarobljeno vreme, kojem će nove generacije morati da se vrate da bi videle kako je bilo. Mislim da to vreme zarobljeno u tim filmovima mnogo kompetentnije komentariše i istoriju i na neki način antropologiju i uopšte biće čoveka“.
„Danas je film sateran u ćošak, onaj film koji mi poznajemo i volimo. Došlo je novo vreme. Loši momci su pobedili. Novac je pobedio. Ali to daje fantastičnu šansu svakom usamljenom pojedincu, svakom ljubitelju prave umetnosti da se zatvorimo u male, ilegalne klubove, da se vratimo nekoj vrsti tajnog života u kojem ćemo praviti prave, istinite stvari...“, izjavio je Radivojević novinarima, dok je u dokumentarcu „Film je promenio svet“ rekao: „Ne samo da mislim da se može promeniti svet već mislim da je svet promenjen i da ga je upravo film promenio. Film je najviše doprineo od svih umetnosti, kao najsumnjivija umetnost, uspeo da stvori jedan virtuelni svet. To je proces kojem možemo da se opiremo ali izgubićemo tu bitku“.
Miša Radivojević, foto: Stefan Vacić
Mladi reditelj Siniša Cvetić, nekadašnji Bajićev student, rekao je da mu je profesor predložio da naprave razgovor s čuvenim rediteljima.
„Ozbiljno smo se pripremali, ali i super proveli gledajući njihove filmove dok smo tražili one s dobrom rezolucijom da uzmemo inserte za montažu. Nažalost, danas nema više prostora da se ti filmovi prikazuju, osim u Kinoteci i retko na nekom TV kanalu“.
„Hteli smo da sačuvamo njihov načina razmišljanja, kao i da probudimo interesovanje kod mlađih generacija za njihove filmove. Za prvi film snimili smo trosatni materijal, a montirali ga na sat i po. To mi je bilo dragoceno iskustvo“, izjavio je Cvetić.
Direktor fotografije je Zoran Jovanović Žofr, montažeri Senka Pejić i Vladimir Živanović, producenti Darja Bajić Božović i Saša Sailović.
Prva dva filma urađena su u produkciji „Magične linije“ i Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
U planu je i knjiga na osnovu prvog filma, u saradnji sa „Službenim glasnikom“.
(SEEcult.org)