Sarajevski ratni teatar (SARTR) najavio je od 16. do 18. januara premijerna izvođenja predstave “Svijet i sve u njemu”, koja je rađena prema romanu Aleksandra Hemona “Bejturan i ruža”, u režiji Selme Spahić, koja je istakla da je to jedna od najlepših ljubavnih priča koje je pročitala i naglasila da predstava korespondira sa današnjim vremenom, posebno u kontekstu izbeglištva.
Selma Spahić kazala je na konferenciji za novinare 10. januara i da je Hemonov roman izuzetno kompleksan i da predstavlja izazov za pozorište zbog promena prostora i vremena, saopštio je SARTR.
Dramaturškinja Emina Omerović istakla je da su svi članovi tima zaista postali deo svih svetova kroz koje su prolazili, te da je raditi na tako velikom romanu kao što je Hemonov bilo veliko iskustvo.
Direktorka SARTR-a Maja Salkić kazala je da je proces rada na predstavi bio složen i zahtevan, uz brojne saradnike, uključujući stručnjake za različite jezike (španski, ruski, ujgurski, tadžički, kineski, francuski i nemački). Veliku podršku i inspiraciju tokom rada pružao je Hemon, te Selma Spahić, koja je donela svoj intimni doživljaj romana, što je bio osnovni pokretač stvaranja predstave.
“Kroz proces rada i probe koje sam gledala prepoznajem jednu ogromnu ljubav, možda je ljubav floskula, ali ljubav koje nikada nije dovoljno i za kojom uvijek čeznemo i sanjamo. Ovo je i priča o ljudima kojih više nema. Kada pođemo sa ovoga svijeta sjećaće nas se kroz priče savremenika, a ako priče ne ostanu zapisane, možda niko više nikada neće čuti za nas”, kazala je Maja Salkić, najavljujući da će Hemon prisustvovati premijeri.
U predstavi igraju: Ermin Bravo, Alban Ukaj, Snežana Bogićević, Kemal Rizvanović, Hana Zrno i Faruk Hajdarević, koji su takođe podelili svoja iskustva i naglasili koliko je rad na ovoj predstavi za njih bio inspirativan i emotivan.
Ermin Bravo je istakao da je ovo jedna od najlepših predstava na kojima je radio i izrazio zahvalnost što su radili sa Selmom Spahić, za koju smatra da je jedina osoba koja bi mogla realizovati ovaj izazov.
Govorio je o ljubavi kao centralnoj temi predstave, napominjući kako je ljubav često obojena ironijom, sarkazmom ili frustracijom u svakodnevnom diskursu. U predstavi se postavlja pitanje može li ljubav u ekstremnim okolnostima biti dovoljna da vas pokreće kroz život. Pomenuo je dirljivu repliku iz predstave: "Ti si moja kuća”, koja ga uvijek emotivno pogodi i istakao da vjeruje da je ljubav dovoljna, te se nada da će i publika doći do istog zaključka nakon što pogleda predstavu.
Alban Ukaj je ukazao na važnost Hemona kao pisca i njegov utjecaj na regionalnu književnost, napominjući da iako nije dramski pisac, njegov rad pruža bogat materijal za pozorište. Napomenuo je da je Sarajevo, s obzirom na svoju kulturnu raznolikost, posebno i jedinstveno, uprkos svojim mračnim stranama. Istakao je i vrednost nove generacije mladih glumaca, izražavajući zadovoljstvo rada s njima.
Igor Skvarica je istakao da je za njega rad sa Selmom Spahić uvek poseban, jer omogućava glumcima da rastu, da pronađu nove načine da ispolje vlastitu kreativnost i otvore unutar sebe prostore koje su nesvesno zatvorili.
Faruk Hajdarević je istakao kako će predstava biti jednako uzbudljiva za čitaoce romana i za one koji ga nisu čitali, jer su sve teme romana i njegova istruktura zadržane u predstavi.
Autorski tim, pored rediteljke Selme Spahić, čine i dramaturškinje Emina Omerović i Nejra Babić Halvadžija, scenografkinja Lili Anschütz, kostimografkinja Selena Orb, kompozitori Draško Adžić i Damir Imamović i koreografkinja Ena Kurtalić.
Predstava “Svijet i sve u njemu” podržana je od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava (USAID/INSPIRE), a deo je projekta Reinventing Classics koji podržava UNESCO kroz projekat Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan.
(SEEcult.org)