Filmski festival Sopotu (Sofest) svečano je otvoren 1. jula uz tradicionalni vatromet, fanfare i defile filmskih ekipa, a pred mnogobrojnom publikom ispred Centra za kulturu uručena je Statueta slobode za doprinos filmskoj umetnosti renomiranom stvaraocu i prvom diplomiranom snimatelju u SFRJ, inovatoru, nekadašnjem dekanu Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Predragu Pegi Popoviću.
Popović je izrazio zadovoljstvo zbog nagrade i istakao da je to zapravo priznanje za sve filmove koji su nastajali u drugo, dragoceno vreme, kada su stvarana vredna remek-dela, a pravili su se na drugačiji način nego danas.
Statuete slobode dobile su i dve filmske kuće koje su tokom svog trajanja ostvarile neprocenjiv doprinos u čuvanju domaće i svetske kulturne baštine – Filmske novosti, koje obeležavaju 80 godina postojanja, i Jugoslovenska kinoteka, koja beleži 75 godina od početka rada.
Kamere Filmskih novosti beležile su neke od najznačajnijih istorijskih događaja i mnogi reditelji i dramaturzi, kao što su Đorđe Kadijević, Puriša Đorđević i Mira Trailović, započeli su karijere upravo u toj filmskoj kući, a značajna građa danas se čuva, restaurira i proučava u depoima Filmskih novosti. Statuetu slobode primio je direktor Filmskih novosti Vladimir Tončić, koji je rekao da se Sofest prepoznaje po toplini, duši i kvalitetu koji nosi.
Jugoslovenska kinoteka, filmska kuća koja čuva prikuplja, sređuje i obogaćuje, ali i promoviše i prikazuje kolektivno sećanje u filmskim slikama, poseduje u svom fondu 100.000 filmskih kopija i budno radi na zaštiti tog filmskog blaga od svog osnivanja 1949. godine. Statuetu slobode je u ime Jugoslovenske kinoteke primio pomoćnik direktora Božidar Marjanović, koji je kako je rekao da je i sam stanovnik opštine Sopot, a njegovi prvi susreti sa filmom bili su upravo na Sofestu.
Predsednik opštine Sopot Živorad Milosavljević, koji je i predsednik Odbora Sofesta, zvanično je proglasio otvorenim 52. festivalsko izdanje, ističući da tradicija inspiriše na stvaranje novih dela, prvobitno za očuvanje uslova života svakog pojedinca i nezameljive prirode Kosmaja.
"Od danas do subote, Sopot je prestonica filmske umetnosti pod znakom slobode stvaralaštva. Gledaćemo filmove stvaralaca svih generacija i za sve uzraste i svima zahvaljujemo što svoja znamenita dela ugrađuju u temelje festivala", istakao je Milosavljević.
U muzičkom delu programa nastupio je Husein Alijević Husa koji je, pored svojih hitova, izveo i numeru „Nedelja“ iz istoimenog filma u kojem tumači glavnu ulogu pevača narodne muzike Džeja Ramadanovskog, a koji je na programu 52. Sofesta.
Sofest će do 6. jula prikazati čak 24 filma srpske ili manjinske srpske produkcije u takmičarskom programu, počev od “Ruskog konzula” Miroslava Lekića do “Heroja Halijarda” Radoša Bajića na zatvaranju.
Premijerno će biti prikazan film doajena Nikole Lorencina “Drava se ne predaje”, u produkciji “Zastava filma”, a u konkurenciji su i “Lost Country” Vladimira Perišića, “Radnička klasa ide u pakao” Mladena Đorđevića, “Jorgovani” Siniše Cvetića, kao i koprodukcije Crne Gore i Srbije “Živi i zdravi” Ivana Marinovića, Hrvatske i Srbije “Samo kad se smejem” Vanje Juranić...
Festival se održava pod sloganom “Crno-sivo, u koloru”, aludirajući na teme filmova, a vizuelni identitet kreirala je Simona Dašić Raca.
U pratećem programu, povodom Evropskog prvenstva u fudbalu, našli su se dokumentarac “Najbolji golman na svetu” o Perici Radenkoviću autorke Katarine Sinđelić, u režiji Vladimira Kurčubića, a povodom Olimpijade u Parizu takođe dokumentarni “Beograd ’92” Miše Radivojevića (iz vremena kada je Beograd želeo da bude domaćin Letnjih olimpijskih igara).
Na matineima će po tradiciji biti prikazano i nekoliko stranih filmova za decu.
Ulaznice za projekcije su besplatne, a mogu se rezervisati telefonom i lično na blagajni Centra za kulturu.
Festivalski sajt je sofest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
*Foto: Belkisa Abdulović
(SEEcult.org)