Međunarodni pozorišni Šekspir festival dovešće od 4. do 7. jula četiri predstave iz Velike Britanije, Italije i Srbije na scenu pod otvorenim nebom u Vili Stanković u Čortanovcima, uz prateće programe, kao i jesenji deo programa u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Osnivač i direktor Šekspir festivala Nikita Milivojević ističe da su na glavnom programu četiri velika naslova, na koja se prvo i pomisli kada se pomene Šekspir (1564-1616), a to su “Bogojavljenska noć”, “San letnje noći”, „Romeo i Julija“ i „Hamlet“.
Festivalsko 11. izdanje otvoriće komedija zabune “Bogojavljenska noć” u režiji mladog Ivana Vanje Alača i izvođenju grupe mladih glumaca, koja je premijeru imala prošlog leta u okviru programa „Moj prvi Šekspir“.
„Predstava ove energične i maštovite ekipe postigla je ogroman uspeh. Publika je tražila da je vidi opet“, izjavio je na konferenciji za novinare 18. juna Milivojević, podsetivši da je predstava realizovana u saradnji Šekspir festivala, Pozorišta mladih i Akademije umetnosti Novi Sad.
Foto: Srđan Pablo Doroski
Britanski Flute teatar vraća se u Čortanovce, gde je prošlog leta igrao „Perikla“, a prvi put na Šekspir festivalu izvodi najčuveniju Šekspirovu komediju “San letnje noći”, za koju režiju potpisuje Keli Hanter.
„To je neodoljiva predstava, jako zabavna, sa puno muzike. Sedam izvođača igraju sve likove u komadu, a muzika se izvodi uživo na sceni“, istakao je Milivojević. Izrazio je zadovoljstvo što će ova trupa u pratećem programu odigrati i verziju prilagođenu za osobe sa autizmom, kao što su to vrlo uspešno učinili i sa “Periklom“.
Iz Italije stiže energična plesna predstava „Romeo i Julija: Poslednji sati“ u izvođenju međunarodno poznate ImPerfect Dancers Company, u kojoj se kroz pokret i muziku istražuju emocije na osnovu čuvene Šekspirove ljubavne priče. Autori koncepta i korogafije su Valter Mateini i Ina Broek.
„U prethodnih deset godina videli smo Šekspira u mnogo različitih formi i žanrova, tako da je i ova predstava bez teksta sasvim u duhu našeg festivala“, rekao je Milivojević.
Letnje izdanje 11. Šekspir festivala zatvoriće “Hamlet Double Bill” itallijanske trupe La Ribalta Teatro, dvojezični - italijanski i engleski spoj komedije i tragedije. Autori teksta i režije su Alberto Jerardi, Đorđo Vijerda i Edrijan Hjuz.
„Taj neobični, dupli komad je proizvod Evropske mreže Šekspir festivala, čiji smo i mi član. Autori su ponudili zanimljiv koncept da se Hamlet gleda iz ugla grobara i iz ugla glumaca. Mreža ga je podržala u okviru međunarodnog projekta ShakeSPHERE 2023/2024“, rekao je Milivojević.
Hamlet Double Bill, foto: ŠF promo
Slogan 11. Šekspir festa uzet je iz komedije „Kako vam drago“. To je replika jednog od junaka, koji sumirajući utiske o svetu oko sebe kaže: „Ah, što luda nisam ja!“
„Luda uvek ima posebno mesto u Šekspirovim komadima. On nas zabavlja, ali i jedini ima privilegiju da priča šta god mu padne na pamet. On je ustvari neka vrsta mudraca koji se samo krije iza svoje ludosti. Čini se da tako lakše podnosi ludost sveta u kojem živi. A svet je od Šekspira do danas izgleda ostao manje-više isti“, rekao je Milivojević.
Za jesenji deo programa najavio je veliko izneneđenje, otkrivajući samo da će biti realizovan u saradnji sa novosadskim Internacionalnim festivalom alternativnog i novog teatra (INFANT).
Koselektor Boris Liješević najavio je širenje pratećeg programa, koji je do sada obuhvatao izložbe, filmove, radionice, i na književnu oblast.
„U novinama sam pročitao inspirativan prikaz knjige ’Moj Šekspir: Rediteljsko putovanje kroz Prvi folio’ Grega Dorana, umetničkog direktora Rojal Šekspir kompani od 2012. do 2022. godine. Poželeo sam da imamo tu knjigu i u prevodu na srpski jezik“, rekao je Liješević, dodajući da je prikaz napisala magistarka pozorišnog dizajna, kostimografkinja i prevoditeljka sa engleskog jezika Nataša Đukić, koja živi na relaciji Beograd-Čikago.
Nataša Đukić je izjavila da u toj „pametnoj i zabavnoj knjizi Doran priča o Šekspiru kao o svom drugu“. Doran je tokom slavne karijere bio reditelj ili producent svih komada iz Prvog folija, a u knjigu je uključio i svoja profesionalna iskustva i mnoge duhovite anegdote.
U toku su pregovori sa izdavačem, a promocija je u planu za novembar. Takođe, priprema se izdavanje monografije “Šekspir festival: Prvih 10 godina”.
U ime Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vojvodine Dragan Traparić je izrazio podršku Šekspir festivalu kao značajnoj kulturnoj manifestaciji, za koju je ove godine iz budžeta obezbeđeno 30 miliona dinara.
Festival se i ove godine održava uz podršku Uniqa osiguranja. Direktorka brenda i komunikacija te kompanije Sonja Marić je izjavila da je Šekspir i dalje svima nama inspiracija, a ove godine će svi ljubitelji pozorišne umetnosti ponovo “uživati u vanvremenskim delima najvećeg dramskog stvaraoca, onako kako smo navikli - pod vedrim nebom“.
Ulaznice za 11. Šekspir festival mogu se kupiti od 19. juna na svim Tickets prodajnim mestima, kao i onlajn putem stranice tickets.rs.
Šekspir festival, arhiva, foto: Jelena Ivanović
Šekspir festival je član Evropske mreže Šekspir festivala i dobitnik priznanja Pokrajinske vlade „Najbolje iz Vojvodine 2022 - 2024“ kao jedna od najznačajnijih pokrajinskih manifestacija sa aspekta međunarodne promocije Vojvodine i Srbije.
Osmišljen kako bi izvođenjem predstava pod vedrim nebom na autentičan način dočarao vreme i negovao uspomenu na najvećeg svetskog dramskog stvaraoca, Šekspir festival se od početka održava uz podršku Pokrajinske vlade, Opštine Inđija, Ministarstva kulture, Grada Novog Sada, UNIQA osiguranja.
Osnivanje Šekspir festivala u Srbiji inicirao je reditelj Nikita Milivojević nakon premijere njegove predstave „Henri VI” u čuvenom Glob teatru u Londonu maja 2012. godine.
Pored želje da otkrije publici Šekspira na nov način, Milivojević je bio vođen idejom da se državna rezidencija, Vila Stanković, kao izuzetan prostor zatvoren za javnost u Srbiji, učini atraktivnim kulturno-turističkim mestom.
Festivalski sajt je sekspirfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
(SEEcult.org)