Izložba grafika Branka Pavića "Papirologija", organizovana povodom 30 godina od početka javnog delovanja (Prve dekontaminacije) Centra za kulturnu dekontaminaciju u Paviljonu Veljković 1. januara 1995. godine, biće otvorena 21. decembra, a obuhvata izbor radova nastalih u rasponu od okvirno 1995. do 2024. godine, koje karakteriše preispitivanje umetnikove pozicionalnosti u različitim momentima tokom protekle tri decenije.
Iako predstavljaju ličnu artikulaciju mesta sa kog Pavić nastupa, njegovi radovi se dosledno ukrštaju sa širim društveno-političkim prostorom. Preispituju jezik kao odrednicu koja prati definisanje kulturalnih i geopolitičkih prostora. Beleže uticaj prostornih pripadnosti na slobodu kretanja i određene životne izbore. Markiraju razdaljine i odnose između izgrađenih konstrukcija i prirodnih geografskih masa u kreiranju prostornosti. Prate odnos urbanog i ruralnog, i uloge prirode koja se – posebno u kasnijim radovima – i doslovno ugrađuje u stvaralaštvo Pavića. Oni otvaraju prostor za upitanost nad značajem nacionalne države, granica i mapa. Ove promenljive pozicionalnosti tokom trideset godina, kao i celokupan njegov opus, susreću se i povremeno ukrštaju sa radom Centra za kulturnu dekontaminaciju, navedeno je u najavi izložbe.
Rad oko kog je izložba konceptualizovana jeste „Izmireni računi“, kojim se označava 30-godišnjica rada CZKD-a, koji je ustanovljen 1994. i otvoren 1995. godine kao antiratni centar i nezavisna institucija kulture. Ponavljajući rasporedom elemenata umanjeni model mreže koja karakteriše pod zgrade Paviljona Veljković – centralnog programskog prostora koji je obeležio rad CZKD-a, i uzvratno, koji je Centar obeležio svojim radom – ovaj otisak velikih dimenzija preispituje odnos uloženog rada i značaja samog mesta.
On je, prema tumačenju autora, i svojevrsni „portret“ institucije. Šredovani računi i zdrobljeni diskovi na kojima je bila kopirana dokumentacija Centra, umešani su u samu papirnu pulpu od koje je rad načinjen. Ovakav tretman računa i dokumentacije kao materijalnog viška rada postavlja pitanje, između ostalog, istrajnosti određenih praksi, znanja i borbi izvan dominantnih institucionalnih okvira. Proces preispitivanja, i stvarno i metaforično svođenje računa, postaju posebno bitni u momentu u kom određeni broj nezavisnih institucija u Srbiji, ustanovljenih u približno isto vreme, i sa srodnim ciljevima kao Centar, prestaje sa radom.
Iako nastaje oko recentnog rada, izložba „Papirologija” se dotiče različitih momenata u umetnikovoj karijeri, anotirajući iskustva i veštine stečene na različitim mestima, uključujući SAD, Japan, Švedsku, Veliku Britaniju i dr. Umetnikova sklonost da inicira i doprinese transformaciji nečega što je već tu u nešto što će tek dostići svoj pun potencijal i značaj, uviđa se u svakom aspektu njegovog rada, uključujući i njegovu baštu na Avali. Strpljenje za postupnost promene, kao i otvorenost za različite ishode ovih eksperimenata, međutim, karakteriše i njegovu predavačku praksu i mnoge dugoročne saradnje sa kolegama i institucijama, među kojima posebno mesto ima CZKD.
Specijalno vođenje kroz izložbu „Papirologija“ i umetnički rad „Izmireni računi“ biće organizovano u podne 1. januara 2025, kada se navršava 30 godina od početka javnog rada CZKD-a.
Mr Branko Pavić, redovni profesor, grafičar, bavi se različitim vidovima vizuelnih umetnosti. Pored rada u oblasti grafike (višebojnog drvoreza), bavi se i dizajnom (scenski, grafički i izložbeni).
Eksperimentiše novim formama i metodama nastave iz oblasti umetnosti (Radionica 301, Arhitektonski fakultet, od 1993, Narratives of the Unseen, British Council, Beograd / Glazgov, 2003, Hybrid City, British Council, Beograd / Atina / Istanbul / Glazgov, 2006). Ko-osnivač je Radionice 301 na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Koautor je monografije Audio-vizuelna istraživanja 1994-2004 (Arhitektonski fakultet, Beograd, 2004). Boravio je na specijalizaciji na Prat institutu u Bruklinu 1987. (Fulbrajtova stipendija), Kala Art institutu u Berkliju 1998, (Art’s Link stipendija), Grafikens Husu u Mariefredu u Švedskoj, 2005, Nagasaa Art Parku u Japanu, 2008. Predavao je kao gostujući profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu (1995-2001) i na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (2004-2006).
Kao grafičar samostalno izlaže od 1983. (Beograd, Sarajevo, Ljubljana, Hag, Prag, Seul). Umetnički radovi mu se nalaze u muzejskim, galerijskim i privatnim kolekcijama u Srbiji, Nemačkoj, Španiji i Japanu. Učestvuje na brojnim izložbama u zemlji i inostranstvu od 1981. Dobitnik je više nacionalnih i internacionalnih nagrada. Sarađivao je na projektima u oblasti pozorišta, arhitekture i likovnih umetnosti.
Izlagao je kao predstavnik Srbije na 11. Kvadrijenalu scenskog dizajna i pozorišne arhitekture u Pragu 2008. Koautor je projekta rekonstrukcije i revitalizacije Kule Nebojša i njene izložbene postavke, kao i učesnik u projektu rekonstrukcije Narodne biblioteke Srbije, 2011.
Sarađivao je na pozorišnim predstavama CZKD-a: „O Nemačkoj” (1999); „Bordel ratnika” (2001); „Pornografija 1,2…4” (2005); „Autentična tumačenja” ‘68 (2018-); „AT-90” (2021-).
Izložba "Papirlogija" biće otvorena do 1. februara 2025.
(SEEcult.org)