Vesti

Kolektivne refleksije umetničkih praksi u ruralnim sredinama

31. maj 2024.
SEEcult.org
wcscd-radionica

Edukativni program Šta kustosiranje može/treba da bude (WCSCD), koji vodi kustoskinja Biljana Ćirić, poziva zainteresovane na radionice čiji je cilj pokretanje razgovora o umetničkim i kulturnim praksama u ruralnim područjima, a biće održane 14. juna u Beogradu i dan kasnije u Novom Sadu.

Radionice "Pokretanje rečnika: između prikupljanja i transformacije" (kolektivne refleksije umetničkih praksi u ruralnom) osmislili su i vode ih Asida Butba, Anna Ilchenko, Andrey Parshikov, Laura Rositani i Mirjana Savić, a biće održane14. juna od 13 sati u Gete institutu u Beogradu i 15. juna od podneva u Skup udruženju u Novom Sadu.

Grupa kustosa i umetnika koji vode radionice radila je na jednogodišnjem projektu u okviru kojeg su istraživali primere ruralnih zajednica povezanih sa umetničkim procesima na Zapadnom Balkanu. Kustoski pristup grupe ima za cilj da preispita ideju arhiva kao jednostavne zbirke informacija sa ciljem da to istraživanje postane uvek živo i dinamično. Istraživačka polja uključuju: ekonomiju, politiku, umetnost, duhovnost i rodna pitanja, sakupljena kroz ideju rečnika. Rečnik je namenjen da služi ne samo kao arhiv, već i kao pokušaj pronalaženja novih značenja za određene reči.

Cilj te radionce je da proširi istraživanja na datu temu i učini ih javnim i kolektivnim. Kroz razmenu ideja, iskustava i kroz kolektivno pisanje, predlog je stvaranje novog arhiva znanja koji će biti dostupan svima.

Neka od pitanja koje bi WCSCD želeo dalje da razradi kroz radionice i kolektivnu mudrost učesnika su: kolektivno stvaranje umetnosti – koncept koji prevazilazi ljudsku saradnju i uključuje interakcije sa ljudskim i ne-ljudskim entitetima, uključujući samu zemlju; načini usvajanja i fuzije više ekonomskih i životnih strategija praksi u ruralnim područjima i da li i kako mogu postati korisna referenca za razmišljanje o postpandemijskoj krizi; rodne složenosti u ruralnim sredinama kroz prizmu porodičnih projekata i nevidljivog rada žena; prisustvo duhovnosti kao kolektivnog principa i zajedničkog etosa.

Program radionice obuhvata uvod, prezentaciju istraživačkog procesa i rečnika, te razmenu ideja i iskustava.

Učesnici su pozvani da sednu za sto na kojem papirni stolnjak služiti kao prostor za ostavljanje tragova u procesu kolektivnog odgovora koji može biti bilo šta – asocijacija, sećanje, vizuelni element ili drugi pojam. Ljudi mogu pisati direktno na stolnjak kako bi imali zajedničke misli na velikom jedinstvenom komadu papira.

Proces će biti praćen zajedničkim obrokom kako bi se stvorio trenutak za dalju konverzaciju i razmenu.

Predviđeno je i kolektivno čitanje i diskusija, te kreiranje kolektivnog manifesta.

Radionica je besplatna i otvorena za sve. Nije potrebno prethodno znanje, posebne veštine ili zahtevi. Učesnici su ohrabreni da podele svoje jedinstvene perspektive u sigurnom i podržavajućem okruženju gde se svi osećaju prijatno da dele svoje ideje.

Svi su pozvani da donesu hranu i piće za zajednički piknik nakon radionica.

Registracija je obavezna. Za radionicu u Beogradu potrebno je poslati imejl na what.could.curating.do@gmail.com ili pisati na Instagram profil WCSCD, a za radionicu u Novom Sadu treba se registrovati putem SKUP-a i na mejl sokgalerija@gmail.com

(SEEcult.org)

Tagovi