Srpski rok muzičar, pevač i tekstopisac Borisav Bora Đorđević preminuo je 4. septembra u Ljubljani u 72. godini, objavila je Riblja čorba, čiji je bio frontmen, glavni vokal i tekstopisac od osnivanja 1978.
"Poštovani prijatelji, sa tugom i žalošću obaveštavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru dragi naš Boki“, saopštila je Riblja čorba na društvenim mrežama.
Đorđević je preminuo u bolnici u Ljubljani, gde su se poslednjih dana lekari borili za njegov život, nakon što je dobio upalu pluća.
Poznat kao Bora Čorba, Đorđević je rođen 1. novembra 1952. godine u Čačku. Pohađao je Petu beogradsku gimnaziju u Beogradu, a potom upisao Pravni fakultet, a posle dve godine studija, pokušao je da upiše Fakultet dramskih umetnosti. Nije primljen na glumu, ali je uspeo da upiše pozorišnu organizaciju, gde je dugo bio u statusu apsolventa.
Među albumima Riblje čorbe, čiji je osnivač sa Mišom Aleksićem, Rajkom Kojićem i Miroslavom Milatovićem, ubrajaju se: Kost u grlu, Mrtva priroda, Istina, Ujed za dušu, Labudova pesma, Trilogija...
Autor je hitova tog benda kao što su Lutka sa naslovne strane, Dobro jutro, Pogledaj dom svoj anđele, Ostani đubre do kraja, Kad padne noć, Dva dinara druže, Kad sam bio mlad, Amsterdam, Kad hodaš, Al Kapone, Avionu slomiću ti krila, Jedino moje, Ljubav ovde više ne stanuje...
Đorđević je dobitnik nagrade Akademije Ivo Andrić za knjigu poezije "Pusto ostrvo". Počasni je građanin Čačka od 2022. godine.
Pre osnivanja Riblje čorbe bio je član grupa Suncokreti i Rani mraz.
Nakon izdavanja albuma Koza nostra 1990. godine, kako podseća RTS, Đorđević je bio optužen zbog „vređanja radničke klase Jugoslavije“, ali su optužbe odbačene.
Bio je član Gradskog odbora Demokratske stranke Srbije u Beogradu, a posle političkih promena u Srbiji, bio je savetnik ministra kulture Srbije, ali je posle godinu dana dao ostavku.
Iz braka sa Draganom Đorđević ima sina Borisa. Drugi put se oženio Aleksandrom koju je upoznao na turneji u SAD, ali su se razveli posle četiri godine braka.
*Foto: Wikimedia, Mirjana Tomić
(SEEcult.org)