Ministarstvo kulture i informisanja Srbije naložilo je Jugoslovenskoj kinoteci da hitno utvrdi koja su dela iz fonda Avala filma kulturno dobro i upozna nove vlasnike tog preduzeća sa merama zaštite i zakonskim pravima i obavezama. Ministarstvo je saopštilo i da filmski fond Avala filma ne bi ušao u stečajnu masu tog preduzeća, koje je prodato kompaniji Filmway, da je Kinoteka ispunila obaveze predviđene Zakonom o kulturnim dobrima iz 1994.
Na osnovu nalaza Komisije za vanredni nadzor nad primenom Zakona o kulturnim dobrima, koju je formiralo Ministarstvo kulture, utvrđeno je da Jugoslovenska kinoteka “nije ispunila svoje zakonske obaveze po osnovu Zakona o kulturnim dobrima iz 1994. godine i da nije donela nijedno rešenje kojim se filmska građa utvrđuje za kulturno dobro i definišu adekvatne mere zaštite”.
“Da je Jugoslovenska kinoteka izvršila svoju zakonsku obavezu, kompletan filmski fond Avala filma ne bi ušao u stečajnu masu ovog preduzeća, dok bi Kinoteka imala bi pravo preče kupovine”, saopštilo je Ministarstvo.
Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac potpisao je stoga 23. aprila nalog Jugoslovenskoj kinoteci da, na osnovu stručnih kriterijuma, hitno donese rešenja o utvrđivanju dela iz fonda Avala filma za kulturna dobra i nove vlasnike upozna sa merama zaštite i njihovim zakonskim pravima i obavezama.
Ministarstvo kulture i informisanja izrazilo je i očekivanje da će Jugoslovenska kinoteka izvršiti hitnu kategorizaciju filmske građe koja se čuva u njenom arhivu, s obzirom da nijedan film od 1980. godine nije utvrđen za kulturno dobro od izuzetnog značaja.
“Imajući u vidu ustanovlјene propuste u radu Jugoslovenske kinoteke, Ministarstvo kulture i informisanja pojačaće nadzor u svim institucijma čiji je osnivač Republika Srbija”, navedeno je u saopštenju.
Za 24. april najavljen je i sastanak ministra kulture i informisanja, ministra privrede i v.d. direktora Jugoslovenske kinoteke sa novim vlasnicima Avala filma.
Ministarstvo kulture ranije je saopštilo da je Jugoslovenska kinoteka, kojoj je Agencija za privatizaciju predala 2012. sav zatečeni filmski fond Avala filma na čuvanje, "imala mogućnost da, na osnovu Zakona o kulturnim dobrima, donese rešenje kojim bi sva ili delovi filmske građe Avala filma utvrđuju za kulturna dobra od velikog značaja. Pored toga, Jugoslovenska kinoteka propustila je da pokrene proceduru da jedan deo filmova dobije najviši stepen zaštite, kategoriju kulturno dobro od izuzetnog značaja”.
S druge strane, v.d. direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović izjavio je 22. aprila da bi ono što je uzeto od Avala filma 2012. teško moglo po bilo kom osnovu da dobije status kulturnog dobra.
“Jugoslovenska kinoteka je zaštitila filmove Avala filma. Nisu filmovi Avala filma došli prvi put 2012. godine. Avala film je 2012. uveliko prestao sa snimanjem filmova. Ono što smo od Avala filma uzeli, zahvaljujući ljubaznosti stečajnog upravnika, su neki dokumentarni materijali, predmeti, kostimi, restlovi nekih filmova, kopije titlovane na nemačkom i drugim jezicima… To nije ono što se u redovnoj proceduri uzima kada se snimi film. Najveći deo toga što je uzeto 2012. godine teško po bilo kom osnovu da bi moglo da se zaštiti kao kulturno dobro. S druge strane, već godiunama radimo – svi arhivi, procedura je u toku, a rok je 1. jun ove godine, da se Skupštini pošalje spisak šta mi mislimo da treba da se zaštiti kao dobro od posebnog interesa za srpski narod”, rekao je Zelenović gostujući na TV B92.
Povodom prodaje Avala filma, Jugoslovenska kinoteka podnela je bila zahtev nadležnom Privrednom sudu u Beogradu za izuzimanje filmskog fonda iz stečajne mase, ali je taj predlog odbačen.
Privredni sud je odbacio taj podnesak Kinoteke ne uzevši ga ni u razmatranje, što je Ministarstvo kulture ocenilo začuđujućim.
Nakon što je Privredni sud odbacio prigovor Jugoslovenske kinoteke kao nedozvoljen, Upravni odbor i Kolegijum direktora Kinoteke apelovali su da se “stihijska prodaja (Avala filma) povuče", jer bi moglo da dodje do situacije da se fond koji je "svojevremeno najvećim delom finansirala Republika Srbija, ponovo sredstvima budžeta otkuplјuje od nekoga ko ni na koji način nije učestvovao u njegovom stvaranju”.
Preduzeće Avala filma, koje je četiri godine bilo u stečaju, kupila je na javnoj licitaciji firma Filmski put (FilmWay) po početnoj zceni od oko 980 miliona dinara, a zastupao ju je izvesni Vidoje Marjanović.
Prema podacima Agencije za privredne registre (APR), direktor firme “Filmway” je Mišel Babić (Michel Babic) iz Francuske, a firma je osnovana 25. marta ove godine. Kao pretežna delatnost te firme, čiji je osnovni kapital 60.000 dinara, navedena je proizvodnja kinematografskih dela, audio-vizuelnih proizvoda i televizijskog programa.
Prema navodima Pokreta Dosta je bilo, koji vodi bivši ministar privrede Saša Radulović, firma Mišela Babića iz Pariza stavljena je 2. aprila pod hipoteku, a njen vlasnik je izvesni Saša Ćorović, bivši taksista iz Pančeva.
Na adresi u Molerovoj 59, koja je prijavljena APR-u, nema bilo kakve kompanije tog imena, a prema navodima medija, nije u funkciji ni broj telefona koji je naveden.
Mediji su ranije preneli da iza firme “Filmway” stoji francuski i američki kapital, odnosno ekipa producenata koja je organizovala u Beogradu snimanje filmova s Kevinom Kostnerom i Pirsom Brosnanom.
(SEEcult.org)