Novi galerijski prostor u Crnoj Gori, nazvan imenom slikara i akademika Miodraga Dada Đurića (1933-2010), svečano je otvoren na Cetinju, a do septembra predstavlja radove umetnika različitih generacija - od samog Đurića, do najmlađih crnogorskih umetika.
Crnogorska galerija umetnosti “Miodrag Dado Đurić”, koju je svečano otvorio 18. maja crnogorski premijer Igor Lukšić, nalazi se u velelepnom objektu na četiri nivoa.
Na inauguracionoj izložbi predstavljeni su, između ostalih, i Petar Lubarda, Milo Milunović, Risto Stijović, Branko Filo Filipović, Vojo Stanić, zatim Marina Abramović, Ilija Šoškić, Jarmila Vešović, kao i predstavnici mlađe generacije Tadija Janičić, Danijela Mršulja i Natalija Vujošević.
Danijela Mršulja
Crnogorski premijer je, otvarajući taj galerijski prostor, podsetio da je Vlada Crne Gore pre dve godine usvojila Program “Cetinje - Grad kulture 2010-2013. godine”, u cilju “oživljavanja kulturne i društvene stvarnosti Grada Muzeja”.
“Brzina rekonstrukcije objekata i kompleksa objekata koji uživaju status kulturnih dobara, poput Istorijskog jezgra Cetinja, svedoče o opravdavnosti ove odluke. Zubom vremena načet nekadašnji Trgopromet, danas je savremen prostor Crnogorskoj galeriji umetnosti ‘Miodrag Dado Đurić’”, rekao je Lukšić, ističući i da je prirodno da Cetinje, “grad slikara, u kojem se nalazi Umetnički muzej Crne Gore sa najvećim brojem dela crnogorske likovne baštine, Fakultet likovnih umetnosti i srednja likovna škola Petar Lubarda, ima privilegiju da dobije Galeriju umetnosti. Kao što je i prirodno da Galerija upravo nosi ime Dada Đurića”.
“Crnoj Gori i Cetinju nedostajao je galerijski prostor kao što je ovaj, koji je namenjen kontinuiranom prezentiranju samostalnih i kolektivnih izložbi domaćih i stranih umetnika, prostor u kojem bi se prezentovale najveće vrednosti crnogorskog likovnog stvaralaštva i pratila aktuelna dešavanja na domaćoj i međunarodnoj likovnoj sceni”, rekao je Lukšić otvarajući galeriju uoči Dana nezavisnosti Crne Gore, 21. maja.
Dado Đurić, jedan od najznačajnijih crnogorskih slikara, preminuo je 27. novembra 2010. u Parizu u 78. godini, nakon duže i teške bolesti. Prema sopstvenoj želji, sahranjen je na Cetinju, gde je i rodjen 4. oktobra 1933. godine.
Đurić je rano ostao bez majke, a prihvatio ga je ujak, koji je bio slikar, pa je život nastavio u Ljubljani. Završio je potom Umetničku školu u Herceg Novom i upisao Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Marka Čelebonovića, koji mu je pomogao da ode u Pariz 1956. godine, nakon prve izložbe koju je imao u Galeriji u Rijeci, rame uz rame s francuskim slikarima.
U Parizu je radio u jednom ateljeu litografije, gde je upoznao Žan Dibifea i Roberta Matu, a potom i Danijela Kordijea, koji postaje prodavac njegovih dela. Prvu samostalnu izložbu imao je 1958. u Galeriji “Danijel Kordije”.
Imao je još 1981. godine retrospektivu u Boburu u Parizu.
Njegova dela se nalaze u mnogim muzejima, galerijama i privatnim kolekcijama širom sveta.
(SEEcult.org)