Beogradski festival igre (BFI) predstavlja 2. aprila “muški” komad na temu alpinizma “Blještavilo” Pjerđorđa Milana, a 3. aprila “ženski” Lejle Ka "Maldon", inspirisan haljinama.
Belgijsko-italijanski umetnik Milano potpisuje koncept, režiju, koreografiju, scenografiju i zvuk za “Blještavilo”, a uz njega na sceni Bitef teatra nastupiće igrači Havijer Varela Karera iz Čilea i Luka Torenzieri iz Italije, koji takođe žive u Briselu.
“Ovaj komad reflektuje i opisuje moj put. Tokom cele karijere radim na granici između cirkusa, igre i teatra. Po obrazovanju sam cirkuski umetnik, ali se trudim da obrišem ili bar smanjim te granice i stvorim jedinstveni rukopis”, izjavio je Pjerđorđo Milano 2. aprila na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, komad “Blještavilo” je na temu planine i alpinizma, ali ne na apstraktan način, već tako da publici pruža jasno iskustvo, “mogućnost da se iz pozorišne fotelje izmesti u ledeni beli pejsaž”.
“Izazov u ovom radu bio je kako živo dočarati alpinizam, koji je u stvarnosti dug proces. Za samo sto metara pri vrhu Mont Everesta treba vam ceo dan. Teško je to preneti na scenu. Ipak, našli smo neke načine, koristeći filmske metode montaže i flešbekova”, rekao je Milano.
Kao drugi izazov, naveo je način reprodukovanja planine, koja u prirodi deluje beskrajno, dok je pozorišna sala ograničena.
“Probali smo više scenografskih rešenja, ali uvek nam se činilo da nije dovoljno veliko. Onda smo odlučili da se fokusiramo na esencijalne momente, da se odreknemo materijalne forme i da umesto toga kod publike izazovemo sećanja na planinu”, kazao je Milano.
Ta tema ga, dodao je, lično interesuje.
“Rođen sam u Torinu, to je planinski kraj. Od kad znam za sebe išao sam na sneg, bavio se snoubordom. U alpinizmu, međutim, imam samo malo iskustvo, na školskom nivou”, rekao je Milano, te istakao da mu je tokom istraživanja za taj komad mnogo pomogla svetska šampionka Ana Toreta, a da ga je u producentskom smislu podržao festival Torinodanca.
U programu za predstavu zapisao je da je “najviša ambicija ove predstave da se planinarenje prevede na umetnički jezik. Napraviti koreografsko iskustvo i vizuelnu sintezu na tako snažan način, da prostrani planinski reljef može stati na pozornicu, a publika zaista može da oseti hladnoću, sneg, oluje, na stenovitim okomitim liticama”.

U komadu francuske igračice i koreografkinje Lejle Ka “Maldon”, koja je na programu u Ateljeu 212, pet igračica nastupa u 40 različitih haljina i na taj način predstavlja 40 žena.
“To nisu kostimi, već stvarne haljine koje sam pronašla u sekndhend šopu. Odatle je i potekla ideja da istražimo ko su žene koje su nosile te haljine, kako se odnose prema uspomenama, kako se snalaze u današnjem danu”, rekla je Lejla Ka.
Kako je objasnila, maldon (malldone - pogrešna mera) je termin u igri kartama - kada jedan igrač ima višak karata, igra se zbog te nejednakosti prekida.
“U stvarnosti žene i dalje žive nejednakost. Svaka od ovih haljina različitih stilova i namena daje sliku određenog tipa žene. Ali sve one, odnosno igračice, padaju i ustaju, padaju i ustaju. To je metafora koja dotiče žene u celom svetu”, rekla je Lejla Ka.
Prema ocenama kritike, ovo je “evokativno delo koje istražuje krhkosti, pobunu i višestruke identitete koji koegzistiraju unutar ženstvenosti”.
Kratki video iz predstave imao je milione pregleda na društvenim mrežama. Stigao je do žena iz Azije i Afrike.
“Iznenađena sam tim uspehom”, izjavila je Lejla Ka, dodajući da potiče iz sveta hip hopa, a da je za “Maldon”, kao svoj prvi ansambl komad, angažovala četiri igračice iz različitih sredina, ali sve sa baletskim obrazovanjem.
Direktorka BFI Aja Jung izrazila je zadovoljstvo što taj festival ima priliku da predstavi nove umetnike, nešto sveže na sceni u oblasti savremene igre, te zahvalila na podršci ambasadi Belgije i Francuskom institutu u Beogradu.
Aja Jung saopštila je i da se odlaže predstava iz Grenobla “Onaj ko pada”, čiji je autor Joan Buržoa, zbog povrede jedne članice ansambla. Bila je najavljena za 5. april u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, a novi termin je 20. maj.
(SEEcult.org)