Kultura u Srbiji 24. januara obustavila je rad, pridružujući se zahtevima studenata koji drže već mesecima u blokadi fakultete i pozivu na neformalni generalni štrajk.
Gotovo sve javne ustanove kulture, čiji su osnivači različiti nivoi vlasti, kao i mnogobrojne privatne firme koje se bave kulturom, te celokupan vaininstitucionalni sektor, obustavili su programe na poziv koji su najpre uputili studenti Univerziteta umetnosti u Beogradu, a podržao ga je i Samostalni sindikat kulture Srbije, kao i gotovo sva reprezentativna umetnička udruženja, strukovne organizacije i udruženja građana aktivna u kulturi i umetnosti.
Pozorišta, bioskopi, festivali, kulturni centri, muzeji, galerije, knjižare, izdavači, klubovi… odlučili su se na jednodnevnu obustavu rada, a mnogi su na jedan sat prekinuli aktivnosti i prethodnog dana.
Zaposleni u kulturi pridružili su se u velikom broju i petnaestominutnom odavanju pošte žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu ispred kompleksa Generalštaba u Beogradu, gde se okupilo na hiljade građana, studenata i srednjoškolaca. Na poziv Muzejskog društva Srbije i Nacionalnog komiteta Međunarodnog saveta muzeja, okupljanje radnika u kulturi i umetnika kod generalštaba izraz je i protesta zbog odluke Vlade Srbije da ukine status kulturnog dobra udanju arhitekte Nikole Dobrovića kako bi na tom mestu bio izgrađen luksuzni privatni hotel.
Za razliku od kolega u muzejima savremene umetnosti u Beogradu i Novom Sadu, Muzeja Jugoslavije i mnogih drugih muzejskih ustanova, zaposleni u Narodnom muzeju Srbije nisu ni zvanično ni preko društvenih mreža najavili obustavu rada, ali se i u toj nacionalnoj instituciji pojavio dan ranije veliki baner sa natpisom "Štrajk", koji su sa prvog sprata razvili studenti i objavili na Instagramu.
Pozorišta su takođe otkazala predstave predviđene repertoarom za 24. januar, a i umetnički kolektiv Beogradskog dramskog, koji je na kolektivnom odmoru, saopštio je da ipak ne može da se odmara, jer je budan i zabrinut.
"Zbog toga danas stojimo uz svoje kolege koje večeras neće igrati predstave i na svaki drugi način se pridružujemo današnjoj obustavi rada. Pozorište je pre svega prostor slobode, zajedništva i solidarnosti, a to su vrednosti za koje se naše kolege, studenti, đaci, profesori i ostali građani danas zalažu, braneći ljudsko dostojanstvo i sigurnost. Oštro osuđujemo svaku vrstu fizičkog i verbalnog nasilja, pretnji i pritisaka na studenata, kolega i sve ostale građane koji učestvuju u mirnim protestima", saopštio je umetnički kolektiv BDP-a.
Programe su otkazali i Narodna biblioteka Srbija, Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković", Biblioteka grada Beograda, Jugoslovenska kinoteka, bioskopi Cineplexx, Beogradska filharmonija, koja je trebalo da nastupi sa dirigentom Kirilom Karabicem i violončelistkinjom Kamij Toma u Kolarčevoj zadužbini...
Na poziv studenata umetnosti, obustavu rada do ispunjenja studentskih zahteva najpre su najavili bili Udruženje likovnih umetnika Srbije, Savez likovnih umetnika Vojvodine i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije.
Samostalni sindikat kulture Srbije pozvao je bio na jednosatnu obustavu rada 23. januara, a za 24. januar na totalnu obustavu, čime izražava solidarnost sa “svim učesnicima u svim štrajkovima”.
U procesu je formiranja je, inače, i neformalna inicijativa Kultura u blokadi, koja za cilj ima da poveže pojedince i organizacije koje žele da podrže aktuelne blokade, štrajkove i bojkote. Radi boljeg organizovanja i efikasnije koordinacije budućih akcija, kao i direktnije komunikacije sa studentskim plenumima, pokrenuta je incijativa koja će biti otvorena za sve radnike u kulturi, umetnike, članove umetničkih udruženja, zaposlene u kulturnim centrima i na portalima posvećenim kulturi. Inicijativa će funkcionisati na principima direktne demokratije i plenuma, a prvi sastanak će biti održan u nedelju, 26. januara, od 18 časova u Kulturnom centru Magacin u Kraljevića Marka.
Oni koji nisu u mogućnosti da prisustvuju sastanku, a želeli bi da se uključe u dalji rad, mogu biti dodti na mejling listu sa koje će biti slata sva obaveštenja i pozivi za naredne sastanke. Zainteresovani treba da pišu na mejl: kulturaublokadi@gmail.com
(SEEcult.org)