Slavni španski tenor Plasido Domingo nastupio je 8. decembra prvi put u Beogradu posle 26 godina, a na tročasovnom koncertu, koji je održao u pratnji soprana Virdžinije Tola (Virginia) i Mikele Oeste (Micaela), kao i Simfonijskog orkestra i Hora RTS-a, pridružili su mu se kao gosti i njegov sin, i beogradska operska pevačica Jadranka Jovanović.
Domingo je posebno oduševljenje publike izazvao u završnici koncerta u Kombank areni, kada je otpevao na srpskom jeziku pesmu “Što se bore misli moje” koju je, prema nekim izvorima, napisao knez Mihailo Obrenović (1823-1868).
Prvi deo koncerta protekao je u arijama iz klasičnog operskog repertoara (Travijata, Makbet, Trubadur…), koje je Domingo otpevao u pratnji soprana Virdžinije Tola i Mikele Oeste. Drugi deo koncerta, nakon pauze, bio je u znaku deonica iz popularnih mjuzikla, kao i dela Leonarda Bernštajna (Leonard Bernstein) i Federika Morena Torobe (Federico Moreno Torroba).
Simfonijskim orkestrom RTS-a dirigovao je Izrael Gurski (Israel Gursky), sa kojim Domingo nastupa na aktuelnoj turneji, ali je nekoliko pesama izvedeno i pod vođstvom dirigenta Bojana Suđića.
Na početku drugog dela koncerta Domingo je izrazio zadovoljstvo što je ponovo u Beogradu, a posebno je pozdravio primadonu Radmilu Bakočević, koja je bila u publici i sa kojom je pevao u “Toski” 1988. u Sava centru.
Radmila Bakočević prisustvovala je i svečanom prijemu koji je dva dana ranije priredio za Dominga gradonačelnik Beograda Siniša Mali, nazivajući ga “najvećim operskim umetnikom današnjice”.
Domingo je izveo i duete sa svojim sinom, Plasidom Domingom juniorom, kao i sa Jadrankom Jovanović.
Konstatujući da se publici izgleda ne ide kući, priuštio joj je i poduži bis, a posebno buran aplauz dobio je za pesme “Besame Mucho” i “Granada”, kao i za “Što se bore misli moje” koju je izveo pozvavši sve učesnike koncerta zajedno sa njim na binu.
Domingo se na srpskom i oprostio od publike, pozdravivši se sa “Doviđenja” i “Hvala”.
Domingo je priznat ne samo kao pevač, već i kao dirigent, ali i kao direktor Opere Los Anđelesa.
Ostvario je u višedecenijskoj karijeri 144 pevačkih rola, što predstavlja svojevrstan rekord u istoriji opere, na osnovu kojeg je dobio i nadimak “kralj opere”.
Jedan je od Tri tenora, uz Hozea Karerasa i pokojnog Lučiana Pavarotija, sa kojima je 1990. spontano osnovao trio koji je nastupao širom sveta, rušeći barijere klasičnog izvođenja arija kako bi približio svet opere širokom auditorijumu.
Domingovih više od stotinu snimaka čitavih opera, kompilacija arija i dueta, kao i crossover diskova uključuju antologije kompletnih Verdijevih arija za tenor u izdanju kuće Deutsche Grammophon, kao i EMI-jeve albume vagnerijanskih rola koje nije izveo na pozornici - Zigfrida i u "Zigfridu" i u "Sumraku bogova", kao i Tristana u celovitom snimku "Tristana i Izolde".
Njegov opsežan rad u studiju nagrađen je 11 puta nagradom Gremi, a dobitnik je i latinskog Gremija dva puta, kao i više nagrada Emi za TV ostvarenja.
U njegovom opusu je više od 500 nastupa u ulozi dirigenta, kao i veliki broj albuma. Snimio je i više od 50 muzičkih spotova, pored četiri operska filma (Karmen, Travijata, Otelo i Toska).
Domingo pomaže i mladim umetnicima i osnivač je i pokretač međunarodnih takmičenja pevača kao i programa za mlade umetnike.
Ambasador je dobre volje UNESCO-a i veliki humanitarni radnik, a za svoja umetnička dostignuća i društveni rad dobio je i niz nagrada i počasnih priznanja.
Već ima zakazane koncerte do juna 2015. godine, a reč je o 47 nastupa u dvadesetak gradova na četiri kontinenta.
Domingo i dalje aktivno snima, pa je nedavno objavio album “Encanto del Mar” sa pesmama Mediterana koji prikazuje mnogostranost njegovog pevačkog talenta.
(SEEcult.org)