Vesti

Milo Rau otvara 58. Bitef

19. septembar 2024.
SEEcult.org
58. bitef
58. bitef

Ovogodišnji, 58. Bitef otvoriće 25. septembra na sceni Madlenianuma čuveni reditelj i pisac Milo Rau (47), rezidencijalni umetnik u NTGentu i od prošle godine umetnički direktor Bečkog festivala (Wiener Festwochen), čije su predstave poznate Bitefovoj publici, ali sada prvi put i dolazi u Beograd.

Milo Rau se smatra za jedno od najvećih imena savremenog pozorišta, istakao je umetnički direktor i koselektor 58. Bitefa Nikita Mlivojević na konferenciji za novinare 19. septembra, te naveo da ga kritičari nazivaju “najuticajnijim” (Cajt), “najnagrađivanijim” (Suar), “najinteresantnijim” (Standard), “najkontroverznijim” (Republika), “najskandaloznijim” (Njujork tajms) ili “najambicioznijim” (Gardijan) umetnikom savremenog doba.

Publika Bitefa poznaje Rauov rad, budući da je njegov “Orest u Mosulu” otvorio 53. izdanje beogradskog festivala , dok je na jubilarnom, 50. Bitefu gostovala predstava “Saosećanje. Istorija mitraljeza”, ali sada prvi put lično dolazi na Bitef, u čijem glavnom programu učestvuje njegova hvaljena predstava “Antigona u Amazonu”, zakazana za 2. i 3. oktobar u Ateljeu 212.

Antigona u Amazonu, foto: Kurt Van Der Elst

Rau je je rođen u Bernu, studirao je sociologiju, germanistiku i romanistiku u Parizu, Berlinu i Cirihu, a do sada je potpisao više od 50 predstava, filmova, knjiga i akcija. Njegove pozorišne produkcije prikazivane su na svim značajnim međunarodnim festivalima, podsetio je Milivojević.

Dramaturškinja i koselektorka 58. Bitefa Tijana Grumić dodala je da Rau savremenu Antigonu smešta u amazonski kontekst iz posebnog razloga.

“Za potrebe rada na toj predstavi Rau s timom odlazi u Brazil, gde šume i prirodu proždiru kapitalizam i vatra, dok jedan posto stanovništva poseduje 45 procenata zemlje, i realizuje predstavu sa MST (Movimento dos Trabalhadores Sem Terra), najvećim (zemljo)radničkim pokretom bez vlasništva nad zemljom”, navela je Tijana Grumić.

Prema njenim rečima, veliku pažnju u glavnom programu privukla je još jedna brazilska priča.

Karolina Bjanki i njena plesna trupa Kara de kavalo u Beograd stižu na talasu brojnih uspeha i nagrada za predstavu “Trilogija Snaga kučke - I poglavlje: Nevesta i Laku noć, Pepeljugo”.

“U ovom hrabrom radu Bjanki na radikalan način pristupa temi seksualnog nasilja, analizirajući radove drugih umetnica, baveći se sopstvenim iskustvom, da bi na kraju otišla korak dalje stavljajući sebe kao izvođačicu u ekstremne okolnosti uzimanja GHB-a na sceni (supstanca koju predatori koriste za fizičko onesposobljavanje žrtve pre napada)”, izjavila je Tijana Grumić.

Publika Bitefa će samo nekoliko meseci nakon svetske premijere na Festivalu u Avinjonu moći da vidi hvaljenu predstavu “Hekuba, ne Hekuba” Tijaga Rodrigeša, nastalu u produkciji Komedi franseza, čuvenog pozorišta iz Pariza koje prvi put dolazi na Bitef, dovodeći u Beograd vrhunsku postavu francuskih pozorišnih zvezda koje će oživeti mit o Hekubi na originalan način.

Selektorski tim nastavlja da otkriva mlade zvezde regiona, pa je u glavni program uvrstio slovenačku predstavu “Pukotina” Jana Krmelja, koji je dobio Borštnikovu nagradu za režiju, kao i predstavu hrvatske autorke Jasne Žmak “this is my truth, tell me yours”, u kojoj se “na duhovit način bavi odnosom prema umetničkom polju sopstvenog stvaranja – dramaturgiji”, izjavila je Tijana Grumić.

Direktor Bitefa Miloš Latinović podsetio je na dugu istoriju festivala koji čuva “tradiciju avangarde”. Uz napomenu da spoj te dve reči možda zvuči čudno, istakao je da “na svetu ne postoji značajno avangardno pozorište ili trupa koji nisu bili na Bitefu”.

Gradska sekretarka za kulturu i predsednica Odbora Bitefa Nataša Mihailović Vacić je, povodom ovogodišnjeg slogana “Lepota (ne)će spasiti svet”, izjavila da lepota može biti način otkrivanja istine, osvetljavanja nepravde, ali ne nužno i spas, pogotovo dok se mi sami ne angažujemo.

“Lepota više ne nudi jasne odgovore već podstiče na kritičko preispitivanje stvarnosti. U svetu u kom živimo, umetnost i lepota postaju sredstvo za kritiku, a ne spas. Lepota podstiče unutrašnju snagu za promenu, koja uvek jeste, a i trebalo bi da bude, najpre lična”, kazala je Mihailović Vacić.

Miloš Latinović, Nataša Mihailović Vacić, Nikita Milivojević, foto: Tanja Drobnjak

U glavnom programu 58. Bitefa, učestvuje do 4. oktobra deset predstava, dok prateći program počinje već 19. septembra u Luci Beograd, gde se otvara 12. festival savremenog cirkusa Cirkobalkana.

U pratećem programu jubilarno, 25. izdanje obeležiće Bitef Polifonija, a počeće novi program “Teorijska fešta - teorijska platforma” koju uređuje prof. dr Ana Vujanović. Biće nastavljeni Susreti sa autorima, kao okupljanje verne publike i umetnika radi podsticanja razmene ideja i utisaka u neformalnijem okruženju.

Bitef nastavlja i ekološke prakse kroz saradnju sa inicijativom “Svaka limenka se računa”. Novinarima je predstavljen umetnički rad od recikliranih limenki koje je prikupio Bitefov tim, s motivima vizuelnog identiteta 58. izdanja. Tokom festivala ovaj rad biće izložen i u pozorištima gde se izvode predstave iz glavnog programa.

Foto: ZD/SEEcult

Pored generalnog sponzora “1664 Blanc”, Bitef računa i na podršku brojnih komercijalnih sponzora i prijatelja.

Predstavnica Erste banke u Srbiji Tamara Simović istakla je da su u toj kompaniji veoma ponosni na Bitef i višegodišnje partnerstvo sa tim festivalom – i kao pokrovitelji i kao verna publika.

“Svako Bitefovo izdanje otvara nova pitanja, neko novo viđenje i drugačiju perspektivu. Čini nam se da u svetu koji se brzo menja, u svetlu političkih, socijalnih i ekonomskih konflikata, tenzija i razlika, Bitef, kao neki svetionik, predstavlja retku konstantu koja osvetljava, nadahnjuje i obogaćuje srpski pozorišni pejzaž“, izjavila je Tamara Simović.

Pridruženi član Izvršnog odbora kompanije Generali osiguranje Dušan Lalić takođe je kazao da je izuzetno ponosan što je ta kompanija i ove godine partner Bitefa.

“Inspiriše nas tema ‘Lepota (ne)će spasiti svet’, jer verujemo da ulaganje u kulturu i podsticanje umetnosti mogu učiniti svet i život boljim, plemenitijim, lepšim mestom za sve nas. Zato podržavamo Bitefa, koji svojim pažljivo odabranim programom doprinosi razvoju društva”, dodao je Lalić.

Foto: ZD/SEEcult

Ulaznice za festival mogu da se kupe onlajn, na festivalskom sajtu, sa popustom od 10 odsto. Po redovnim cenama ulaznice mogu da se kupe i na blagajni Bitefa, koja je i ove godine otvorena u festivalskom pres centru, na prvom spratu MTS dvorane (Trg Nikole Pašića).

Pokrovitelji festivala su Sekretarijat za kulturu Beograda i Ministarstvo kulture Srbije. Tradicionalno, podršku festivalu pružili su i Gete institut, Francuski institut i Delegacija Evropske unije u Beogradu. Partner i prijatelj Bitefa je i New Moment New Ideas Company, kreativna agencija festivala. Partneri festivala i ove godine je i Coca-Cola HBC Srbija.

Festivalski sajt je festival.bitef.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala SEEcult.org.

*Naslovna fotografija: Milo Rau - Bea Borgers

(SEEcult.org)

Tagovi