Gitaristi Vlatko Stefanovski i Miroslav Tadic, u pratnji kavaliste Teodosija Spasova, uneli su 13. februara balkanski duh u završnicu Gitar art festivala (GAF), a među publikom u Sava centru imali su i poštovaoce iz Ohrida, Hrvatske, pa čak i iz Japana.
Trio makedonskog gitariste i kantautora Stefanovskog, američkog gitariste Tadića, koji je poreklom iz Srbije, i bugarskog kavaliste Spsova, nastupio je na GAF-u i 2003. godine, a saradnju je krunisao i albumom “Treća majka”.
Osim zajedničkih deonica, Stefanovski, Tadić i Spasov predstavili su se na koncertu i solažama, odlično se uklapajući i prilikom niza improvizacija, i izvođenja poznatih tradicionalnih pesama, kao što su “Makedonsko devojče” i “Jovano, Jovanke”.
Dvočasovni koncert završili su sa dva bisa, a u poslednjem su Stefanovski i Tadić nastupili kao duo. Oni već godinama sarađuju, a snimili su i albume “Kruševo” i “Live in Belgrade”.
Stefanovski je posebno zahvalio Spasovu što je došao po snežnom vremenu autom iz Sofije.
Predstavnik američke ambasade, koja je pomogla održavanje koncerta, izrazio je na početku zadovoljstvo što Tadić ponovo svira kod kuće, s obzirom da živi i radi u SAD već godinama.
Stefanovski, bivši lider grupe Leb i sol, poslednjih godina svirao je i snimao u Francuskoj, sa grupom Koreni, a član je i Balkan Horses Benda. Piše i muziku za pozorište i balet, a sa svojim triom svirao je i u regionu i širom Evrope, kao i u Severnoj Americi.
Tadić je formalno obrazovanje završio u SAD, posle studiranja u Italiji i u Jugoslaviji, a nastupao je i snimao sa najpoznatijim domaćim i svetskim umetnicima. Poslednjih godina usredsredio se na improvizacije u kojima kombinuje i suprotstavlja različite muzičke oblike, uključujići barok, klasičnu muziku Evrope i severnih Indijanaca, folklorne tradicije istočne Evrope, bluz, džez i rok.
Zapažena je i njegova pionirska primena klasičnih i flamenko tehnika u sviranju električne gitare. Pisao je muziku za mnoge nagrađivane eksperimentalne filmove, pozorište i ples, a od 1985. godine predaje na Kalifornijskom institutu umetnosti u Los Anđelesu.
Spasov je studirao kaval na Akademiji za muziku i igru u Plovdivu, a razvio je jedinstveni muzički stil izvođenja sintezom tradicionalnog folklora sa džezom, fjužnom i klasičnom muzikom.
Više od 20 godina nastupa širom Evrope, Azije, Srednjeg Istoka, Australije, Kanade i SAD, a 1994. nastupao je sa Ženskim horom Radio Sofije, sa kojim je osvojio Gremi nagradu za “Le Mystere Des Voix Bulgares”.
Objavio je četiri albuma, a kao saradnik se pojavljuje na 16 muzičkih albuma različitih autora. Komponovao je i izvodio muziku za mnogobrojne filmove, među kojima je i “Granica” (1993). Snimao je i filmske teme za italijanske kompozitore, uključujući za Enia Morikonea, ccijim che koncertom GAF biti zavrssen 14. februara.
Spasov je umetnički direktor Ansambla za muziku, dramu i igru “Philip Koutev” i član Društva za irsku muziku i igru Riverdance.
Jubilarni, deseti GAF biće završen 14. februara, na Dan zaljubljenih, koncertom slavnog italijanskog kompozitora Enia Morikonea, koji će nastupiti sa svojim orkestrom Roma sinfonieta u Beogradskoj areni, uz 150-člani hor pod vođstvom Darinke Matić Marović.
Organizatori GAF-a pustili su dan pred koncert u Arei dodatnih 3.000 ulaznica za gornje tribine, s obzirom da su rasprodate za donje i parter.
Prvobitno je planirano da sa Morikoneom nastupi hor od stotinu članova, ali je slavni italijanski kompozitor, na predlog Darinke Matić Marović, odobrio da se hor poveća na 150 pevača koji su sve vreme spremali njegove kompozicije.
Za taj nesvakidašnje veliki koncert Beogradska arena će ugostiti čak 246 muzičara na sceni koji će gotovo dva sata izvoditi neke od najromantičnijih melodija našeg vremena.
Koncertom Morikonea biće završen jubilarni, deseti GAF, u saradnji sa “Jugokoncertom” i Arenom Beograd.
Podršku za održavanje tog koncerta pružili su Grad Beograd, Ministarstvo kulture Srbije i Italijanski kulturni centar.
Sajt GAF-a je www.gaf.rs
(SEEcult.org)