Naučni skup “Savremena umetnost: Muzeji i javni prostori kao platforma za nove susrete”, organizovan od 25. do 27. juna u Rektoratu Univerziteta umetnosti u Beogradu, posvećen je rezultatima međunarodnog projekta
“Art*is – umetnost i istraživanje transformacija pojedinaca i društva”, posebno u pogledu uloge muzeja u društveno-transformativnim kapacitetima (vizuelne) umetnosti.
Iako je tema društvene uloge i mesta umetnosti jedna od centralnih za oblast filozofije i teorije umetnosti, pitanje da li umetnost ima moć da podstakne promene u načinu razmišljanja i stavovima pojedinaca i zajednice u celini ipak je ostalo neistraženo – makar na empirijskom planu, naveli su organizatori. Doživljaj određenog umetničkog dela, s promenama koje se javljaju i koje se mogu proceniti na bihejvioralnom ili fiziološkom planu (raspoloženje, zdravstveno stanje, mogućnost identifikacije, društveni stavovi prema neposrednom ili širem okruženju), bili su predmet istraživanja u oblasti neuronauka i psihologije u okviru projekta “Art*is – umetnost i istraživanje transformacija pojedinaca i društva”, kojim rukovodi Univerzitet u Beču, a iz Srbije učestvuje Fakultet dramskih umetnosti (FDU).
U okviru naučnog skupa u svečanoj sali Rektorata, javnost će moći da prati izlaganja o rezultatima istraživanja – “ART*IS "Debate Urban Aesthetics, Art, and the Public Realm” 25. juna i “Museum Studies: Network Modeling, Psychological Mechanisms, Outcomes” 26. juna.
Posebna pažnja posvećena je temi uloge muzeja u društveno-transformativnim kapacitetima (vizuelne) umetnosti, budući da se deo projekta bavio ispitivanjem različitih načina utvrđivanja i evaluacije reakcija (muzejske i galerijske) publike, motiva umetnika i faktora koji se odnose na vezu umetničkog dela, konteksta u kojem je izloženo i uticaja koji ostvaruje.
Na osnovu analize predstavljenih nalaza, zadatak tima FDU je prevođenje rezultata istraživanja u preporuke za kulturnu politiku, kroz definisanje primenjivih smernica za donosioce odluka na nivou Evrope.
U okviru završne konferencije projekta ART*IS, priređena je izložba “Pasaž u salonu, i druga mesta susreta umetnosti i života”, koja je rezultat istraživačkog rada sa samoorganizovanim grupama marginalnih umetnika Pleme F20 i Bitlsti, a biće otvorena 25. juna u Salonu Oto Bihalji-Merin i 27. juna u Uličnoj galeriji u Beogradu. Predstaviće radove kolektiva koji zadržavaju uzbudljivi liminalni status konstantnog proizvođenja sadržaja negde između umetnosti i života.
Projekat ART*IS , finansiran u okviru programa EU Horizont 2020, bavio se transformativnim potencijalom umetnosti na pojedince i društvo. Okupio je istraživače iz različitih naučnih disciplina u cilju proučavanja različitih aspekata umetničkog delovanja. Dokumentovanjem reakcija hiljada ljudi na vizuelnu umetnost širom Evrope, projekat je imao za cilj da razume emocionalne posledice susreta sa umetnošću u institucionalnom (muzejskom, galerijskom), i svakodnevnom urbanom kontekstu.
Program naučnog skupa sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)