Mural sa likom jugoslovenskog gitariste, pevača, tekstopisca i kompozitora Milana Mladenovića, osnivača i frontmena Ekatarine Velike, oslikan je u Sarajevu, u Grbavičkoj ulici 6, a jedan je od rezultata inicijative "Muzej devedesetih".
Mural se nalazi na mestu gde je Mladenović i živeo, na Grbavici, a oslikao ga je kolektiv Obojena klapa, prema idejnom rešenju umetnika Rijada Hadžića.
Obojena klapa osnovana je 2016. godine kao prva nevladina organizacija u BiH posvećena uličnoj, savremenoj i filmskoj umetnosti. Okupljajući umetnike i kulturne radnike, nastojanja Obojene klape su da uspostavi nove uslove za produkciju, prezentaciju savremene i urbane kulture i pokretanje diskusija o društveno relevantnim temama, uz korišćenje javnih prostora, ulica i galerija.
Inicijativa "Muzej devedesetih" je tokom pet meseci 2024. godine u Istorijskom muzeju Bosne i Hercegovine realizovala izložbu “Lavirint devedesetih”, čija je ideja osvetljavanje kompleksne decenije 90-ih na području bivše Jugoslavije.
Deo izložbene postavke bavi se i onima koje su zauzeli antiratni stav na početku devedesetih - u pitanju je soba Nepristajanje u kojoj vidno mesto zauzimaju pravi građanski i ljudski heroji, tadašnji simboli otpora. Milan Mladenović je svakako bio jedan od njih, počev od njegovih istupa u medijima, preko nastupa na koncertu „YUTEL za mir“ u „Zetri“ na leto 1991, pa sve do čuvenog antiratnog koncerta “Ne računajte na nas” grupe Rimtutituki na Trgu republike u Beogradu.
Mladenović je snažan antiratni protest pokazao i odbijanjem nastupa u Banjaluci 1993. godine, kada je eksplozivom srušena najstarija i najpoznatija banjalučka džamija Ferhadija iz 1579. godine.
Rođen u Zagrebu, Milan Mladenović se kao dete vojnog lica preselio i deo detinjstva proveo u Sarajevu, gde je i počeo da svira gitaru, da bi ga kasnije put odveo u Beograd gde je ostvario muzičku karijeru kroz grupe Limunovo drvo, Šarlo akrobata, Katarina druga i na kraju EKV.
Kao odraz simbolike specifičnih veza dva grada u prošlosti, ali i u budućnosti, u Beogradu će biti oslikan mural Valtera, čuvenog heroja u odbrani Sarajeva tokom Drugog svetskog rata, koga je u legendarnom filmu “Valter brani Sarajevo” tumačio glumac Velimir Bata Živojinović.
Izložba, koju je je u Sarajevu videlo više od 4.000 posetilaca, predstavljala je dopunjenu i
proširenu verzija istoimene pilot izložbe koja je tokom leta 2023. godine bila postavljena u Beogradu.
"Lavirint devedesetih" predstavlja plod trogodišnjeg istraživanja, rada i saradnje pojedinaca, stručnjaka, aktivista i partnerskih organizacija iz zemalja bivše Jugoslavije okupljenih oko inicijative Muzej devedesetih. Cilj ove izložbe je novo i drugačije sagledavanje decenije koja je promenila tokove života miliona ljudi na ovim prostorima, ali i globalno, koja je u ovom regionu ostavila neizbrisiv, dugotrajan trag.
Muzej devedesetih je inicijativa Kulturnog centra Grad iz Beograda, pokrenuta radi sakupljanja i čuvanja od zaborava izvora i svedočanstva o poslednjoj deceniji 20. veka na prostoru nekadašnje jugoslovenske države. Izložbu “Labirint devedesetih” autorski potpisuju Dejan Ubović, Dubravka Stojanović i Igor Štiks, a do sada je održana u Beogradu i Sarajevu. Izložbu su podržali National Endowment for Democracy i regionalni projekat Podrška EU izgradnji poverenja na Zapadnom Balkanu, koji finansira Evropska unija (EU) i sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
(SEEcult.org)