Više od 150 medija i nevladinih organizacija u Srbiji 28. septembra će zajedničkom akcijom ukazati na postojanje medijskog mraka u Srbiji - mediji, portali, veb stranice organizacija i društvene mreže građana pridružiće se ciljevima inicijative koju su pokrenula medijska udruženja i nevladine organizacije povodom nedavnog gašenja Vranjskih novina.
U okviru kampanje "Stop medijskom mraku", medijske i nevladine organizacije će 28. septembra u podne zamračiti ekrane ili tokom tog dana obeležiti svoja štampana i elektronska izdanja, kao i profile na društvenim mrežama, crnim znakom koji simbolizuje medijski mrak.
Grupi “Za slobodu medija” do sada se priključilo više od 150 medija i organizacija, a svi koji žele da učestvuju u akciji mogu da pošalju mejl na adresu stojimuzvranjske@gmail.com.
Direktan povod za akciju je gašenje Vranjskih novina, jednog od najznačajnijih lokalnih medija u Srbiji, zbog stalnih političkih pritisaka kojima više nisu mogli da se odupiru.
“Ovom kampanjom želimo da skrenemo pažnju javnosti na činjenicu da je sloboda medija u našoj zemlji na izdisaju i da moramo svi zajedno da se borimo da je sačuvamo”, poručili su organizatori te inicijative, koju je pokrenulo 27 medija, novinarskih i medijskih udruženja i organizacija civilnog društva.
Zainteresovani mogu da se uključe širenjem informacije o akciji i praćenjem Fejsbuk strane Za slobodu medija sa koje se mogu preuzeti materijali za učešće bilo organizacija, bilo pojedinaca. Preporučeno je korišćenje haštagova #StopMedijskomMraku, #ZaSloboduMedija i #StojimUzVranjske
Odluka o zajedničkoj akciji medija, novinarskih asocijacija, novinara i organizacija civilnog društva u borbi za slobodu medija u Srbiji doneta je 22. septembra kao znak podrške Vranjskim, čiji je vlasnik i glavni i odgovorni urednik Vukašin Obradović stupio bio tim povodom i u štrajk glađu, koji je prekinuo u međuvremenu po nalogu lekara.
Gašenje Vranjskih i štrajk Obradovića, kako su poručili inicijatori akcije za slobodu medija, predstavljaju simbole situacije u kojoj se nalazi ogromna većina drugih nezavisnih medija u Srbiji, kao i sloboda medija u celini.
Grupa je formirana u nedelji u kojoj su kulminirali napadi na slobodu medija i integritet i egzistenciju nezavisnih novinara.
“U samo jednom danu ugašene su Vranjske, dogodili su se napadi na istraživačkog novinara Krik od strane partije na vlasti, a novinarke su ponovo bile meta napada na naslovnoj strani lista Informer”, poručila je grupa medijskih i nevladinih organizacija koja je pokrenula akciju, koja predstavlja i odgovor građana Srbije na konstantno urušavanje slobode medija i izražavanja, na nacionalnom i lokalnom nivou.
Osnivač i glavni urednik Vranjskih Vukašin Obradović izjavio je, inače, da je uveren da postoji odluka da se Vranjske ugase, jer lokalni politički moćnici žele da gašenjem tog lista zaštite sebe i sakriju od građana ono što su radili u Vranju.
Obradović je u emisiji Pressing na TV N1 rekao da je iznenađen brojem onih koji su pokazali solidarnost sa Vranjskim, što govori i o jednoj vrsti nezadovoljstva onim što se dešava u Srbiji.
“Predugo živimo u stanju svakodnevnih pritisaka na medije”, naveo je Obradović, prenele su Vranjske na svom sajtu na kojem još jedino i objavljuju informacije, dok je 23-godišnje štampano izdanje prestalo da izlazi.
Prema navodima Obradovića, za protekle 23 godine bilo je raznih kriznih momenata, ali ono što je specifično za današnji trenutak je to da više nije bilo moguće izdržati pritisak.
“To nije bio samo pritisak na novine, nego i pokušaj da se i ja i novinari diskreditujemo. Tada sam rekao dosta, ovo više ovako ne može”, rekao je Obradović, navodeći kao primer da mu je jedan lokalni kriminalac u Vranju rekao da bi njegova ćerka morala da pripazi kako prelazi ulicu, a pomenuo je i pretnje da će njegova supruga dobiti otkaz u biblioteci u kojoj je radila.
“Postoji odluka da se Vranjske ugase”, izjavio je Obradović, bivši predsednik NUNS-a, pominjući ekonomske pritiske i otkazivanje oglasa, ali i najave dolaska raznih isnpekcija, uprkos tome što su Vranjske pre tri meseca dobile od Poreske uprave uverenje da ne duguju porez državi.
Obradović smatra da je problem upravo kritičko pisanje Vranjskih o radu Poreske uprave, te da je sve krenulo kada su Vranjske počele da istražuju izjavu predsednika Aleksandra Vučića da je albanski advokat kupio kuću u Vranju.
Premijerka Ana Brnabić odbacila je 21. septembra kao neosnovane trdnje da je Vlada Srbije gušila Vranjske. "Upravo suprotno - ova Vlada Srbije podržala je Vranjske novine", rekla je Ana Brnabić.
Među učesnicima akcije nije i Udruženje novinara Srbije, koje je navelo da se nije pridružilo zbog odbijanja njegovog predloga da se zajedničkim saopštenjem podrže svi lokalni mediji koji su pod pritiskom i osudi svako nasilјe nad novinarima, uklјučujući ono koje je izvedeno nad novinarima Televizije Pink i Radio-televizije Srbije
(SEEcult.org)