Umetnici Nika Erjavec, Jurij Hartman, Lucija Klauž i Nežka Zamar odabrani su u finale nagrade Grupe OHO za 2025. godinu, najznačajnijeg priznanja za mlade umetnike u Sloveniji, koje podrazumeva dvomesečnu rezidenciju u Njujorku i samostalnu izložbu u Galeriji P74 u Ljubljani.
Na javni konkurs Zavoda P.A.R.A.S.I.T.E, koji organizuje dodelu nagrade Grupe OHO od 2005. godine, stiglo je 24 prijava, a finaliste je odabrao žiri koji su činili kustos i kritičar Miha Colner iz Ljubljane, galeristkinja Michaela Stock iz Beča, vizuelni umetnik Matej Stupica iz Ljubljane i kustosinja i kritičarka Janka Vukmir iz Zagreba.
Žiri će u prvoj polovini maja odlučiti ko je dobio nagradu grupe OHO, na osnovu izložbe finalista i razgovora sa njima.
Nika Erjavec (1994) je intermedijalna umetnica čiji rad istražuje vibracije, urbanu divljinu i granice ljudske percepcije. Stvara interaktivne sisteme kinetičkih, svetlosnih i zvučnih instalacija koje se bave percepcijom, odnosima moći i odnosom čoveka prema okolini. Magistrirala je 2021. godine na Odseku za skulpturu, a prethodno je diplomirala na Odseku za unikatni dizajn na Akademiji za likovnu umetnost i dizajn u Ljubljani. Dobila je 2019. godine Prešernovu nagradu ALUO za seriju instalacija i hibridna umetnička istraživanja (ne)VIDLJIVO. U proteklih deset godina izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi u Sloveniji i inostranstvu. U Muzeju savremene umetnosti Metelkova u Ljubljani nedavno se predstavila samostalnom izložbom (ne)stvarnost u okviru izložbenog ciklusa Nacrt. Ima dve stalne instalacije u Ljubljani; interaktivni svetlosni ambijent Cellular Landscapes u paviljonu ispred UKC (2024, saradnja Prostorož, UKCL i Forum Ljubljana) i interaktivna zvučna instalacija V/posluh na Hemijskom institutu u Ljubljani, u koautorstvu sa Dorotejom Erhatič 2022.
Jurij Hartman (2002) je interdisciplinarni vizuelni umetnik, koji deluje u Ljubljani i Škofji Loki. Umetničko je započeo na Srednjoj školi za dizajn i fotografiju u Ljubljani, gde je studirao grafički dizajn od 2017. do 2021. Nastavio je studije na ALUO u Ljubljani, gde je u početku studirao video animaciju i nove medije, a potom prešao na slikarstvo. Njegova umetnička praksa zasniva se na interdisciplinarnom pristupu slikarstvu, dizajnu, instalaciji i multimedijalnoj produkciji, kao i na interesovanju za teorijska polja kulturološke analize, teorije medija i semiotike.
Izlagao je samostalno u Staklenom atrijumu Gradske većnice u Ljubljani, Galeriji DobraVaga, Kulturnom inkubatoru Maribor, Galeriji Odprto Obrobje u Murskoj Soboti, Maloj galeriji Banke Slovenije u Ljubljani, a učestvovao je na više grupnih izložbi, među kojima su Galerija Tkalka u Mariboru, Lajerevoj kući u Kranju, Galeriji Bažato u Ljubljani, Galeriji Why Knot u Beču, galerijama Y, ZDSLU u Ljubljani…
Lucija Klauž (1999), umetnica i književnica, diplomirala je 2022. na Odseku za video i nove medije na ALUO u Ljubljani, gde trenutno završava master na odseku za dizajn vizuelnih komunikacija, na smeur Fotografija. Kroz dokumentovanje okruženja nasumičnim gestovima koji se na kraju pretvaraju u procedure, istražuje beleženje vremena i prostora. Zanimaju je neujednačene brzine i slike niske rezolucije. Svoj rad predstavljala je na samostalnim izložbama u galeriji Portal 27778 (2022) u DobriVagi (2023) i Galeriji P74 u Ljubljani (2024), kao i na više grupnih izložbi. Učestvovala je na rezidencijama Interference, Tunis (2022), Lichtkunst Projekte Goldstucke, Gelsenkirchen-Buer (2022), GuestRoomMaribor, Maribor (2023).
Piše o savremenoj umetnosti i kulturnim dešavanjima na Radiju Študent, a kao pisac je sarađivala sa časopisom Membrana i Modernom galerijom. Sa timom od deset studenata fotografije organizovala je i kurirala izložbu Ponjava 4 (2024), na kojoj su predstavljeni odabrani radovi studenata ALUO. Kustoski tim je za projekat dobio Prešernovu nagradu ALUO 2025. godine.
Nežka Zamar (1990) je interdisciplinarna umetnica koja je diplomirala slikarstvo na Akademiji u Veneciji (2013), a nastavila studije na Univerzitetu Mimar Sinan u Istanbulu, te kasnije magistrirala na Akademiji lepih umetnosti u Veneciji. U umetničkoj praksi fokusira se na preispitivanje i pomeranje granica identiteta i individualnosti jezika, šireći međuprostor materijalnosti i koncepta. Njeni predmeti, podržani dokumentacijom i akademskim istraživanjem, predstavljeni su kroz različite umetničke medije, često kombinovane u prostorne instalacije i projekte specifične za lokaciju.
Od 2012. godine učestvovala je u brojnim rezidencijama, umetničkim razgovorima i projektima, kao što su saradnja sa Albanskim paviljonom na Venecijanskom bijenalu arhitekture i javna intervencija i predstavljanje knjige na Mediteranskom bijenalu mladih umetnika. Poslednjih godina njen rad je izlagan na internacionalnim grupnim i samostalnim izložbama, uključujući u Tulla Culture Center u Tirani, Monitor Galleri u Rimu, Teatrino del Palazzo Grassi u Veneciji, Museo di Santa Maria della Scala u Sieni, Greenpointgalleri u Bruklinu u Njujorku, galerijama P74 i Škuc u Ljubljani, Galeriji Kula cetinjska u Beogradu (RS)…
Nagrada Grupe OHO je članica međunarodne mreže Young Visual Artist Award (YVAA), koja združuje nevladine organizacije centralne i istočne Evrope koje dodeljuju slična priznanja za mlade umetnike, u saradnji sa Trust for Mutual Understanding i Residency Unlimited iz Njujorka.
(SEEcult.org)