Filmski festival Crossing Europe u Lincu, posvećen predstavljanju različitosti evropske kinematografije, nudi od 25. do 30. aprila oko 150 dokumentarnih i igranih filmova iz gotovo 50 zemalja, uključujući angažovane društveno-političke, ali i umetnički ekscentrične radove, uz brojne goste, debate i predavanja.
Virtuelno putovanje širom Evrope, kako organizatori 16. Crossing Europe opisuju taj festival, održava se mesec dana uoči evropskih izbora koje mnogi smatraju presudnim, pa i u vremenu rasta desnice i populizma širom kontinenta, Crossing Europe ostaje čvrsto dosledan svom kredu predstavljanja različitosti Evrope i otvorenosti za drugačije poglede na njeno stanje i budućnost.
Takmičarski program igranih filmova sastoji se od 11 naslova koji će imati austrijsku premijeru, demonstrirajući širok spektar i tema i filmskih izraza. Publika će videti kako mladi ljudi traže mesto u svetu (Light as Feathers - Rosanne Pel, Aren't You Happy? - Susanne Heinrich), kako brakovi ili međuludski odnosi postaju bojno polje (Monsters - Marius Olteanu, Oray - Mehmet Akif Büyükatalay, The Man Who Surprised Everyone – Natasha Merkulova, Aleksey Chupov) kakav je položaj žena u vanrednim okolnostima (Bait – Mark Jenkin, Saf - Ali Vatansever), kako politička nestabilnost tokom vremena urušava društvo (Vulkan - Roman Bondarchuk)…
Takmičarski program dokumentarnih filmova sa 11 naslova pokazuje sadašnje stanje Evrope iz društvenog, političkog i ekonomskog ugla, ali i u kontekstu savremenog istorijskog trenutka. Među dokumentarcima u konkurenciji je film “Srbenka” Nebojše Slijepčevića o posledicama nacionalizma i ksenofobije na život dece srpske nacionalnosti u Hrvatskoj, koji prati probe potresne predstave “Aleksandra Zec” Olivera Frljića u Rijeci 2014. U trci za nagrade je i dokumentarno-animirani film “Švajcarac Kris” Anje Kofmel koja je istraživala priču o svom rođaku Krisu, ratnom reporteru koji je poginuo 1992. u Hrvatskoj kao pripadnik međunarodne grupe vojnika-plaćenika. U konkurenciji za nagrade su i “Domaće igre” Alise Kovalenko iz Ukrajine, “Mađarska 2018” Eszter Hajdú o kampanji uoči maarskih predsedničkih izbora, “Putinov svedok” Vitalija Manskija…
Program Evropska panorama čine dokumentarci i igrani filmovi iz cele Evrope koji su zapaženi u protekloj sezoni i nagrađivani na velikim festivalima, a takođe se premijerno prikazuju pred austrijskom publikom. Među njima je i film “Bog postoji, ime joj je Petrunija” rediteljke Teone Strugar Mitevske iz Makedonije i scenaristkinje Elme Tataragić iz BiH, čija je premijera bila ranije ove godine na Berlinalu.
Festival Crossing Europe nastavlja i tradiciju ukazivanja na radne uslove u vremenu globalizacije i ekonomske krize, a ovoga puta ta selekcija posvećena je ženama i radu. Među filmovima u tom programu je i “Njen posao” Nikosa Labôta iz Grčke, nastao u koprodukciji sa Francuskom i Srbijom.
Posebna festivalska selekcija posvećena je desetu godinu zaredom i odnosu arhitekture i društva, a među odabranim filmovima je i “Bigger Than Life” sarajevskog filmskog autora i vizuelnog umetnika Adnana Softića o makedonskom megalomanskom državnom projektu “Skoplje 2014”.
Crossing Europe treću godinu zaredom posvećuje poseban program vodećim ženskim autorima evropskog filma. Posle nagrađivane rediteljke Yeşim Ustaoğlu iz Turske i uspešne producentkinje Ade Solomon iz Rumunije, ovoga puta u fokusu je albanska autorka Iris Elezi, koja je gostovala u Lincu i 2015. godine, kada je predstavila debitantski igrani film “Bota”, koprodukciju Italije, Albanije i Kosova.
Festival Crossing Europe posebnu pažnju posvećuje i domaćim autorima, pa ovoga puta od čak 164 prijavljena filma, predstavlja 58 odabranih, od kojih će čak 19 imati svetsku premijeru.
Prošle godine Crossing Europe privukao je gotovo 23.000 posetilaca, kojima je ponudio više od 180 projekcija i dvadesetak pratećih programa.
(SEEcult.org)