Vesti

Identitet na margini grada

27. novembar 2013.
SEEcult.org
Identitet na margini grada
Identitet na margini grada

Italijanski reditelj Đanfranko Rozi, dobitnik Zlatnog lava ove godine u Veneciji za dokumentarni film “Sveti GRA”, izjavio je u Beogradu da ne postoje razlike između dokumentarnog filma i fikcije, već samo razlika između istine i laži, što važi za sve umetnosti.

Uoči 19. Festivala autorskog filma, koji će svečano otvoriti 28. novembra u Domu omladine, Rozi je na konferenciji za novinare rekao da je filmom “Sveti GRA”, čija se radnja dešava duž auto-puta oko Rima, progovorio o nedostatku identiteta i o marginalnosti.

Film “Sveti GRA” Rozi je snimio “bez početka i kraja”, jer je želeo da “uhvati kratke delove života” ljudi koje je snimao.

Prema njegovim rečima, to je jedini način da univerzalno govori o realnosti života na auto-putu GRA (Grande Raccordo Annulare), koji okružuje Rim.

Rozi je proveo dve godine kružeći u kombiju oko auto-puta GRA da bi snimio film koji predstavlja galeriju živopisnih ličnosti čiji se život i posao svakodnevno odvijaju uz metež saobraćaja.

Protagonisti Rozijevog filma su pripadnik više klase koga je sreća napustila, bolničar koji je imao tešku noć, prostitutka-transvestit u iznurenoj potrazi za klijentima, botaničar koji pokušava da spasi palme od najezde insekata i ribar koji sa ženom Ukrajinkom lovi na Tibru.

Prema rečima Rozija, “Sveti GRA” zahteva da publika radi, da stvori svoj svet, jer joj je ostavio mnogo slobode u interpretaciji.

“Želeo sam da stvorim apstrakciju”, rekao je Rozi, koji je inspiraciju za taj film našao u noveli “Nevidljivi gradoviItala Kalvina o putovanju Marka Pola u posetu Kini i Kublaj-Kanu.

Navodeći da uz auto-put GRA, koji okružuje Rim u dužini od gotovo 70 kilometara, živi i radi oko tri miliona ljudi, Rozi je rekao da je bio veliki izazov napraviti film sa samo pet junaka.

“Ovo je margina grada, koja je otelotvorenje nedostatka identiteta i zato sam morao da nađem ljude koji imaju jake identitete, jaku vezu sa svojom prošlošću, a koji hoće da govore”, rekao je Rozi.

Rozi je rekao i da kada snima film ne razmišlja o politici, a iako je “Sveti GRA” i politički film, “više je želeo da to bude film poezije”.

“Želim da moji filmovi idu dalje od političkog, ja nisam Majkl Mur”, rekao je Rozi, ali je ipak dodao da je posle pobede u Veneciji bio srećan kada je u jednom desničarskom listu pročitao: “Mrzite ovaj film”.

“Tada sam bio veoma srećan”, rekao je Rozi, koji je godinama živeo u inostranstvu, asvaki put kada bi se vratio u Italiju, osećao je novo nezadovoljstvo, ogorčenost…

Prema njegovom mišljenju, kriza u Italiji nije, međutim, ekonomska.

“Ekonomske krize dolaze i prolaze, one su ciklične… Italija je izgubila svoj identitet”, rekao je Rozi, dodajući da je to slično i mestu radnje filma “Sveti GRA”, jer je reč o političkim i socijalnim problemima.

Rozi je gostovao u Beogradu i na Festivalu evropskog dokumentarnog filma “Sedam veličanstvenih” svojim trećim dokumentarcem “Ispod nivoa mora” koji je 2008. godine pobedio u programu “Horizonti” u Veneciji i proglašen je najboljim italijanskim dokumentarcem te godine.

Taj film, kako je rekao, ne može da poredi sa filmom “Sveti GRA”, jer svaki film koji radi ima drugačiji pristup.

“Volim da slušam mesto i ljude koje snimam. Svaki novi film je za mene prvi i poslednji, prethodni zaboravim”, rekao je Rozi i dodao da svaki put mora da uspostavi vezu sa novom realnošću.

“Jedina stvar koja je ista je način na koji radim - moja ekipa ima jednog člana, to sam ja”, rekao je Rozi.

Naziv filma “Sveti GRA” je igra reči sa svetim gralom, jer i nakon više od dve godine koje je proveo na tom mestu i dalje misli da je ono misterija, nešto neuhvatljivo.

“Želeo sam da mu dam element nadrealnog”, dodao je Rozi, autor prvog dokumentarca koji pobedio na Mostri u istoriji tog najstarijeg međunarodnog filmskog festivala. Ujedno, “Sveti GRA” je prvi italijanski film koji je pobedio u Veneciji posle 15-godišnje pauze.

“Sveti GRA” je zaradio 1,2 miliona evra u bioskopima, što znači da je publika, kako je rekao Rozi, spremna da gleda drugačije priče.

Prema njegovim rečima, za nezavisne, niskobudžetne dokumentarce samo su potrebni hrabri distributeri, a takvih, kako je dodao, ima u Srbiji.

Rozi će se vratiti u Srbiju početkom 2014. godine, jer je dobio poziv kolege Emira Kusturice da učestvuje na njegovom filmskom festivalu Kustendorf na Mokroj Gori.

To će biti prilika i da Rozi bolje upozna filmske autore iz ovog regiona, s obzirom da do sada nije imao direktnih kontakata sa njima.

“Znam za Kusturicu, jer je on opšte mesto za svakog ko se bavi filmom. Zvao me je na Kustendorf i nadam se da ću tamo steći pogled na autore sa Balkana”, rekao je Rozi, koji je diplomirao na Filmskoj školi Njujorškog univerziteta, a radi i kao reditelj, direktor fotografije, producent i scenarista.

Osim Rozija, na 19. FAF-u gostovaće i glumica Elena Kota, povodom filma “Ulica u PalermuEme Dante, koji će biti prikazan na zatvaranju. Za ulogu u tom filmu Elena Kota proglašena je najboljom glumicom u Veneciji.

Direktorka Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu Sira Miori izrazila je zadovoljstvo što je Italija ponovo značajno prisutna na FAF-u i istakla da je ta filmska podrška njene zemlje u vezi i sa naporima Italije da podrži proces evropskih integracija Srbije.

Italija podržava Srbiju na putu ka Evropskoj uniji, a Srbija istovremeno podržava inicijativu za formiranje jadransko-jonskog regiona, rekla je Sira Miori i naglasila da je to naročito značajno za jačanje kulturne saradnje.

FAF će prikazati od 28. novembra do 3. decembra 16 filmova u glavnom programu, od kojih je deset u konkurenciji za nagradu “Aleksandar Saša Petrović”, nazvanu imenom velikog srpskog reditelja.

Gran pri FAF-a iznosiće ubuduće 5.000 evra, na osnovu testamenta Petrovićeve udovice Branke Petrović.

Uprkos rekordno smanjenom budžetu, FAF nudi i raznovrstan prateći program, a biće održan u DOB-u, Dvorani Kulturnog centra Beograda, Muzeju Jugoslovenske kinoteke, Domu kulture Studentski grad i bioskopu “Fontana”.

Festivalski sajt je www.faf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

*Satnica 19. FAF-a + Glavni program - sinopsisi filmova

(SEEcult.org)

Tagovi