Hrvatska književna nagrada Kiklop svečano je dodeljena 11. decembra u Puli u 13 kategorija, u okviru 16. Sajma knjige u Istri “Sa(n)jam knjige”, koji je predstavio proteklih desetak dana više od 200 hrvatskih i stranih izdavača, a posebno je bio posvećen odnosu književnosti i filma.
Kiklop za životno delo, na predlog Upravnog odbora te književne nagrade, dobio je Slavko Goldstein, kako je saopšteno još na zagrebačkom sajmu Interliber, dok su nagrade u ostalih 12 kategorija, od kojih je nekoliko pripalo izdavačkoj kući “Profil multimedia”, dodeljene na osnovu glasova stručnog glasačkog tela koje je brojalo 355 članova.
Na svečanosti na kojoj su statue Kiklopa uručivali poznati domaći i strani autori, urednikom godine proglašen je Krunoslav Jajetić (Šareni dućan).
Proznim delom godine proglašen je roman “Hotel Zagorje” Ivane Simić Bodrožić, u izdanju “Profila”, koji govori o odrastanju devojčice koja odlazi iz Vukovara u leto 1991. godine, na početku rata. Roman je priča o njenom odrastanju tokom sedam godina prognaništva, o neprekidnoj borbi za nekoliko kvadrata u kojima će živeti s majkom i bratom, stalnom iščekivanju vesti o ocu...
Autorka Ivana Simić Bodrožić i sama je rođena u Vukovaru (1982), a poznata je i po zbirci poezije “Prvi korak u tamu”, za koji je 2005. dobila nagrade Goran i Kvirin za mlade pesnike.
Pesničkom zbirkom godine proglašena je “Okrutnost” Ivice Prtenjače, u izdanju “Profila” i DHK (Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski).
Nagradu Kiklop za debitantsku knjigu godine dobila je Maja Hrgović za “Pobjeđuje onaj kojem je manje stalo”, takođe u izdanju kuće “Profil multimedia”.
“Profil” je i izdavač knjige “SMS eseji: zapisi 2007-2009” Viktora Žmegača, koja je proglašena najboljom u oblasti esejistike.
Publicističkom knjigom godine proglašena je “Kako bi trebali govoriti hrvatski magarci: o sociolingvistici animiranih filmova” Ive Žanića, u izdanju kuće “Algoritam”.
Nagradu za naučnu knjigu godine dobio je Igor Duda za “Pronađeno blagostanje: svakodnevni život i potrošačka kultura u Hrvatskoj 1970-ih i 1980-ih” (izdavač Srednja Europa).
Slikovnicom godine proglašena je “Kako živi Antuntun” (Mozaik knjiga), čiji su autori Grigor Vitez i Tomislav Torjanac, a Kiklopa za knjigu za decu i mlade dobila je Sanja Pilić za “Hoću biti posebnaaaa!” (Mozaik knjiga).
Najboljom knjigom stranog autora/ice proglašena je “Djevojka koja se igrala vatrom” Stiga Lašona (Stieg Larsson), u izdanju “Fakture”, drugi deo trilogije “Milenijum” tog švedskog autora.
Nagrada Kiklop za prevod godine dodeljena je Mirku Tomasoviću za “Oslobođeni Jeruzalem” (Torquatto Tasso), u izdanju Matice hrvatske.
Leksikografskim delom godine proglašena je knjiga Nives Opačić “Reci mi to kratko i jasno: hrvatski za normalne ljude” (Novi Liber - EPH).
Nagrada Kiklop 2010. dodeljena je za postignuća u hrvatskoj izdavačkoj produkciji u periodu od 1. septembra 2009. do 31. oktobra 2010. godine namenjenih prvenstveno knjižarskoj prodaji.
Autor statute Kiklopa je akademski vajar Josip Diminić, a kao i prošle godine, recesijski Kiklop manji je i lakši nego ranije (visok je 17 centimetara, a težak jedan kilogram).
UO nagrade Kiklop čine: Bruno Kragić (Leksikografski zavod Miroslav Krleža, predsednik), Seid Serdarević (Fraktura, potpredsednik), Miroslava Vučić (Školska knjiga), Zoran Simić (V.B.Z.), Mišo Nejašmić (Jesenski i Turk), Kruno Lokotar (Algoritam) i Tea Grujić (u ime Sajma).
Veče uoči dodele Kiklopa, u pulskom Rock kafeu Kruno Lokotar i Mima Simić predstavili su u trosatnom programu sve nominovane autore, urednike i prevodioce.
Pulski sajam knjiga “Sa(n)jam knjige u Istri” završava se 12. decembra, a u 16. izdanju obuhvatio je stotinak događaja sa oko 150 učesnika i više od 220 izdavača koji su izložili gotovo 22.000 naslova.
I ove godine održan je Festival dečje knjige “Monte Librić”, kao i recesijsko izdanje Festivala “Polis Jadran Europa”, a osim tradicionalnih programa, priređeno je i nekoliko novih, posvećenih pre svega inspirativnoj temi “Knjiga i film”.
Sajt Sajma je www.sanjamknjige.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)