Javni (Zoom) radni sastanak Sretenjske primedbe na izmene i dopune Zakona o kulturi
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) poziva članove drugih reprezentativnih umetničkih udruženja, AICA Srbija, Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije i druge zainteresovane koleginice i kolege da se uključe u prvi radni javni Zoom sastanak posvećen najavljenim izmenama i dopunama Zakona o kulturi
Javna rasprava o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o kulturi sprovodi se do 20. februara u organizaciji Ministarstva kulture i informisanja Srbije, koje očekuje da od stručne javnosti dobije sugestije, predloge i primedbe pre nego što definiše zakonski predlog o kojem će odlučiti poslanici Skupštine Srbije.
Uoči ove rasprave, ULUS organizuje javni radni sastanak koji ima za cilj da otvori krucijalne sugestije i primedbe na predložene izmene i dopune Zakona o kulturi, kao i da pokrene pitanje predstavnika reprezentativnih udruženja u centralnim javnim institucijama kulture. Izbor direktora Muzeja savremene umetnosti i drugi nedavni događaji pokazuju da je potrebno da se na senzibilniji način misli o zastupljenosti predstavnika reprezentativnih udruženja u telima i odborima javnih institucija.
Iako Nacrt zakona o muzejskoj delatnosti i izmene i dopune Zakona o kulturi ciljaju na unapređivanje i bolje funkcionisanje javnih institucija kulture, pitanje je da li se one mogu ostvariti procesima centralizacije? Namere Ministarstva kulture i informisanja da unapredi status javnih institucija kulture tako što će okončati permanetno v.d. stanje i trenutni manjak strateškog delanja su, kako naglašava i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, više nego potrebne.
S druge strane, radni sastanak želi da pokrene pitanje evidentnog manjka učestvovanja eminentnih nezavisnih stručnjaka i njihovih kapaciteta u doprinosu razvoja kulture Republike Srbije. To se može pratiti na nedavnom primeru kada je Upravni odbor MSU u Beogradu javno proglasio svoj izbor koji je predložen ministarki, a koji će, kako je ministarka najavila, biti potvrđen. Koliko je ovakav izbor UO MSU dao prostora najkvalifikovanijim i najkvalitetnijim kandidatima? Zbog čega u UO nije bilo nezavisnih eminentnih stručnjaka, ili barem onih delegiranih iz reprezentativnih strukovnih udruženja poput ULUS-a, AICA, ICOM-a i drugih? Na koji način se mogu stvoriti mehanizmi i povećati zastupljenost predstavnika reprezentativnih udruženja u telima i odborima javnih institucija? Koje primedbe i sugestije o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o kulturi se mogu u ovom smislu pokazati kao ključne kako bi se uputile Ministarstvu kulture i javnosti?
Javni radni sastanak biće organizovan putem ULUS-ovog Zoom-a i biti strimovan na YouTube kanalu ULUS-a.
* Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi
Zaključak Vlade o javnoj raspravi o izmenama i dopunama Zakona o kulturi
Pregled odredbi koje se menjaju/dopunjuju