Vesti

GoetheFEST onlajn, besplatno

29. oktobar 2021.
SEEcult.org
mojoff
goethefest

Program jubilarnog, desetog GoetheFEST-a, održanog proteklih nedelja u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, dostupan je od 28. oktobra do 3. novembra na onlajn platformi mojoff.net, i to besplatno.

Sedam filmova sa desetog GoetheFEST-a, koji organizuje Gete institut u Srbiji, biće dostupno u roku od 24 sata tokom dana emitovanja,. Potrebno je samo registrovati se na platformi mojoff.net, bez obavezne pretplate.

Program je počeo filmom Johanesa Nabera “Curveball”, komedijom između groteske i političke satire, koja istražuje nemačku perspektivu rata u Iraku. U tom filmu nemački ekspert za biološko oružje Arnt Volf, iako član jedne kontrolne komisije Ujedinjenih nacija čija se potraga završava bezuspešno, opsednut je idejom da Sadam Husein proizvodi oružje za masovno uništenje. Ta tema najpre nikoga ne zanima, ali ođedanput postaje aktuelna, kada jedan irački azilant izjavljuje da je učestvovao u proizvodnji biološkog oružja.

Curveball, foto: Sten Mende

U selekciji Sunčice Šido, koordinatorke programa u Gete institutu, 29. oktobra u ponudi je film “U komšiluku”, tragikomedija o lažima punu crnog humora, a ujedno i rediteljski debi popularnog nemačkog glumca Danijela Brila. Glavni junak Danijel živi u fensi loftu sa suprugom, dok decu pod kontrolom drži dadilja. Sve ide kao po loju, dok ne zatekne Bruna, kome je meta osvete upravo Danijel.

Onlajn program GoetheFEST-a nudi 30. oktobra film “Krvopije” Julijana Radlmajera, metahoror komediju baziranu na istoriji kinematografije. Dok avgusta 1928. radnici i seljaci u Marksovom “Kapitalu” traže razjašnjenja misterioznih tragova ujeda vampira na telima svojim mrtvih drugova, u luksuznom letnjikovcu na Baltiku, koji pripada bogatoj i šarmantnoj naslednici Mis Flambo-Jansen, pojavljuje se navodni baron.

Za 31. oktobar zakazan je film “Svet će biti drugačiji” Ane Core Berahed, koji se bavi 11. septembrom 2021. iz perspektive partnerke počinioca. Glavna junakinja Asli pokušava da pronađe svoj put između samoodređenja, tradicionalnog roditeljskog doma i ljubavi koja od nje zahteva žrtvu, pre nego što njen partner Said nestaje. Njegova odluka promeniće Aslin život pre nego što bude potresla ceo svet…

Publika će 1. novembra moći da pogleda onlajn ostvarenje “Princ”, debitantski film rediteljke Lize Birvirt o visokobrazovanoj frankfurtskoj eliti punoj predrasuda – radnja prati Moniku i Džozefa, kustoskinju u galeriji i poslovnog čoveka poreklom iz Konga, koji pripadaju potpuno različitim svetovima.

Za 2. novembar zakazan je film “Ljudski faktor” Ronija Trokera, psihogram jedne porodice ispričan iz više perspektiva. U tom filmu Jan i Nina i njihovo dvoje dece odlaze u vikendicu na belgijskoj obali kako bi pronašli mir. U trenutku njihovog dolaska, međutim, odigrava se misteriozna provala.

Onlajn program GoetheFEST-a zaokružiće 3. novembra ostvarenje “Fabian” Dominika Grafa koje prati troje glavnih protagonista u Berlinu kasne, politički turbulentne Vajmarske Republike. Radnja je smeštena u 1931. godinu, između podstanara i podzemlja, tamo gde su bordeli ujedno i ateljei, gde nacisti divljaju ulicama, život ključa, a društvo je u previranju, u stanju korozije.

Deseti GoetheFEST, pod sloganom “Morati ili hteti”, postavlja pitanje koje je postalo neizbežno u vreme pandemije korona virusa.

“U eri pandemije koja, evo, po drugi put obeležava i naš festival, sloganom smo postavili pitanje: morati ili hteti, jer je ono u pozadini mnogih odluka koje su donosili likovi i stvaraoci filmova koje smo ove godine izabrali za vas, a ujedno i pitanje koje sebi svakodnevno postavljamo u različitim situacijama. Pred publikom će biti filmovi koji su se provukli kroz iglene uši sa snimanjem pre izbijanja pandemije, i ušli u postprodukciju kada je pandemija diktirala nove uslove života i rada onih koji su odlagali premijeru po nekoliko puta, kao i onih koji su imali na neki način sreću i uspeli da snime scene u praznom Pergamskom muzeju u Berlinu i time stvore fantastično jaku sliku žene i mašine koji se poljube, u budućnosti, u portalu starom hiljade godina u okrilju antike”, navela je povodom jubilarnog festivalskog izdanja Sunčica Šido.

GoetheFEST održava se od 2012. godine kao presek savremene nemačke kinematografije iz aktuelne godine.

Program je tradicionalno okrenut nagrađivanim i najboljim ostvarenjima sa Berlinala, jednog od najznačajnijih svetskih festivala autorskog filma.

(SEEcult.org)

Tagovi