Zemunski mali umetnički centar (ZMUC) nastavio je projekat “pokretnih kolonija” okupljanjem studenata arhitekture iz Beograda u Reževićima u Crnoj Gori, gde će raditi na arhitektonskim skicama konstrukcije svojevrsne čerge - pokretnih, sklopivih, modularnih rezidencija, koje ispunjavaju zahteve umetnika u različitim disciplinama.
Arhitektonskom kolonijom u Reževićima, u kojoj učestvuju studenti treće godine Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, ZMUC nastavlja projekat “Pokretne kolonije: iz gradova duhova u umetničke rezidencije” koji realizuje sa Zeta centrom u Tirani i organizacijom Za Druga u Petrovcu.
Pored transformacije porodične kuće Bosnića u rezidencijalni centar za umetnike, studenti će u okviru izbornog predmeta “Mobilne umetničke rezidencije” kod profesora Milorada Mladenovića, raditi i na arhitektonskim skicama modula rezidencija koji bi trebalo da omoguće maksimalnu mobilnost grupe umetnika uz minimalne gabarite.
Cilj rezidencije u Reževićima, koja će trajati do 23. oktobra, jeste snimanje postojećeg stanja kroz istovremeno proučavanje arhitektonskih praksi vezanih za kuće Paštrovića - kroz crtež, osnove, preseke i proučavanje detalja. Pozicioniranje u urbanističkom širem smislu znači sagledavanje objekta u odnosu na okolne referentne ambijentalne celine (manastir Reževići, Perazića Do, Hotel As, plaža Smokvica, Rijeka Reževića).
Saradnik na projektu s prvom grupom studenata je arhitekta Nenad Jevtić.
Završna izložba radova nastalih u Reževićima biće organizovana u galeriji Spomen domu Crvena Komuna u Petrovcu, a potom na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.
Regionalni projekat “Pokretne kolonije: iz gradova duhova u umetničke rezidencije” započet je umetničkom kolonijom u selu Babe kod Beograda, održanom od 22. avgusta do 5. septembra, u kojoj su učestvovali umetnici iz Srbije, Slovenije, Albanije i Hrvatske.
U regionalnoj lend-art koloniji “Tihe komšije” u Babama, koja je bila posvećena beskućnicima kao najvećim gubitnicima tranzicije, učestvovali su Rene Rusjan, Boštjan Potokar, Vladimir Frelih, Vukašin Šoć, Eros Dibra i Jovan Babić Foske. Gostujući umetnici bili su fotograf Ivan Topalović i slikar Kostas Koča, a kustoskinja projekta je Valentina Koča iz Zeta galerije u Tirani.
Filmski deo ekipe, Marko Mamuzić i Goran Orge Nikolić, u cilju povezivanja i razmene iskustava postojećih kolonija u Srbiji, snimili su ovogodišnje sazive Simpozijuma skulpture Terra u Kikindi i likovne kolonije u Jaloviku.
Pored više izložbenih postavki i trojezičnog kataloga (srpski, engleski, albanski), rezultat ovogodišnjeg dela projekta biće i dokumentarni film o održivim i mogućim modelima umetničkih kolonija i rezidencija u regionu.
Cilj projekta “Pokretne kolonije” je stvaranje stalnih umetničkih rezidencija u regionu - u selima Babe, Reževići i Pentar u Albaniji.
Projekat “Pokretne kolonije: iz gradova duhova u umetničke rezidencije” finansijski su podržali Evropska kulturna fondacija (ECF) i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, a Ministarstvo omladine, sporta i kulture Albanije uputilo je zvanično pismo podrške.
Rezidenciju u Reževićima podržali su i Opština Budva, Pashaluk Apartments Beograd i Nikšićko pivo.
ZMUC je organizovao 2010. i 2011. godine i multimedijalne kolonije u selu Karavukovo na granici Srbije i Hrvatske.
(SEEcult.org)