Kulturni centar Beograda (KCB), nedelju dana nakon što je njegovu bioskopsku salu zauzela inicijativa Kultura u blokadi, saopštio je 26. februara da se ograđuje od svih programa i aktivnosti u organizaciji te neformalne grupe u Dvorani KCB-a, uz napomenu da je i sam naziv akcije "Oslobođeni KCB" netačan i da stvara pogrešan utisak u javnosti.
Prema navodima KCB-a u saopštenju, od kada je 18. februara DKC zauzela inicijativa Kultura u blokadi, zaposlenima u toj dvorani uskraćeno je pravo na rad i onemogućena je realizacija unapred planiranih programa.
Povodom naziva akcije “Oslobođeni KCB”, navedeno je da je u prostornom smislu zauzeta samo bioskopska sala – DKC, uz ocenu da taj naziv “obezvređuje dugogodišnji rad, stručnost i kredibilitet zaposlenih u KCB-u, ali i svih spoljnih saradnika, relevantnih umetnika i delatnika u kulturi”.
“Već nedelju dana jedna od značajnih institucija kulture u gradu je delimično onesposobljena da realizuje programe u DKC, jedinom preostalom javnom bioskopu u Beogradu sa jasno koncipiranim i promišljenim repertoarom. Žao nam je što nismo u mogućnosti da svojoj publici i saradnicima ponudimo očekivani program i nadamo se da će se ova situacija uskoro razrešiti”, saopštio je KCB.
Kako je navedeno, iako otvoreni za nova promišljanja o značenju i programima jednog kulturnog centra, kao značajne tačke grada, nakon učešća u diskusiji i plenumima Kulture u blokadi, zaposleni nisu stekli utisak da je dijalog, na koji su deklarativno pozvani, moguć.
Povodom burnih reakcija u delu javnosti na akciju u DKC-u i pitanja zašto je odabran baš KCB, neformalna inicijativa umetnika i radnika u kulturi Kultura u blokadi navela je na svom sajtu da "oslobađanje KCB-a“ nije simboličan čin, već i "konkretan korak ka demokratizaciji i uvođenju drugačijih modela učešća u procesu rada i odlučivanja u javnim institucijama".
Prema navodima Kulture u blokadi, KCB nije institucija izuzeta iz loše kulturne politike, jer kao i druge institucije u Srbiji, i ona je deo tog istog nakaradnog sistema profiterstva, nepotizma i ortakluka.
“KCB je samo jedna od institucija kulture kojoj je potrebna promena kako bi bolje obavljala svoju javnu funkciju, ali za nas KCB predstavlja krovnu instituciju za savremenu kulturnu scenu u Beogradu. Ona je važan gradski centar i jeste ključan prostor u kome smo započeli proces koji treba da vodi ka demokratizaciji kulture. Blokadu Studentskog kulturnog centra u Beogradu, od strane studenata, vidimo kao deo zajedničkog talasa borbe, koja teži da se kultura vrati u službu društva. Verujemo da će se ovaj proces nastaviti i u drugim institucijama i da će oslobođenje KCB-a ohrabriti ljude, posebno u manjim sredinama, da oslobode svoje kulturne institucije, posebno nekadašnje domove kulture”, navela je Kultura u blokadi.
Konstatujući da se, pored pitanja zašto baš KCB, javnost pita i zašto oslobođenje, a ne blokada, okupacija ili nešto slično, te od čega su i od koga zapravo oslobodili KCB, Kultura u blokadi navela je da bi, kao grupa koja je sačinjena pre svega od proizvođača kulturnog sadržaja, bilo čudno da okupira javnu instituciju kulture koja pripada građanima.
“Blokadu ne možemo i ne želimo da sprovedemo jer su institucije kulture, kao i mnoge institucije u našoj zemlji, već godinama blokirane od strane partokratskog sistema. U takvim okolnostima mi nemamo mogućnosti ni ideje kako bi svoj rad i stvaralaštvo još više blokirali, osim da odustanemo od našeg rada i stvaralaštva”, navela je Kultura u blokadi, koja je u nedelju počela da prikazuje filmski program u DKC-u.
(SEEcult.org)