Virtuozni muzički bunotvici Tinariven (Tinariwen) iz Malija očarali su publiku 14. Offesta u Skoplju, nastupivši u završnici tog festivala koji je ove godine i bio posvećen malijskoj muzici, a predstavio je i izvođače iz Maroka, Južne Koreje, Portugala i Makedonije.
Rokeri iz pustinje Tinariven doveli su 1. juna publiku Offesta do euforije i svojevrsnog transa, uz povike za bis, a nisu izbegli ni fotografisanje i davanje autograma mnogobrojnim obožavaocima nakon furiozne demonstracije nomadsko-pustinjskih melodija i ritmova.
Osnovani 1979. godine u južnom Alžiru, Tinariven su stekli popularnost van regiona Sahare 2001. godine albumom “The Radio Tisdas Session” i nastupima na Festivalu u pustinji u Maliju i Roskildu u Danskoj. Međunarodnu slavu stekli su kritički hvaljenim albumom “Aman Iman” 2007. Poslednji album “Emmaar” snimili su u kalifornijskoj pustinji.
Najpoznatiji predstavnici pustinjskog bluza iz Malija smatraju da još nije vreme za povratak kući (nema administracije, banaka, hrane…), pa i njihove nove pesme reflektuju bol života u egzilu.
Tinariwen
Bogatu muzičku tradiciju Malija predstavili su prve dve večeri Offesta i Baseku Kujate (Bassekou Kouyaté) i njegov sastav Ngoni Ba, kao i legendarni bluz gitarista Bubakar Traore (Boubacar).
Boubacar Traore
Nastupio je i južnokorejski sastav Džambinai (Jambinai), a u završnici i portugalska pevačica Lula Pena, koja je rafiniranim vokalom, uz suptilan gitarski izraz, pokazala moć minimalističkog nastupa i magiju fado muzike.
Lula Pena
Među zvezdama Offesta bila je i egzotična marokanska pevačica i kantautorka Hindi Zahra, koja je sa pratećim bendom predstavila novi album “Homeland”, šarmiravši razigranu publiku energičnim nastupom i plesnim veštinama.
Hindi Zahra
*Foto: Viktor Sokolovski - SEEcult.org
(SEEcult.org)