Vesti

Korektivne mere

19. februar 2022.
SEEcult.org
korektivne mere
korektivne mere

Nova galerija vizuelne umetnosti (NGVU) započinje novi programski ciklus izložbom “Korektivne mere”, na kojoj od 20. februara predstavlja radove Sonje Radaković, Brigite Antoni i Katarine Alfe Jovanović, umetnica koje preduzimaju strategiju aktivnog/pasivnog otpora zatečenom stanju na umetničkoj sceni uvođenjem korektiva opredmećenog izlaganjem, odnosno izvođenjem jedinstvenih gestova ili iskaza.

Nesvakidašnji kustosko-umetnički eksperiment “Korektivne mere” proizilazi kako iz potrebe za razgradnjom hijerarhizovanih odnosa tipičnih za svet umetnosti, tako i za razmatranjem ženske subjektivnosti. Umetnice konstatuju da nadzorni (politički, društveni, informatički) sistemi koji definišu kako ljudsku jedinku, tako i svet koji je okružuje, uprkos tome što zakazuju i nisu savršeni, opstaju zahvaljujući neprestanoj repeticiji ustanovljenih obrazaca mišljenja i delovanja.

Izgradnja dijaloga, razmena ostvarena kroz seriju virtuelnih i fizičkih razgovora sa kustosom Vladimirom Bjeličićem i galeristkinjom Jelenom Janković, razumevanje radnih (ne)uslova u trenutnim okolnostima, ali i uspostavljanje međusobnog poverenja, doveli su do neočekivanih rezultata, odnosno do generisanja novih oblika interpretacije, izvođenja i kontekstualizacije rada svake od umetnica, navedeno je u najavi izložbe.

“Korektivne mere” takođe treba sagledati i kao privremeni ambijent, kulisu ili virtuelni prostor u kojem se konsitituše kolektivni ženski glas koji tvrdi da otpor jeste moguć, makar to bilo i na mikroplanu.

Na otvaranju izložbe, 20. februara u 19 sati, biće izvedeni performansi Sonje Radaković i Katarine Alfe Jovanović.

Multimedijalna umetnica Sonja Radaković (1989) najčešće koristi svoje i tuđe telo kao alatku za razmatranje društvenih obrazaca ponašanja i delovanja na granici morala, ukusa i pristojnosti. Učestvovala je na velikom broju samostalnih i grupnih izložbi i projekata u zemlji i inostranstvu. Trenutno pohađa doktorske studije u oblasti likovnih umetnosti na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde i radi kao stručni saradnik na predmetu Slikanje. Dobitnica je nagrade 58. Oktobarskog salona u Beogradu. Pored umetnosti, bavi se klasičnim baletom i sportom.

Katarina Allfa Jovanović (1995) kroz skulpturu u proširenom smislu i kroz performans testira različite strategije kako bi kritički artikulisala umetničke, društvene i političke paradigme. U poslednje vreme je fokusirana na istraživanje vlastitog materijalnog opstanka u datim okolnostima. Prvu samostalnu izložbu imala je 2020. godine u Domu omladine Beograda, a učestvovala je i na više grupnih izložbi širom regiona. Deo je internacionalnog projekta Commons, zamišljanje institucije budućnosti. Njenu praksu karakteriše i rad u pozorištu na scenografiji i kostimu.

Brigita Antoni (1987) kroz umetničku praksu istražuje odnose nauke i klimaskih transformacija izvedenih iz naučnih otkrića, posebno u oblastima astronomije i optike. Kombinujući digitalne medije, slikarstvo, video i pronađene predmete, razvija istraživačke projekte koji najpre rezultiraju virtuelnim i materijalnim instalacijama. Pored četiri samostalne izložbe, učestvovala je na nekoliko grupnih izložbi u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Albaniji i na Kosovu. Dobitnica je Milčik nagrade 2019.

Kustos izložbe Vladimir Bjeličić (1983) aktivan je na polju nezavisne kustoske i umetničke prakse. Sa Senkom Latinović čini post-kustosku formaciju Vokalno-kustoski sindrom, jedan je od osnivača dreg kolektiva Efemerne konfesije i stalni saradnik na projektu u nastajanju #SERGINA, britanske umetnice Eli Klark. Njegov rad baziran je na istraživanju reprezentacije telesnosti u digitalnom dobu, prevođenju kustoske prakse kroz performans, kao i na artikulaciji ideja kolektivizma i ravnopravnosti, te jednake raspodele javnih dobara u odnosu na komunikaciju različitih vrsta (čovek i mašina / čovek i biljka).

Izložba “Korektivne mere” biće otvorena do 17. marta, a vođenje je 22. februara od 18 sati – u vidu razgovora kustosa i umetnica, te 15. marta, takođe u 18 časova.

Za grafičko oblikovanje zadužena je Ana Aleksić, a video potpisuje Andrej Ostroški.

(SEEcult.org)

Tagovi