Vesti

Emotivan oproštaj Novog Sada od Balaševića

22. februar 2021.
SEEcult.org
balasevic
balasevic

Novi Sad se 22. februara emotivno oprostio od svog sugrađanina Đorđa Balaševića, voljenog kantautora čija je smrt izazvala tugu širom regiona, potvrđujući ogromnu popularnost i poštovanje koje je imao među obožavaocima različitih generacija, zahvaljujući svojim ljubavnim, ali i angažovanim pesmama i antiratnom stavu. Programom nazvanim “Noć kada je Đole preplivao Dunav", na hiljade Novosađana oprostilo se od Balaševića na Keju žrtava racije, sa mostova, sa reke i sa Petrovaradinske tvrđave, na kojoj je bilo ispisano njegovo ime i projektovan lik.

Uz Balaševićeve pesme sa razglasa, Novosađani su mu zahvalili i puštanjem svetlećih lampiona, te bakljama na čamcima koji su plovili Dunavom.

Foto: Nikola Džafo

Građani su naglas pevali najveće Balaševićeve hitove, često sa suzama u očima, držeći sveće i bele ruže u rukama.

Deo programa izveo je Hor Opere Srpskog narodnog pozorišta.

Okupljanje je počelo još oko 18 časova, a program posvećen Balaševiću, koji je uživo prenosila Radio-televizija Vojvodine, potrajao je do 21 sat.

Iako su organizatori pozvali sve da se pridržavaju epidemioloških mera protiv širenja korona virusa, među okupljenima je bilo i onih koji nisu nosili zaštitne maske.

RTV Vojvodine, screenshot

Balašević je preminuo 19. februara u 68. godini od posledica korona virusa, a sahranjen je 21. februara u Novom Sadu u krugu članova porodice i prijatelja.

Novosađani su se već nekoliko sati posle njegove smrti panonskog mornara spontano okupili u centru grada, što su nastavili i tokom vikenda. U Novom Sadu je 21. februara i zvanično bio proglašen Dan žalosti.

I građani širom regiona bivše Jugoslavije odali su počast Balaševiću paljenjem sveća i polaganjem cveća, kao i pevanjem njegovih najvećih hitova. Opraštanje čitavog regiona od Balaševića simbolično je ujedinilo različite generacije koje dele vrednosti koje je zastupao, kao jedan od otvorenih protivnika ratova i nacionalizama na ovim prostorima.

(SEEcult.org)

Tagovi