Vesti

Obeleženo 185 godina NBS, obećan depo

28. februar 2017.
SEEcult.org
Obeleženo 185 godina NBS
Obeleženo 185 godina NBS

Narodna biblioteka Srbije obeležila je 28. februara 185 godina postojanja, uz obećanje nadležnih o izgradnji depoa i rešavanje jednog od velikih problema te najstarije nacionalne ustanove kulture, koja se našla u žiži javnosti ovih dana i zbog odluke da prvi put posle niza godina ne dodeli nagradu za najbolju među najčitanijim knjigama.

Umesto očekivanog dobitnika te nagrade, za čije se ukidanje saznalo nekoliko dana uoči Dana NBS, kratku besedu u čast knjige i posebno bibliotekarskog poziva održala je književnica Ivana Dimić, dobitnica NIN-ove nagrade za 2016. godinu za roman “Arzamas”.

Pisac Dragan Velikić, čiji je roman “Islednik” bio najčitanija knjiga u javnim bibliotekama u Srbiji u 2016. godini, a očekivalo se da će dobiti i nagradu za najbolju knjigu, odlučio je da ne prisustvuje proslavi Dana NBS čiji je program prvobitno predviđao i njegovo učešće u razgovoru o najčitanijim knjigama. Velikić, dvostruki dobitnik NIN-ove nagrade, saopstio je da je odluka o ukidanju nagrade za najbolju knjigu uznemiravajuća zbog načina na koji je to učinjeno – par dana uoči uručenja i bez suvislog objašnjenja, po modelu najnižeg partijsko-birokratskog delovanja.

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević nije želeo prilikom ranijeg susreta sa novinarima da komentariše ukidanje nagrade za najbolju knjigu, a na svečanosti je podsetio na burnu istoriju NBS, koju je nazvao pontifikatom u srpskoj kulturi počev od 1832. godine i obećao joj bolju budućnost izgradnjom depoa.

“Ministarstvo kulture će u budžetu za sledeću godinu predvideti novac za projekat, a bogami i za izgradnju depoa”, rekao je Vukosavljević.

Vukosavljević je naglasio i važnost čitanja, podsećajući na reči Brodskog da je od spaljivanja knjiga veći samo jedna zločin – nečitanje knjiga.

Ističući značaj NBS, Vukosavljević je naveo da su “mnoge sile pokušavale i povremeno uspevale da joj stanu na put”, ali se NBS time samo “svrstavala među one velike ustanove u istoriji civilizacije koje su bile meta onih okolnosti u ljudskoj prirodi i karakteru civilizacije koje su imale želju, potrebu i volju da uništavaju ono bolje što u čovekovom karakteru i u njegovom materijalnom izrazu postoji”.

Navodeći i da su sve velike biblioteke, počev od onih prvih na glinenim pločicama, nestajale u ratovima i obračunima, Vuksanović je podsetio i na sudbinu Aleksandrijske biblioteke koju je “rulja nadahnuta verskim fanatizmom praktično spalila do temelja, želeći da izbriše uspomene na nešto što je smatrala nedostojnim uspomeni”. Ali, kako je dodao, ti ciljevi nisu postignuti, jer duh i žar, naklonost muza koje biblioteke i ljudi koji u njima rade, nikada nisu mogli da budu zaustavljeni u dužem roku.

“I naša biblioteka je bila meta onih koji su pokušavali, a nekad su bogami i ozbiljan uspeh imali, da zatru svako seme postojanja identiteta ovog naroda. Naša biblioteka je stradala i Prvom, i u Drugom svetskom ratu, bezbrojni rukopisi su trajno izgubljeni”, rekao je Vuksanović i konstatovao da se NBS, uprkos svemu, “dizala kao Feniks iz pepela”.

Navodeći da je osnovni zadatak svake kulturne politike “prenošenje kulturnog jezgra jednog naroda sa jedne generacije na drugu”, Vuksanović je rekao i da NBS taj zadatak već 185 godina “vrši na doličan i dostojan način”.

Na svečanosti je uručena nagrada “Janko Šafarik” u oblasti bibliotekarstva, koju je dobio načelnik Centra za uzajamnu katalogizaciju Srbije Milorad Vučković – za izuzetan doprinos razvoju i modernizaciji bibliotečko-informacionog sistema koji se ogleda u uspostavlјanju sistema uzajamne elektronske katalogizacije i povezivanju biblioteka u jedinstven sistem.

Vučković je rekao da nagrada “Janko Šafarik” predstavlja izveštaj Ministarstvu kulture i informisanja o tome šta je urađeno, te da treba da skrene pažnju javnosti na “jedan od najznačajnijih projekata koji se u tišini odvija više od 13 godina u području kulture”, a to je izgradnja Uzajamnog kataloga Srbije i njegovih pratećih servisa koji je, kako je istakao, jedan od najorganizovanijih sistema uopšte u Srbiji.

“Nagradu primam u ime blizu 1.300 bibliotekara koji aktivno rade u elektronskim bazama koje čine virtuelnu biblioteku Srbije”, rekao je Vučković, koji je istakao i da je za poslove za koje je odgovoran uvek imao punu podršku svih upravnika NBS, kao i odanost i nesebičnu pomoć svih saradnika.

“Osećaj da sam slobodan čovek i kada obavljam poslove na svom radnom mestu nema cenu”, rekao je Vučković.

Proslavi Dana NBS prisustvovali su i bivši upravnici, mnogobrojni pisci i izdavači, kao i savetnica predsednika Srbije Jasmina Mitrović Marić.

Prošlogodišnji Dan NBS obeležen je ograđivanjem dobitnika nagrade za najbolju knjigu Filipa Davida od prisustva predsednika Srbije Tomislava Nikolića - zbog neslaganja sa politikom koju vodi još od 90-ih.

(SEEcult.org)

Tagovi