Izložba Marka Kusmuka i Veljka Valjarevića “Ko je ko?”, otvorena u galeriji Sanjaj u Beogradu, predstavlja zajednička umetnička dela dvojice umetnika, koji su slikali na istom platnu i uklopili tako svoje različite slikarske tehnike, vizije i emocije.
Pored zajedničkih dela “Zlatno jutro” i “Dijalog”, izložena su i samostalna dela Kusmuka i Valjarevića na različitim formatima platna.
“Marko Kusmuk i Veljko Valjarević odvažili su se na ovakav revolucionaran korak. Podelivši platno, podelili su i snove, vizije, emocije. U tom deljenju morali su da budu i nesebični, ali i oprezni, da svoja osećanja prilagode osećanju onoga drugog iz dueta, upravo onako kako se to čini u muzici. Njihov eksperiment otvorio je Pandorinu kutiju. Slike su nam pokazale nove horizonte, one koje, možda, ova dva umetnika ne bi bila u stanju sami dosegnuti. One postaju neka vrsta zagonetke, enigme, ko je ko na platnu. Ali kad ih pažljivije pogledate, uronite u njihove boje i oblike, upitate se ima li, uopšte, smisla odgovarati na pitanje”, rekao je na otvaranju izložbe suosnivač galerije Sanjaj Nele Karajlić.

Kusmuk je rođen 1985. godine u Sarajevu, gde je diplomirao 2007. na Akademiji likovnih umetnosti, a magistrirao je 2008. godine u Rimu na Accademie di Belle Arti, na odseku za slikarstvo. Doktorske studije završio je 2016. godine u klasi prof. Miloša Šobajića.
Od 2007. godine imao je 28 samostalnih izložbi u Srbiji, Nemačkoj, Italiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Kini, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, a učestvovao je i na više od 70 žiriranih izložbi u zemlji i inostranstvu. U poslednje tri godine učestvovao u 16 značajnih međunarodnih i domaćih umetničkih projekata.
Dobitnik je, između ostalog, prve nagrade za crtež Fondacije “Vladimir Veličković”, prve nagrade “Golden Osten” Osten bijenala u Skoplju, Velike nagrade Udruženja likovnih umetnika Srbije povodom sto godina ULUS-a, kao i prve nagrade za crtež “Zlatni lav” u Veneciji na izložbi “Venice Land” u organizaciji Anonima Sogniatori.

Valjarević je rođen u Užicu, a diplomirao je na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, gde je završio i master akademske studije, a trenutno je na doktorskim studijama na Fakultetu primenjene umetnosti u Beogradu pod mentorstvom Ivana Grubanova.
Izlagao je tokom proteklih sedam godina na više od 30 grupnih i 20 samostalnih izložbi, a njegova dela su zastupljena i u nekoliko knjiga i eseja o crtežu. Njegovi radovi se nalaze u privatnim i državnim kolekcijama, a jedan je od najmlađih slikara zastupljenih u stalnoj postavci Moderne galerije Valjevo. Dobitnik je nagrade na prvom Bijenalu fantastike u Beogradu za najboljeg mladog slikara 2021. godine.
Za Valjarevićeve slike književnik Filip David naveo je da, osim što “impresioniraju tehničkom izvedbom izabranih motiva”, otvaraju vrata “svetovima tajanstvenog, nepoznatog i mističnog”.
“Slikarstvo onostranog uvodi nas u predele hipnotizirajućih magijskih slika, začaranih predela i izobličenih stvorenja koji obitavaju na granicama stvarnog i nestvarnog. Zagledajte pažljivo u Valjarevićeve crteže is like, otkrićete i delove svojih sopstvenih tajanstvenih i uznemirujućih snoviđenja!”, naveo je David.

Izložba će biti otvorena do kraja aprila u galeriji Sanjaj u Dositejevoj 11.
(SEEcult.org)