Predstava australijskog reditelja i koreografa Šona Parkera “Kralj”, koja će biti izvedena 25. i 26. marta u Pozorištu na Terazijama u okviru 22. Beogradskog festivala igre, kroz spoj pokreta devetorice igrača i muzike bugarskog umetnika Iva Dimčeva, koji nastupa uživo, ispituje manifestaciju muške moći, kontrole i grupne energije među muškarcima.
“Krenuo sam od svog iskustva odrastanja u malom gradu 70-ih godina 20. veka, kada je pojam muškosti značio da ne smeš da pokazuješ osećanja, a u provinciji nije bilo baš poželjno ni da se baviš nečim kreativnim. Hteo sam da istražim kako od dečaka postaje čovek, po mogućstvu dobar čovek”, izjavio je 24. marta na konferenciji za novinare Parker, nekadašnji performer i igrač, koji od 2010. godine vodi višestruko nagrađivanu trupu sa sedištem u Sidneju.
Kako je dodao, zanimala su ga pitanja formiranja ideniteta u vezi sa emocijama, snagom i seksualnošću, dok je u koreografskom smislu predstava zasnovana na hip-hopu i uličnoj igri.
“U komadu ima momenata nasilja, ali i nežnosti. Razmišljao sam koja bi muzika to mogla da prati. Kada mi je prijatelj na Fejsbuku otkrio pesme Dimčeva shvatio sam - to je to”, rekao je Parker.
Kompozitor, tekstopisac i pevač Ivo Dimčev, poznat i beogradskoj publici po performansima, rekao je da ga je rad na predstavi podsetio na detinjstvo i teška iskustva gej i kvir dečaka u konzervativnom bugarskom društvu.
“Otvorile su mi se stare traume. Na početku karijere nije mi bilo lako, ali nisam pravio kompromise, mada sam morao da platim cenu da bih sačuvao svoju umetničku ličnost i identitet”, rekao je Dimčev.
“Inače, i sam dolazim iz sveta igre i teatra, bavim se koreografijom i tek od 2016. godine držim koncerte. Kada me je Šon pozvao u ovaj projekat, bilo mi je neobično da nastupam u koreografiji drugog autora. Ali on je bio pažljiv, ljubazan i otvoren, tako da smo uspostavili dobar kontakt“, rekao je Dimčev, koji živi na relaciji Sofija-Beč, a trupi se priključuje na turnejama.
“Kralj” je premijerno izveden 2019. godine u Sidneju, a gostovao je širom sveta.
U scenografiji, koja je delom koktel-salon, delom džungla (sa živim biljkama), predstava ispituje manifestaciju muške moći, kontrole i grupne energije među muškarcima. Tokom više od 70 minuta muzički se interpretiraju gestovi i odlike karaktera u mačo ponašanju, podstaknuti humorom i nežnošću pesama koje izvodi Dimčev.
“Od nesmotrenih poteškoća do nasilnog uništenja, od hrabrosti do zlostavljanja, a onda u pokušaju prizivanja ljubaznosti, upoznajemo krajnosti onoga što se može nazvati ’muškim svetom’, pozvani da razmotrimo njegove često brutalne posledice”, navedeno je u katalogu BFI.
Upitani kako gledaoci u različitim sredinama reaguju na scene intimnosti, nasilja, nagosti, Parker i Dimčev su rekli da ih u Australiji većinski prati kvir publika, u Evropi uglavnom građanska, a prijateljski naklonjena, na festivalima se podrazumeva publika otvorenog uma, dok je na Bliskom Istoku bilo pomalo riskantno, pa su neke scene morali da prilagode, čak i da promene naslov kada su igrali u Jordanu, jer je ta zemlja kraljevina.
Obojica su izrazila zadovoljstvo zbog ponovnog dolaska u Beograd iz kojeg imaju dobre uspomene. Pre desetak godina trupa "Šon Parker i kompanija" izvela je na BFI predstavu “Srećan kao Lari”, takođe u Pozorištu na Terazijama, dok je Dimčev davno radio sa Stanicom - servisom za savremeni ples projekat “Uživaj u julu”, a prošle godine je držao koncerte u beogradskim klubovima.
Ambasador Australije u Srbiji Horas Hil rekao je da mu je čast i zadovoljstvo što se u Beogradu promoviše kreativnost umetnika iz njegove zemlje.
“Australija je zemlja s mnogo raznolikosti u pogledu ljudi, kultura i okruženja (enviroment). Drago nam je što ovom prilikom možemo da prikažemo muzičko-igračku predstavu i svojevrsni pozorišni eksperiment posvećen temi muškog identiteta”, rekao je ambasador Hil, te zahvalio BFI na pozivu, kao i na ranijoj dobroj saradnji.
(SEEcult.org)