SEEcult.org je nevladino, neprofitno udruženje građana, osnovano 2002. u Beogradu radi doprinosa razvoju otvorene kulturne i umetničke scene u Srbiji i Jugoistočnoj Evropi, promovisanja multikulturalne i međunarodne saradnje u regionu i šire, ohrabrivanja razmene ideja, razvoja kritičkih stavova i prevazilaženja stereotipa.
Glavne aktivnosti usmerene su na portal za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org, koji je osnovan 2003. godine kao razvojna informativno-kulturološko-edukativna, prezentaciona i dokumentaciona onlajn platforma u oblasti kulture i umetnosti u regionu.
Udruženje SEEcult.org realizovalo je, kao nosilac ili partner, i niz regionalnih projekata u oblasti medijske i kulturne produkcije, među kojima su “Let’s Talk Critic Art”, posvećen kritičkoj umetnosti u regionu, “Balkan's Initiative for Cultural Cooperation, Exchange and Development” (BICCED), posvećen analitičkom izveštavanju o kulturnim politikama u regionu, “Criticize This!”, posvećen edukaciji mladih kritičara i produkciji kritika i eseja u oblasti književnosti, izvođačkih i vizuelnih umetnosti, “ABeCeda nezavisne kulture” i “Arhiv kao praksa”, posvećeni beleženju istorije klјučnih aktera vaninstitucionalne scene u Srbiji i regionu, kao i jačanju njihovih kapaciteta za (samo)arhiviranje bogate produkcije, “Zašto DA NE u EU?" o mitovima o Evropskoj uniji iz ugla aktera sektora kulture, “Svet oko nas – kritički pogledi u regiji”, posvećen afirmisanju umetničke kritike u regionu...
Udruženje SEEcult.org aktivno je u umrežavanju u zemlјi i regionu, kao jedan od osnivača Neformalne mreže portala za kulturu u Jugoistočnoj Evropi – inSEEcp, jedan od osnivača Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) i član Kooperative – regionalne platforme za kulturu.
1. Portal za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
Portal SEEcult.org, osnovan 2003. godine, osnovni je projekat Udruženja građana SEEcult.org, na kojem je dosad objavlјeno više od 350.000 tekstova u sopstvenoj produkciji, zasnovanih na saopštenjima, izjavama, konferencijama za novinare, događajima, programima manifestacija, pregledu štampe i drugim izvorima … Produkcija informativnog sadržaja u oblasti kulture i umetnosti u Srbiji i zemlјama u regionu, ali i u Evropi i šire, obogaćena je vizuelnim - foto i video sadržajima. Odnosi se i na institucionalnu i na nezavisnu scenu, a obuhvata sve oblasti stvaralaštva (arhitektura, baština, edukacija, film, knjiga, kulturna politika, muzika, pozorište, strip, tehnologija, vizuelne umetnosti…), kao i kulturnu politiku, obrazovanje, nauku… Produkcija na portalu SEEcult.org podrazumeva i više od 500.000 informacija o događajima u zemlјi i regionu u Kalendaru događaja, kao i redovno ažuriranje ostalih sadržaja, uklјučujući foto-video galerije i Galeriju umetnika. Produkciju portala SEEcult.org od samog početka prenose mediji u Srbiji i regionu.
SEEcult.org od 2012. godine realizuje i projekat “Vođenje”, koji je rezultirao produkcijom video vođenja kroz više od 150 izložbi u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji, uz tekstualnu produkciju (intervjui, prikazi) i foto-dokumentaciju. Takođe, SEEcult.org je 2016. godine bio partner NFC Filmart u realizovanju projekta produkcije video i tekstualnih kritika u oblasti vizuelnih umetnosti “Kritika na delu”. U saradnji sa ZMUC-om, 2015. godine realizovan je projekat “Zašto DA NE u EU?", koji je podrazumevao produkciju video i tekstualnih intervjua, kao i analitičkih tekstova o mitovima o EU iz ugla aktera kulturne scene, a podržan je od vladine Kancelarije za evropske integracije.
Takođe, u okviru portala SEEcult.org realizovano je više potprojekata koji se odnose na prezentacije institucija i organizacija kulture, kao i na kulturnu politiku.
Portal SEEcult.org je medijski sponzor najvažnijih institucija i manifestacija u oblasti kulture u Beogradu i Srbiji, kao što su Jugoslovenska kinoteka, Kulturni centar Beograda, Dom omladine Beograda, Muzej istorije Jugoslavije, Univerzitetska biblioteka “Svetozar Marković”, beogradski kulturni centri Magacin u Kralјevića Marka, Reks i Grad.., FEST, Beogradski festival plesa, BELEF, BITEF, SOFEST, Beogradski džez festival, Balkanima, Alternative film/video, Kids fest, Oktobarski salon, Slobodna zona, Kids-patch, KEF, Festival studentskog filma, Festival autorskog filma, Beogradski festival evropske književnosti, Umbria Jazz Balcanic Windows, Na sopstveni pogon, Festival evropskog filma Palić, Trenchtown i Summer3P na Paliću, Videomedeja u Novom Sadu, Animanima u Čačku, Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici… Takođe, medijski je sponzor niza manifestacija i institucija u regionu i jedan od retkih medija iz Srbije, koji je uvrštavan u pres klipinge najvećih i najznačajnijih festivala u regionu, poput Dubrovačkih letnjih igara, ZagrebDoxa, festivala u Puli i Motovunu, Grossmann festivala filma i vina u Sloveniji, Ohridskog leta i drugih, koje prati na osnovu saopštenja ili priloga saradnika.
2. Regionalni projekti
Udruženje SEEcult.org bilo je nosilac regionalnog dvogodišnjeg projekta “Let’s Talk Critic Art” (LTCA), koji je realizovan (2009-2011) s partnerima iz regiona (SCCA/Artservis.org, Ljublјana; Kulturpunkt.hr, Zagreb; Forum Skoplјe), uz podršku Evropske kulturne fondacije (ECF). SEEcult.org je izdavač publikacije projekta LTCA - “From Consideration to Commitment: Art in Critical Confrontation to Society (Belgrade, Ljubljana, Skopje, Zagreb: 1990-2010)”, koja je posvećena kritičkoj umetnosti u regionu, a objavlјena je u formi e-knjige na 600 strana (na srpskom i engleskom jeziku) i dostupna za besplatno preuzimanje sa sajta projekta.
Takođe, SEEcult.org je, u partnerstvu sa BIRN-om (Balkan Investigative Reporting Network), realizovao trogodišnji projekat “Balkan's Initiative for Cultural Cooperation, Exchange and Development” (BICCED) za edukaciju novinara za pisanje istraživačkih i analitičkih tekstova u oblasti kulturne politike na Zapadnom Balkanu, u okviru kojeg su održane regionalne konferencije - 2010. u Skoplјu (Balkan, mediji i kultura - Vreme za promene), 2011. u Prištini (Kultura u medijima) i 2012. u Beogradu (Balkanske kulturne politike - Šta (da) se radi?). Projekat BICCED podržan je od Švajcarskog programa za kulturu.
SEEcult.org je bio jedan od partnera i u regionalnom projektu “Criticize This!” (2011-2013) koji je posvećen edukaciji mladih kritičara u oblasti književnosti, izvođačkih i vizuelnih umetnosti, kao i produkciji i publikovanju umetničkih kritika u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori, a podržan je od programa Evropske komisije “Kultura 2007-2013”. Projekat “Criticize This!” realizovan je u saradnji s partnerima iz Hrvatske (Kulturtreger/Booksa i Kurziv/Kulturpunkt iz Zagreba), Srbije (Beton iz Beograda) i Crne Gore (Plima, Ulcinj).
SEEcult.org je bio nosilac regionalnog projekta “ABC nezavisne kulture” (2014-2015), fokusiranog na arhiviranje, digitalizaciju, prezentaciju i istraživanje produkcije nezavisnih kulturnih scena u regionu. Projekat je podržan od Balkanskog fonda za kulturu i umetnost (BAC), a realizovan je u partnerstvu sa organizacijama Kulturtreger i Kurziv iz Zagreba. Nastavak projekta “ABC nezavisne kulture” je projekat “Arhiv kao praksa”, čiji je SEEcult.org nosilac, a realizovan je 2016. godine s partnerima iz Hrvatske (Kulturtreger/Booksa i Kurziv/Kulturpunkt iz Zagreba), Slovenije (SCCA-Ljublјana) i Prištine (Qendra Multimedia), uz podršku Kooperative – regionalne platforme za kulturu. Obuhvatao je produkciju i izložbe video i dokumentacionog materijala, kao i javne razgovore sa predstavnicima nezavisnih scena o načinu očuvanja njihove produkcije.
U 2017. godini SEEcult.org je partner u regionalnom projektu “Svet oko nas – kritički pogledi u regiji” koji je nastavak dosadašnjih aktivnosti partnera na sagledavanju kritike i kritičkih praksi u regiji, započetih 2011. godine u sklopu zapaženog regionalnog projekta “Criticize This!”. Namera projekta “Svet oko nas” je nastavak tog dijaloga i ponovno dinamiziranje pokrenute rasprave. Temeljno pitanje od kojeg se pošlo odnosi se na to šta je kritika danas, s naglaskom na kritiku umetničkih praksi i njenu stešnjenost procesima koji uslovljavaju njenu transformaciju. Projekat se realizuje u partnerstvu sa organizacijama Kurziv (Kulurpunkt) Kulturtreger (Booksa) iz Hrvatske, SCCA-Ljubljana iz Slovenije i Kontrapunkt iz Makedonije, uz podršku Zaklade Kultura nova, u okviru programskog područja razvoja saradničkih platformi u Jugoistočnoj Evropi.
SEEcult.org je od osnivanja, na osnovu godišnjeg konkursa Ministarstva kulture i informisanja Srbije za savremeno stvaralaštvo, a od 2015. i na konkursu za medije, dobijao podršku za realizovanje prijavljenih projekata. Podrška Ministarstva kulture i informisanja je izostala 2017. godine. Podrška Sekretarijata za kulturu Grada Beograda bila je kontinuirana do 2013.
3. Umrežavanje u zemlji i regionu
SEEcult.org je jedan od osnivača Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) - mreže organizacija civilnog sektora u kulturi i umetnosti u Srbiji, osnovane 2011. Takođe, udruženje SEEcult.org je član Kooperative – regionalne platforme za kulturu, te inicijator i jedan od osnivača Neformalne mreže portala za kulturu jugoistočne Evrope - inSEEcp, osnovane 2006. godine, uz podršku Gete instituta u Beogradu.
Portal SEEcult.org dobitnik je nagrade Fondacije Tanja Petrović 2020. godine za izuzetan doprinos afirmisanju kulture i umetnosti u medijima.
SEEcult.org je dobitnik World Summit Award za 2013. u kategoriji kulture i turizma - prestižnog međunarodnog priznanja za najbolјe digitalne sadržaje u svet u koje se dodelјuje na osnovu internacionalnog takmičenja i međunarodnog žirija, a održava se pod okrilјem Ujedinjenih nacija. SEEcult.org je bio nacionalni kandidat Srbije, na osnovu odluke stručne komisije obrazovane pri Ministarstvu finansija i privrede. Nagrada WSA uručena je SEEcult-u na Svetskom kongresu u Šri Lanki, kao jednoj od pet najbolјih internet prezentacija u oblasti kulture u svetu.
SEEcult.org je dobitnik i nagrade “Niko Garone” festivala PATOSoffIRANјE, koja je ustanovlјena 2014. godine povodom desetogodišnjice tog festivala, a dodelјuje se za medijski doprinos razvoju kulture.
SEEcult.org je u 2013. dobio i priznanja Radio Beograda 2 za dugogodišnju uspešnu saradnju, doprinos radio stvaralaštvu i afirmisanju kulture i umetnosti, zatim Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu za “izuzetan doprinos i uspešnu saradnju na širenju ugleda jezika, književnosti, kulture i bibliotekarstva”, kao i Centra za likovno obrazovanje - Šumatovačke za doprinos umetnosti, kulturi, očuvanju i pobolјšanju društva. Između ostalog, SEEcult.org je dobio 2016. godine zahvalnicu Muzeja savremene umetnosti Vojvodine povodom 50 godina postojanja te institucije.
Portal SEEcult.org proglašavan je četiri godine uzastopno (za 2009, 2010, 2011. i 2012.) i jednim od 50 najbolјih sajtova u Srbiji - u tradicionalnom godišnjem izboru prestižnog časopisa “PC Press”. Tri godine uzastopno SEEcult.org proglašavan je pobednikom u kategoriji “Kultura i nauka” (2009, 2010. i 2011.), a 2012. bio je jedan od četiri najbolјa sajta u kategoriji “Nauka i obrazovanje”. Portal SEEcult.org bio je i finalista regionalnog internet Web Festa 2010, 2011. i 2012. Na Web Festu 2012. proglašen je najbolјim sajtom u kategoriji “Kultura/umetnost” u regionu.
SEEcult.org je od osnivanja, na osnovu godišnjeg konkursa Ministarstva kulture i informisanja Srbije za savremeno stvaralaštvo, a od 2015. i na konkursu za medije, dobijao podršku za realizovanje prijavljenih projekata. Podrška Ministarstva kulture i informisanja je izostala 2017. godine. Podrška Sekretarijata za kulturu Grada Beograda bila je kontinuirana do 2013.