Jubilarni, peti Festival drame i pozorišta balkanskog kulturnog prostora “Teatar na raskršću”, čiji glavni program obuhvata šest predstava iz Slovenije, Srbije, Hrvatske Crne Gore i Bugarske, počeo je 2. septembra u Narodnom pozorištu u Nišu “Antigonom” Dominika Smolea, u režiji Luke Marcena i izvođenju Slovenskog narodnog gledališča Nova Gorica.
U selekciji Spasoja Ž. Milovanovića, direktora niškog teatra, u glavnom programu učestvuju i predstave “Mister Dolar” Branislava Nušića, u režiji Miloša Lolića i izvođenju Narodnog pozorišta u Beogradu, “Poetesa” Vide Ognjenović, u produkciji Srpskog narodnog pozorišta iz Novog sada i Udruženja gražana “Novi tvrđava teatar”, “Subota, nedelja i ponedeljak” Eduarda de Filipa, u režiji Paola Mađelija i izvođenju Gradskog satiričkog kazališta “Kerempuh” iz Zagreba, “Ćelava pevačica” Ežena Joneska, u režiji Jagoša Markovića i produkciji Centra za kulturu u Tivtu, te “Elementarne čestice” Mišela Uelbeka, u režiji Krisa Šarkova i izvoženju Narodnog teatra “Ivan Vazov” iz Bugarske.
Na zatvaranju, 8. septembra, publika će moći da pogleda predstavu Borisava Stankovića “Koštana”, u režiji Jane Maričić, koju će Narodno pozorište Niš odigrati u čast nagrađenih.
Ministar kulture Srbije Nikola Selaković istakao je na otvaranju petog “Teatra na raskršću” da taj festival okuplja umetnike sa prostora gde se kultura i tradicija vekovima prožimaju, međusobno dopunjuju i oplemenjuju.
“Svesni ogromnog značaja koji ovakve manifestacija imaju na planu regionalne saradnje u pogledu afirmacije pozorišne umetnosti i promocije Srbije kao zemlje kulture, Ministarstvo na čijem sam čelu od početka pruža podršku Festivalu. Kultura je nesumnjivo najdublja i najfinija spona koja povezuje pojedince i društva. Ona je bila i ostala najbolji most da se produbi uzajamno prepoznavanje i razumevanje i da se kreativnošću afirmiše raznovrsnost”, naglasio je Selaković.
Selaković je naveo da je niško Narodno pozorište tokom 137 godina uspelo da opstane uprkos burnoj istoriji i brojnim nedaćama koje su tokom 20. veka zadesile Niš i Srbiju, a kako je ocenio, izgradnjom Male scene, u koju je država investirala 1,27 miliona evra, pred niškim teatrom su nove mogućnosti.
“U tom svetlu, u vremenu pred nama, nastavićemo sa ulaganjima u razvoj pozorišta kako bi i Niš, posle Beograda i Novog Sada, dobio i scenu opere”, rekao je Selaković.
Selaković je dodao da će se “tim putem i zajedničkim zalaganjem, kako obnovom velike sale i zgrade pozorišta, tako i ostvarenjem novog kvaliteta i nove sfere umetničkog izražavanja”, steći uslovi da Narodno pozorište u Nišu postigne status nacionalne ustanove kulture.
Prema njegovim rečima, niški teatar će na taj način nastaviti da na najbolji način povezuje klasično i avangardno, tradiciju i novo.
“Pored njenog velikog i prepoznatljivog doprinosa umetnosti i kulturi u celini, to je dodatno važno ako imamo u vidu da je reč o instituciji čiji značaj prevazilazi granice jednog grada, regiona i koja je suštinski deo kulturnog i nacionalnog identiteta”, poručio je Selaković.
Stručni žiri petog “Teatra na raskršću” čine: prof. dr Nenad Novaković, ekspert za elektronske medije i menadžment u kulturi (BiH), balerina, koreografkinja i dramaturškinja Irena Šarović (Srbija), rediteljka i profesorka Dora Ružđak Podolski (Hrvatska), scenografkinja i kostimografkinja dr Milica Bajić Đurov (Srbija) i glumac i producent Dušan Kovačević (Crna Gora).
Pored šest takmičarskih predstava i predstave u čast nagrađenih, najavljen je i bogat prateći program koji počinje 3. septembra tribinom na temu "Pozorišni modeli balkanskog kulturnog prostora".
Publika će imati priliku da pogleda i duo dramu “Uspomene Sare Bernar” Džona Marela, u adaptaciji i režiji Staše Koprivice, u koprodukciji Hercegnovskog pozorišta i Herceg Festa iz Crne Gore.
Najavljeno je i autorsko veče Radomana Kanjevca "Poezija na raskršću", predstava “Kutije” iz Istanbula autorke Burdžu Gorek, koju su režirali Balim Kar i Semih Degirmenci.
Svake večeri od 3. do 7. septembra po završetku svih predstava, biće organizovan okrugli sto kritike.
Cena kompleta karata za glavni program je 4.900 dinara, dok su pojedinačne karte 1.200 dinara za parter i hiljadu dinara za balkon.
Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Saša Kostić
(SEEcult.org)