Nastupom Holandskog plesnog teatra (NDT1), u punom Sava centru 19. marta počeo je 13. Beogradski festival igre (BFI), koji do 10. aprila predstavlja više od 30 koreografskih postavki 15 kompanija iz 13 zemalja širom sveta, koje potpisuju i legendarni autori, poput Jiržija Kilijana, ali i nade svetske scene.
Uoči predstava “Pucaj na Mesec” i “Stop-Motion” Pola Lajtfuta i Sol Leon i “Vrata koja nedostaju” Gabrijele Karizo, koje je izveo glavni ansambl NDT, 13. BFI svečano je proglasio otvorenim francuski koreograf Anželen Preljokaž, koji je istakao da je BFI važan ne samo za publiku i Beograd, nego i za mnogobrojne koreografe i igrače koji imaju priliku da se na njemu susretnu.
“Možda ću i ja sledeće godine biti deo ovog festivala”, rekao je francuski koreograf albanskog porekla, koji je publiku pozdravio i na “srpsko-hrvatskom”, a ona mu je uzvratila velikim aplauzom.
Preljokaž i Aja Jung
Osnivačica i direktorka BFI-ja Aja Jung istakla je da i 13. izdanje tog festivala nudi publici raznovrstan umetnički izraz - od baletske estetike do fizickog teatra.
“Broj 13 nas nije uplašio, naprotiv, motivisao nas je da napravimo još bolju ediciju, i postavimo i na našoj kulturnoj sceni nove umetničke domete”, rekla je Aja Jung, napominjući i da se od BFI-ja, bez obzira na uslove i prilike, uvek očekivalo više.
“Mnogobrojni naviijači su nas bodrili, zahtevajući još veća iznenađenja, a oni - na sreću malobrojni, prizivali su talas koji sva nemirna zrna peska iznova vraća u oluju”, rekla je Aja Jung, dodajući da je zato i 13. izdanje BFI-ja, koje se održava pod sloganom “Sreća se igra”, imalo zadatak da bude bolje i hrabrije od prethodnog, ali i da podeli svakom gledaocu komad dobrog raspoloženja.
“Beograd je do 10. aprila svetska prestonica savremene umetničke igre, mesto susreta slavnih, popularnih i sasvim mladih umetnika”, rekla je Aja Jung, dodajući da ovogodišnji program BFI-ja dokazuje i da scena danas manje nego ikada može da obeća trajanje onima koji nisu sigurni u svoju igru i zadatak.
Zahvaljujući pokroviteljima i sponzorima, Aja Jung je posebno priznanje odala publici, kao i onim predstavnicima medijima koji “prate umetničke događaje uskraćujući na taj način prostor nekim manje vrednim sadržajima”.
Publika na otvaranju BFI-ja imala je priliku da vidi dve predstave umetničkog para Lajtfut-Leon, koje već poznaje sa ranijih festivalskih izdanja, a posebno je burno pozdravila izvođače komada “Vrata koja nedostaju” Gabrijele Karizo iz belgijske trupe Peeping Tom, rađen specijalno za NDT.
Rad Karizove sa igračima, kako su sami rekli dan uoči otvaranja BFI, podrazumevao je znatno sporiji proces od onoga na koji su navikli u visokoproduktivnom NDT, ali je ujedno bio i znatno individualniji, jer koreografkinja zahteva od svakog igrača da izvuče maksimum iz svog pokreta.
Predstava Gabrijele Karizo inspirisana je raskršćem između igre, teatra, umetnosti i života, pa gledaoci postaju svedoci poslednjih trenutaka života pojedinih likova, koji su tako koreografski dočarani da zaista izgledaju kao beživotna tela ili lutke.
Igrači NDT1, Aja Jung i direktor kompanije Vip Mobile Dejan Turk
Komad “Pucaj na mesec”, kojim je 13. BFI počeo, klasik je iz NDT-a koji se igra već deset godina, a uvodi gledaoce u svetlucavi sjaj ljubavnog života tri različita para uz muziku Filipa Glasa. Pokretni zidovi sa upadljivim tapetama kreiraju tri odvojene sobe, od kojih svaka sadrži sopstvenu ljubavnu priču. Vrata druge sobe uvek izgledaju kao da su otvorena, dok kroz prozor novi svet zove… Komad govori o nekoj vrsti višeg nivoa izražavanja u odnosima. Istraživanje je usmereno na duboko skrivene emocije.
Postavka “Stop-Motion”, koju takođe potpisuju Lajtfut-Leon, a izvedena je na kraju večeri, predstavlja tehnološke scenske novine u kombinaciji sa melanholičnom muzikom Maksa Rihtera. Sedam igrača ulazi u proces oproštaja i transformacije, a doživljaj je pojačan prisustvom masivnih ekrana sa kojih se emituju zakasnele video projekcije u kojima učestvuje ćerka koreografskog para Lajtfut-Leon, Saura.
Među zvezdama BFI-ja su i grčki umetnik Dimitris Papajoanu, poznat kao tvorac koreografija sa ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Atini i Londonu, kao i koreografi i direktori njujorške trupe Complexions, Dvajt Roden, koji je u toku karijere stvarao i za Cirque du Soleil, te njegov kolega Dezmond Ričardson, koga šira javnost pamti po nastupima sa zvezdama poput Madone i Majkla Džeksona, kao i filmovima “Čikago” i “Poslednja igra”.
Dejan Turk, Aja Jung & Ivan Tasovac
BFI se održava već četiri godine zaredom u saradnji sa Delegacijom EU u Srbiji, a prošle i ove godine ima i visoko pokroviteljstvo Ministarstva kulture i informisanja Srbije. Pokrovitelji BFI-ja su i Pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodine i Skupština grada Beograda, a pomogle su i ambasade i kulturni centri zemalja iz kojih dolaze učesnici, kao i banka Societe Generale.
Glavni partner BFI-ja devetu godinu uzastopno je kompanija “Vip mobile”, sa kojom su ustanovljene i nagrade “Vip poziva” i “Vip iskorak”, kao i projekat za najmlađe “Vip talenti”.
Otvaranju BFI-ja prisustvovali su šef Delegacije EU u Beogradu ambasador Majkl Devenport, ministar kulture Ivan Tasovac, predsednica Skupstine Srbije Maja Gojković, predstavnici ambasada i kulturnih centara zemlja-učenika, kao i druge ličnosti javnog i kulturnog zivota.
Sajt BFI-ja je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.
(SEEcult.org)