Vesti

Angažovani filmovi u trci za nagrade 26. Palića

11. jul 2019.
SEEcult.org
FEF Palic
FEF Palic

Glavni program 26. Festivala evropskog filma (FEF) Palić predstavlja dobar balans između filmova velikih i značajnih evropskih autora i filmova mladih reditelja koji su već svojim prvim i drugim ostvarenjima pokazali izraziti potencijal, izjavio je selektor Nenad Dukić, navodeći angažman kao zajedničku karakteristiku većine odabranih filmova.

“Osnovni kriterijum za izbor bio je kvalitet filmova, a kada se pogleda cela selekcija uočava se da je ono što je zajedničko većini filmova – angažman. Bave se problemima uglavnom mladih ljudi, teme su dobijanje posla, etnički i religiozni sukobi, socijalni problemi”, izjavio je Dukić 11. jula na konferenciji za novinare u Kombank dvorani u Beogradu.

Uz već najavljeni “Bol i slava” Pedra Almodovara, kojim će 26. FEF Palić biti otvoren 20. jula, te “Mladi Ahmed” braće Darden, najavljen za zatvaranje 26. jula, u grupi evropskih filmskih veterana u Glavnom programu je i novi film Kena Louča “Izvinite, zaboravili smo vas”, takođe van konkurencije.

Novi film Louča (83), dobitnika nagrade “Aleksandar Lifka” i gosta Palićkog festivala, jeste “jedan od najboljih, ako ne i najbolji film ove godine, a bavi se radničkom klasom u raljama liberalnog kapitalizma”, rekao je Dukić.

Od mlađih autora u Glavnom takmičarskom programu, koji ukupno broji devet naslova, Dukić je izdvojio Lađa Lija, dobitnika nagrade žirija u Kanu za “Jadnike” - snažan film o sukobima među mladima i etničkim grupama u predgrađu Pariza. Istakao je i litvanskog reditelja Jurisa Kursietisa, takođe učesnika festivala u Kanu, čiji film “Oleg” govori o mladiću koji, boreći se da preživi, odlazi na ilegalan rad u Brisel.

Dukić je izrazio zadovoljstvo što će ove godine, za razliku od prošle, u konkurenciji biti i jedan srpski film – “Ajvar” Ana-Marie Rosi. Dugo je pripreman, a na Paliću će imati svetsku premijeru. Kako je istakao Dukić, glumački tandem Sergej Trifunović i Nataša Ninković nosi ovu priču o bračnom paru iz Srbije sa uspešnim karijerama u Skandinaviji, ali bez dece.

Iz regiona učestvuju slovenački film “Neću da budem luzerka” Urše Menart koji je, prema rečima selektora, “vrlo dobar debitantski i angažovani film o devojci koja pokušava da nađe posao, ne uspeva i želi da ode iz zemlje”, kao i makedonski film “Bog postoji, ime mu je Petrunija” rediteljke Teone Strugar Mitevske, čija je premijera bila u Berlinu, a “tematski je karakterističan za eks-ju područje”.

Među filmovima u Glavnom takmičarskom programu su i francuski “Šta verujete” (Safy Nebbou), prikazan u programu Panorama ovogodišnjeg Berlinala, sa Žilijet Binoš u glavnoj ulozi 50-godišnje razvedene učiteljice Klare. Izraelsko-nemački film “Okovan” u režiji Jarona Šanija takođe je prikazan na Berlinalu, a govori o nadmenom policajcu, koji posesivnost izjednačava sa ljubavlju, i kome se ruši moćan, ali često neugodan svet mačoizma. Mađarski “Trezor” (Peter Bergendy) dobio je osam nacionalnih nagrada, a govori o kraju mađarske revolucije 1956, kada policija unajmljuje osuđenog pljačkaša da obije trezor Ministarstva unutrašnjih poslova.

Nemački film “Delo bez autora” (Florian Henckel von Donnersmarck) inspirisan je stvarnim događajima i govori o mladom studentu slikarstva koji se zaljubljuje u koleginicu čiji se otac, poznati doktor i profesor, protivi njenom izboru i čini sve da uništi ćerkinu vezu.

Filmove u konkurenciji za Zlatni toranj za najbolji film, Palićki toranj za najbolju režiju i Specijalnu nagradu žirija, koji će biti prikazani na Letnjoj pozornici na Paliću, ocenjivaće petočlani međunarodni žiri čiji su članovi reditelji Tom Burke (Belgija) i Silas Cumerkas (Grčka), producent Aleš Pavlin (Slovenija), montažer Lorens Toli (SAD/Nemačka) i glumica Marta Bereš (Srbija).

Selekciju drugog takmičarskog programa Paralele i sudari potpisuje, kao i prošle godine, britanski filmski kritičar Nil Jang, inače dugogodišnji selektor programa Mladi duh Evrope.

Programski direktor FEF Palić Miroslav Mogorović ocenio je da je Nil Jang “napravio referentan i snažan program sa svežim i atraktivnim filmovima”.

Među njima je i “Neka bude svetla” slovačkog reditelja Marka Škopa koji je upravo pobedio u Karlovim Varima, a prati porodičnu priču oca troje dece, koji kao građevinac radi u Nemačkoj da bi obezbedio svoju porodicu u Slovačkoj.

Program Paralele i sudari otvoriće mađarski film “Ruben Brant kolekcionar” čiji je autor Milorad Krstić, najavio je Mogorović. Taj dugometražni animirani film oduševio je publiku Festa, a govori o psihoterapeutu koji sanja umetnička dela i angažuje svoje pacijente da ih ukradu iz svetskih muzeja, u nadi da će noćne more prestati kada ih on bude posedovao.

Među filmovima u programu Paralele i sudari su i poljski “Sveštenstvo” nagrađivanog reditelja Vojteka Smarzovskog, koji pruža unutrašnji pogled na Katoličku crkvu kroz ispreplitane priče trojice sveštenika. Bugarski film “Irina” (Nadejda Koseva) priča je o ženi koja, u želji da prehrani svoju porodicu zarobljenu u siromaštvu, postaje surogat majka. Film “Brushalter”  (Veit Helmer) donosi priču o vozaču vozova Nurlana, koga igra Predrag Miki Manojlović, a koji poslednji put pre penzionisanja putuje za Baku kako bi svoj usamljenički život obojio avanturističkim putovanjem. Litvanski film “Preživeli leto” (Marija Kavtaradzė) govori o mladoj ambicioznoj psihološkinji koja preuzima odgovornost transporta dvoje pacijenata do psihijatrijske ustanove na moru, a albanski “Zaboravljena planina“ (Ardit Sadiku) govori o čoveku koji se, nakon što ga sin isteruje iz kuće, oslanja na ljubaznost svoje ćerke Eme i njenog muža Lorenca koji mu nude kuću za stanovanje na “Prokletoj planini”.

Film “Skandinavska tišina” (Martti Helde) je psihološka drama sa elementima trilera o ponovnom susretu dvoje ljudi koji ih primorava da otkriju pozadinu nasilnog čina koji se dogodio pre mnogo godina. Gruzijska “Žetva” (Misho Antadze) prikazuje odnos prirode i tehnologije u u eri kripto-rudarstva, a drama “Oštrim nožem” (Teodor Kuhn) priča je o čoveku koju je izgubio sina u neonacističkom napadu.

Selekcija Paralele i sudari obuhvata i tri kratkometražna filma: “Zajednička bašta” (Vytautas Katkus) o hladnom odnosu oca i sina koji se, usled ravnodušnosti, potpuno raspada; “Rana” (Arthur Sukiasyan), dokumentarac o drugom najvećem gradu Jermenije koji se još uvek oporavlja od katastrofalnog zemljotresa iz 1988. i “Razdvojeni” (Diana Cam Van Nguyen) koji govori o životu nakon gubitka voljene osobe.

Žiri za program Paralele i sudari čine filmski kritičari Nik Pinkerton, Kieron Korles i Vesna Perić. Filmovi iz te selekcije biće prikazivani u sali obnovljenog bioskopa Abazija na Paliću.

Organizatori su saopštili i da je dobitnik nagrade Underground Spirit 26. FEF-a francuski scenarista i reditelj Žan Šarl I, autor avangardnog filma, koji će doći na Palić, a u okviru specijalnih projekcija biće prikazana tri njegova ostvarenja.

Nagrada Underground Spirit dodeljuje se za izuzetan rad na polju nezavisnog filma, kao i za jedinstven pristup filmskom jeziku i autentičnu autorsku poetiku stvaranu izvan dominantnih tokova filmske industrije, a prema navodima organizatora, Žan Šarl I istakao da je za njega to priznanje “od izvanrednog značaja iz nekoliko razloga”.

“Jedan od njih jeste što gajim divljenje prema mnogim filmskim stvaraocima koji su primili ovu prestižnu nagradu: naročito mislim na F. Ž. Osana, čiju filmsku poeziju uvažavam, koliko i velikodušnost njenog stvaraoca. Pored toga, naročito ističem napore da se ovom nagradom ukaže zahvalnost delima koja se nalaze u nezahvalnom, teškom položaju, jer pomalo naivno nastoje da u unapred izgubljenoj bici raskinu sa izvesnim prirodnim zakonima koji mnogim cvetovima ne omogućavaju da isklijaju na površinu kako bi se rascvetali u punom sjaju”, naveo je Žan Šarl I.

Organizatori 26. Palića nisu otkrili detalje o drugim gostima, a kako je rekao Mogorović, u toku je “borba s producentima i sa vremenom”.

“Kada imate atraktivniji Glavni program, manji je kapacitet da se dovedu autori”, naveo je on, dodajući da će više gostiju biti iz programa Paralele i sudari, te da će doći predstavnici svih filmova iz regiona.

Predsednik Saveta FEF-a, akademik Dušan Kovačević, istakao je da su se svi zajedno trudili da program bude interesantan za publiku.

“Među gostima će biti neka od najznačajnijih imena, pobednici festivala širom sveta. Program je zanimljiv za gledaoce, a održava se u Subotici i na Paliću, mestu koje je atraktivno i podseća nas na neke stare bioskope iz mladosti. Po lepoti lokacije ovo je jedan od najzanimljivijih festivala. Očekujemo veliko interesovanje posetilaca iz Subotice, Srbije i regiona”, izjavio je Kovačević.

Kovačević je izrazio lično zadovoljstvo što su dobitnici nagrade “Aleksandar Lifka”, kako je već objavljeno, Miljen Kreka Kljaković i Rajko Grlić.

“Kreka je, bez preterivanja, jedan od najboljih scenografa u svetu. Grlić je čuveni hrvatski reditelj, neobično mi je kad kažem hrvatski, a režirao je više ovde nego bilo gde. Prepoznaćemo se”, izjavio je Kovačević.

Direktor FEF Palić Radoslav Zelenović napomenuo je da je 26. izdanje pripremano još od septembra 2018. godine.

“Radujem se što godinama na kraju jednog festivala možemo da kažemo da smo ono što smo obećali i ispunili. Festival je živa stvar. Naš festival se menjao. I ove godine imamo izvesne promene, uveli smo dva nova programa – Velikani evropskog filma i Novi evropski dokumentarni film”, rekao je Zelenović.

Zelenović je istakao da u takmičarskim programima učestvuju filmovi iz 21 kinematografije, kako iz zemalja Evropske unije, tako i van nje, jer je cilj da se obuhvati cela Evropa, ali i da iza izbora svakog naslova stoje pre svega filmski razlozi.

Što se tiče finansija, ocenio je direktor, “ušli smo u stabilan period, zna se koiko daju Grad, Pokrajina i Republika, a posebno nas raduje podrška programa Media od kojeg po treći put dobijamo značajna sredstva”.

Najavljeno je i da će završne festivalske večeri četvrti put biti dodeljena i nagrada publike Gorki list za najbolji film u Glavnom takmičarskom programu.

U 15 programskih celina, uoči i tokom 26. FEF-a, biće prikazano ukupno više od 130 filmova - na Letnjoj pozornici na Paliću i u bioskopima Eurocinema, Abazija i Lifka. Većina filmova imaće srpsku i regionalnu premijeru.

Deo programa 26. Palićkog festivala, koji organizuje Otvoreni univerzitet Subotica, biće tradicionalno prikazan i u bioskopu Fontana na Novom Beogradu.

Prošle godine, jubilarni, 25. Festival evropskog filma Palić završen je pobedničkim filmom Berlinala “Ne dodiruj me” rumunske autorke Adine Pintilije, nakon svečanog uručenja nagrada i još jednog apela za podršku toj manifestaciji koja afirmiše kinematografije zemalja Evrope. Jubilarni Palić zvanično je zatvorila proslavljena glumica i dotadašnja predsednica festivalskog Saveta Mira Banjac, koja je na otvaranju predala dužnost Dušanu Kovačeviću.

Zlatni toranj 25. Palića dodeljen je belgijsko-holandskom filmu “Devojka Lukasa Donta, koji je proglasila najboljim i publika. Za najbolju režiju nagrađen je Rasmus Kloster Bro za danski film “Krtica”, a specijalno priznanje dobio je španski film “Karmen i Lola” rediteljke Aranče Ečevarije.

(SEEcult.org)

Tagovi