Završetak rekonstrukcije Narodnog muzeja i Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, kao i decentralizacija kulturnog života, istaknuti su kao prioriteti nove Vlade Srbije u sektoru kulture, dok je u oblasti informisanja, koje pripada istom ministarstvu, najavljen nastavak reformi.
Mandatar Aleksandar Vučić posvetio je manji deo šestočasovnog ekspozea kulturi i informisanju, koje će u novoj vladi voditi dosadašnji gradski sekretar za kulturu Beograda Vladan Vukosavljević, umesto Ivana Tasovca.
Vučić je umetnost i kulturu opisao kao “izlog Srbije okrenut prema svetu i međunarodnoj kulturnoj javnosti”, povezujući ih i sa razvojem turizma, koji je posebno istakao kao jedan od nedovoljno iskorišćenih potencijala.
“S ponosom pokazujemo dostignuća naša u svakoj umetničkoj oblasti, bez izuzetka. Upravo zato, jedan od prioritetnijih zadataka Ministarstva kulture, da budem sasvim otvoren - taj posao je započet u prethodnom mandatu, sada ostaje da se kontroliše na dnevnom nivou”, rekao je Vučić 90. avgusta pred poslanicima, dodajući da su radovi konačno pokrenuti posle neuspelih tenderskih procedura i kako je naveo, mulјanja i muvanja raznih koji su hteli da dobiju posao, poništavanja procedura i započinjanja jovo-nanovo.
Rekonstrukcija Narodnog muzeja, čija je stalna postavka zatvorena od 2003. godine, trebalo bi, kako je najavio, da bude završena do početka 2018. godine. Uskoro počinju i radovi u MSU na Ušću, koji je zatvoren od 2007. godine.
“Narodni muzej mora da bude završen u roku od 540 dana, koliko je ugovorom predviđeno, MSU takođe”, rekao je Vučić, navodeći da su radovi na rekonstrukciji Narodnog muzeja počeli 25. jula, a da u MSU počinju 15. avgusta.
Vučić je naglasio da te ključne kulturne institucije pojačavaju i domaću turističku ponudu.
“Ono što je za nas nekada bilo veoma važno i za svu decu koja su dolazila sa strane to je da prvo odete u Narodni muzej, posetite Narodno pozorište, pa tek posle idete na Kalemegdan. Idere da vidite šta je to što Beograd ima, šta je uradio Toma Rosandić, Simeon Roksandić, šta je uradio jedan, drugi ili treći”, rekao je Vučić, napominjući da radovi na rekonstrukciji Narodnog muzeja koštaju milijardu dinara (oko 8,3 miliona evra), a u MSU oko 700 miliona dinara.
Osim rekonstrukcije dva najveća muzeja, Vučić je naglasio i neophodnost decentralizacije kulture.
“Kultura mora da se izmesti i da ne bude samo u centru Beograda ili samo u Beogradu, već i u ostalim centrima i gradovima”, rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, vlada će se zato truditi i pomoći će različite kulturne manifestacije širom Srbije, jer kulturu moraju da dožive i u njoj da uživaju svi građani, a “ne samo oni koji imaju tu privilegiju” da žive u glavnom gradu.
Vučić je u oblasti informisanja najavio nastavak reformi, odnosno sprovođenje Medijske strategije u celini, završetak povlačenja države iz medija i pronalaženje održivog rešenja za finansiranje javnih servisa.
Prema njegovim rečima, problemi javnih servisa su očigledni i po tome što traže kratkoročne kredite.
“Kada se neko javi za kratkoročne kredite, za kredite za likvidnost, vi vidite da to nije održivo poslovanje i vidite da ima bezbroj problema. Bio bih licemer ako bih rekao da je za to krivo sadašnje rukovodstvo, ali to su godine i decenije u kojima svi to čuvaju kao političku oruđe i oružje o kojem niko ne sme ništa da kaže, a troše se narodne pare”, rekao je Vučić, ocenjući da javni servisi moraju da se ponašaju “neuporedivo odgovornije” i da je neophodno videti kako i koliko odgovorno troše narodne pare.
Vučić je rekao da će ih zato pitati kako su potrošili pare, odnosno “koliko su ih utrošili na gluposti, a koliko na pametne stvari”.
“Nemam ništa protiv, neka se snimaju serije, emisije iz kulture, sve je to u redu, ali ne možete da imate 1.000 ili 1.500 zaposlenih više nego što je potrebno, ne možete da bacate pare na gluposti i nemojte da uzimate kratkoročne kredite za likvidnost. Nađite način da uzmete dugoročni kredit, pa da taj problem rešite, ali sada, šta ću ja tu”, rekao je Vučić, kome je lider radikala Vojislav Šešelj dobacio iz poslaničke klube da meni direktora RTS-a Dragana Bujoševića. Vučić je na to odgovorio da nije Bujošević tak “koji je najviše doprineo takvoj situaciji danas”, jer bi mu, inačem, to bilo lakše rešenje.
Vučić je ponovio i uverenje da mediji u Srbiji imaju potpunu slobodu, kao i da su, s druge strane, često neodgovorni.
“Naravno, pitanje odgovornosti je važno. Voleo bih da ide uporedo sa slobodom izražavanja i svim medijskim slobodama, ali bolјe je da imate - ukoliko već morate da birate šta je manje zlo - bolјe je da imate manjak odgovornosti nego da imate manjak sloboda”, rekao je Vučić, ocenjujući da su mediji u Srbiji, uprkos različitim pričama o cenzuri i autocenzuri, u potpunosti “oslobođeni svake vrste pritiska”, a “nažalost, neretko i svake vrste odgovornosti”.
(SEEcult.org)