Vesti

Jedini Teslin portret

8. mart 2009.
SEEcult.org
Jedini Teslin portret
Jedini Teslin portret

Donedavno nepoznati “Plavi portret” velikog naučnika srpskog porekla Nikole Tesle, jedini za koji je pozirao u ateljeu, a sam je dizajnirao svetlo za tu priliku, biće svečano predstavljen u Husumu u Nemačkoj, a za jesen je planirana izložba u Teslinom muzeju u Beogradu.

Portret je pronađen u zbirci umetničke kolekcije njujorškog trgovca dijamantima Ludviga Nisena, koju je zaveštao rodnom Husumu, a nastao je početkom 1916. godine, kada je Teslu nagovorila da pozira mađarska aristokratkinja i njegova prijateljica, princeza Vilma Ljvov-Parlagi, piše 8. marta “Politika”.

Tesla nije voleo da pozira umetnicima, a “Plavi portret” nastao je u princezinom ateljeu, u kojem je napravio sopstveni svetlosni aranžman, uz jaku svetslost filtriranu kroz plavo staklo. Portret je prodat posle princezine smrti, na aukciji 1924. godine, a potom se izgubio vidokruga javnosti sve dok istoričar umetnosti Kornelijus Štekner pre dve godine nije prepoznao Teslin lik na slici “Portret muškarca” u zbirci Nisena u Nordsi muzeju u Husumu.

Izložba na kojoj će Teslin portret biti predstavljen javnosti posle više od 80 godina biće otvorena 29. marta, pod nazivom “Mit, moć i princeza - portretista”, a “Plavi portret” biće na njenom centralnom mestu.

Direktor beogradskog Muzeja “Nikole Tesle” Vladimir Jelenković, u čijoj se kancelariji sada nalazi kopija “Plavog portreta”, obavešten je krajem maja 2007. godine o Šteknerovom pronalasku, a doskorašnja direktorka muzeja u Husumu Astrid Fik ponudila mu je saradnju i sliku tokom održavanja izložbe, ali je njeno premijerno predstavljanje u Beogradu odloženo za jesen zbog renoviranja beogradskog muzeja.

Budući da je direktorka nemačkog muzeja umrla tokom prepiski u vezi sa izložbom, Jelenković je nastaio dogovor sa novim direktorom Svenom Hajnrihom Zimersom.

Prema rečima Jelenkovića, izložba u Beogradu, čiji je autor istoričarka umetnosti Draginja Maskareli, predstaviće zanimljivosti iz Teslinog života, njegove kontakte sa značajnim ličnostima tadašnje američke naučne, kulturne i političke scene, kao i deo dokumentarne građe iz njegovog ličnog arhiva koji se čuva u Muzeju.

Teslin lični arhiv sadrži i dokumentarni materijal u vezi s nastankom “Plavog portreta” i mnogobrojnim poznatim ličnostima koje je princeza Ljvov-Parlagi portretisala u Americi.

Ta ekstravagantna princeza, kojoj je godinu dana mladunče lava bilo kućni ljubimac, portretisala je, između ostalih, i srpskog kralja Petra Prvog Karađorđevića, nemačkog cara Vilhelma Drugog, engleskog kralja Edvarda Sedmog, nemačkog kancelara Ota fon Bizmarka, američkog predsednika Teodora Ruzvelta…

(SEEcult.org)

Tagovi