Izložba crteža Koste Bogdanovića (1930-2012), istaknutog umetnika i uticajnog istoričara i teoretičara umetnosti, biće otvorena 8. maja u Kući Đure Jakšića u Beogradu, a obuhvata radove nastale od kasnih 50-ih do kraja 80-ih godina 20. veka.
Reč je o crtežima različitim po temi i stilu, pa je izložba Kući Đure Jakšića prvi put da se prikazuju u takvoj selekciji i na jednom mestu u poslednjih nekoliko decenija.
Tehnike su ugalj na papiru, lavirani tuš, tempere i flomaster.
Prelat, lavirani tuš, 50x32 cm, 1964.
Tematski, ti radovi se mogu podeliti u nekoliko ciklusa, uglavnom inspirisani scenama svakodnevice, dok ciklus “Sećanje na” predstavlja orginalne opservacije poznatih citata preuzetih iz istorije umetnosti.
Bogdanovićevi crteži, posmatrani kao deo njegovog umetničkog opusa, predstavljaju zanimljiv paralelni put “klasičnog” figuralnog izraza koji čini zaseban svet, figuralnih predstava, pejsaža, portreta, lutki, studija pokreta, sećanja na velike majstore i vojničke dane, posebne atmosfere postignute sigurnom, preciznom linijom, koja stvara osećaj voluminoznosti figura, ili razlivanjem tuša po površini hartije, koji na nekim crtežima stvara utiske i oblike na koje je umetnik unapred računao, naveo je Marko Bogdanović povodom izložbe koju organizuje Parobrod.
Instruktor okupator II, tempera, 35x28 cm
Za razliku od geometrizovane, svedene linije, amorfne i apstraktne forme, koja je preovladavala u kasnijim radovima i predstavlja najprepoznatljiviji element Bogdanovićevog opusa, prikazivanjem crteža biće osvetljen jedan period u umetnikovom razvoju i upotpuniće se sećanja na taj pomalo zaboravljeni deo opusa Koste Bogdanovića.
Portret arhitekte Nikole Dudića, lavirani tuš, 26x15 cm, 1967.
Bogdanović je imao 60 samostalnih i više od 220 kolektivnih izložbi.
Rođen 1930. godine u Osjeku kod Sarajeva, diplomirao je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1962.
Ceo radni vek (1967-1994) proveo je u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, a od 1985. do 1987. godine bio je i v.d. direktor. Bio je zaslužan za brojne izložbe, kataloge i projekte MSUB-a.
Bogdanovićev najznačajniji legat bio je Centar za vizuelnu kulturu koji je osnovao pri MSUB-u 1974. godine.
Bogdanović je utemeljio samosvojan koncept vizuelne kulture koji se bazira na ličnom znanju, a seminare koje je godinama vodio u MSUB posetilo je, prema podacima tog muzeja, bezmalo 100.000 ljudi.
(SEEcult.org)