Muzej rudarstva i metalurgije Bor, Moše Pijade 19, Bor
13. FESTIVAL ARHEOLOŠKOG FILMA (1-8.12.2017.)
1.12.
KRVAVI PLEN / BLUTIGE BEUTE (Nemačka 2014, 52 min)
režija: Peter Brems, Wim Van der Eynde,Tristan Chytroschek
Zabranjena trgovina antičim kulturnim blagom koristi se i za finansiranje rata i drugih vidova nasilja, na šta ukazuju izveštaji Interpola i FBI. Dokumentrni film u produkciji radio - televizije ARTE, pood nazivom Krvavi plen istražuje te tvrdnjei prikazujekako se zarada od nezaknite trgovine kulturnim dobrima koristi za finansiranje terorističkih organizacija.
4.12.
DOME, SLATKI TRAPEZOIDNI DOME (Srbija 2015, 38 min)
režija: Nenad Popović
Dugi kadar lebdenja preko obale Dunava dovodi nas do Đerdapa, mesta gde je pre 8000 godina čovek napravio najstarije poznate građevine u Evropi. Kroz filmsku formu istražujemo novu perspektivu u razumevanju kuća Lepenskog Vira.
BRONZANO DOBA: OTKRIĆA PRAISTORIJSKIH NASELJA / DOBA BRONZOVÁ: OBJAVENIE PRAVEKÉHO SÍDLISKA (Slovačka 2016, 30 min)
režija: Stanislav Manca
Bronzano doba je bilo važan period u ljudskom razvoju. Tada je otkrivena tajna proizvodnje bronze, što je u izuzetnoj meri uticalo na sveobuhvatne promene u živtu ljudi, kao i na promene u društvu. U prvom delu trodelnog serijala prate se arhelška otkrića naselja na teritoriji Slovačke iz bronzang doba.
5.12.
TRAGOM PLJAČKAŠA HRAMOVA / DIE SPUR DER TEMPELRÄUBER (Nemačka 2014, 52 min)
režija: Wolfgang Luck
Tragajući za odgovori na pitanje kako je najpoznatija statua iz kambodžanskog hrama dospela u Sotebijev aukcijski katalo, film Volfganga Luka pripoved o spektakularnoj pljački kulturnog dobra. Autor sledi trag poznate skulpture ratnika od kmerskog hrama duboko u džungli, sve do prestižne njujorške aukcijske kuće. Reditelj pokušava da kroz film istraži tajne mračnog sveta međunardnog krijumčarenja kulturnih dobara.
SELINUNTE, GRAD IZMEĐU DVE REKE / SELINUNTE, CITTA’ TRA DUE FIUMI (Italija 2015, 22 min)
režija: Alessandra Ragusa, Antonino Pirrotta
Selinunte je bio starogrčki grad na Siciliji. Otkriveno je bogato arheloško nalazište sa pet antičkih hramova. Uz pomoć 3D animacije istraživači su pokušli da rekonstruišu veliku akropolu.
6.12.
GRANICA TIRENSKOG I JADRANSKOG MORA PODELJENA IZMEĐU ETRURACA, FENIČANA I FOKEJACA / I CONFINI DEL MARE TIRRENO E ADRIATICO DIVISO TRA ETRUSCHI, FENICI E FOCESI (Italija 2016, 36 min)
režija: Maurizia Giusti
Film na zanimljiv način svedoči o moći Etruraca, Feničana i Fokejaca na moru. Bavi se istraživanjem arheolokih nalaza koji ukazuju na tu moć.
BRONZANO DOBA: ZANATI / DOBA BRONZOVÁ: REMESLÁ (Slovačka 2016, 30 min)
režija: Stanislav Manca
Film prikazuje metode koje su se tokm bronzanog doba koristile u izradi alatki od kamena, roga i kosti. Kao i o načinima izrade keramike, tkanne i odeće. Kao najznačajnije, pruža uvid u načne topljenja bronze i moći koja je bila pripisivana ovoj leguri, a što je sve uzrokovalo velke društvene promene.
7.12.
KIRENA, AFRIČKA ATINA / CIRENE ATENE D’AFRICA (Italija 2015, 40 min)
režija: Giuseppe Drometari
Kirena je stara grčka kolonija na teritoriji dananašnje Libije. Bila je najvažiniji i najstariji od pet grčkih centara u toj oblasti. Po ovome gradu cela oblast dobija antički naziv Kirenaika, koji se održao do današnjih dana.
STANICA USPOMENA / STATION ERINNERUNG (Nemačka 2015, 23 min)
režija: Miriam Steen
Hans-Fridri Vajsbah je rođenžkrajem tridesetih godina XX veka u Nemačkoj sa zanimanjem za vozove još od malih nogu. Iako je njegovo rodno mesto uništeno je tokom rata, Fridrih je ostao veran svojoj strasti. Vremenom je prikupio preko 1000 predmeta, pa čak i jednu pravu lokomotivu kako bi napravio živi muzej.
8.12
BRONZANO DOBA: DUHOVNI ŽIVOT I RITUALI / DOBA BRONZOVÁ: DUCHOVNÝ ŽIVOT A RITUÁLY (Slovačka 2016, 30 min)
režija: Stanislav Manca
Tokom bronzanog doba svet vere je bio obeležen složenim ritualima za koje su bili zaduženi šamani. Ovaj film se bavi istraivanjem uloge šamana u praistorijskoj zajednici, o pogrebnim običajia obredima kod drevnih stanovnoka Slovečke moći će da se sazna u ovom filmu.
DREVNA STANIŠTA U SREDNJEM TOKU REKE KOLUBARE (Srbija 2016, 25 min)
režija: Aleksandar Teodorović
Film predstavlja najnovija arheološka nalazišta u srednjem toku reke Kolubare. Nakon višegodišnjih arheološših istraživanja ove oblasti, došlo se do neverovatnih otkrića vezanih za praistoriju ovog podneblja.
organizacija: Muzej u Boru, u saradnji sa Narodnim muzejem u Beogradu