Poljska filmska javnost i Evropska filmska akademija (EFA) oštro su protestovali zbog komentara poljskog javnog servisa TVP uoči emitovanja nagrađivanog filma Pavela Pavlikovskog “Ida”.
Proglašen najboljim evropskim filmom 2014. godine i dobitnik Oskara za najbolji strani film, “Ida” je prikazan nedavno na drugom kanalu TVP uz 12-minutni uvod u kojem je zapravo ocrnjen.
U tom uvodnom programu prikazani su inserti iz filma uz opaske dvojice komentatora TVP – filmskog kritičara Kšištofa Klopotovskog i istoričara Pjotra Gurština, kao i Mačeja Svirskog iz udruženja koje se bavi zaštitom od napada na poljsku reputaciju. Učesnici tog programa iznelki su tvrdnje da film “Ida” sadrži netačne istorijske podatke i da predstavlja poljski narod za vreme nacističke okupacije u pretežno negativnom svetlu.
Svirski je ocenio da bi film koji bi trebalo da bude deo nacionalne katarze trebalo da ima značenje sa kojim se poljski narod slaže, te da svako može misliti strašne stvari o nacionalnoj istoriji, ali ne može da je vređa na način na koji to, prema njegovom mišljenju, čini film Pavlikovskog.
Komentatori su naveli i da film “Ida” ne bi dobio Oskara da nije predstavio događaje u okupiranoj Poljskoj iz ugla Jevreja.
“Da ovaj film nije doprineo odbrani Jevreja u poljsko-jevrejskom konfliktu, ne bi dobio Oskara”, rekao je Klopotovski.
Iako je film “Ida” prikazan bez intervencija, na kraju je emitovan titl koji je mogao da bude doživljen kao deo filma, a sadrži napomene da mnogi Poljaci ne samo da nisu učestvovali u progonu poljskih Jevreja za vreme okupacije, već su im pomogli da pobegnu od nacista, rizikujući svoje živote.
Glavna junakinja višeslojnog filma Pavlikovskog je 18-godišnja časna sestra koja je ostala siroče za vreme nacističke okupacije, a 60-ih godina, u vreme komunizma, želi da istraži istinu o svojoj prošlosti i sudbini svoje porodice. Film “Ida”, prema mnogim kritikama, predstavlja izuzetno istraživanje pitanja vere, identiteta i mogućnosti praštanja, ističući naivnost mlade žene naspram cinizma njene tetke, jedine rođake.
Osuđujući postupak javnog servisa, Udruženje filmskih reditelja Poljske saopštilo je da je prvi put u 25-godišnjoj istoriji slobode medija u Poljskoj jedan film propraćen ideološkom interpretacijom koja nije pružila gledaocima analizu teme ili umetničke vrednosti filma, već ih primorala na “jedno i jedino korektno tumačenje”.
“Takvi postupci pokazuju ne samo nedostatak poštovanja prema autorima, već i prema gledaocima, koji nemaju mogućnost da protumače film na svoj način. To je znak da javni servis nema poverenja u senzibilnost i inteligenciju gledalca. To je kršenje dobrog ponašanja i jasan primer manipulacije i propagandne prakse, kojom se krše medijskii standardi u demokratskoj zemlji”, poručilo je Udruženje filmskih reditelja.
I Udruženje poljskih filmskih kritičara je izrazilo protest zbog načina na koji je film “Ida” emitovan na TVP, a prema navodima medija, producenti razmatraju mogućnost preduzimanja pravnih mera zbog kršenja uslova emitovanja.
Odbor Evropske filmske akademije, čije je sedište u Berlinu, pridružio se protestima zbog odnosa TVP prema filmu “Ida”, koji je trijumfovao, inače, na dodeli nagrada EFA 2014. godine, kada je glasovima više od 3.000 članova EFA proglašen najboljim evropskim filmom, a Pavlikovski je dobio i nagradu za najboljeg reditelja, kao i za najbolji scenario (sa Rebekom Lenkievic). Takođe, film “Ida” dobio je nagradu “Karlo di Palma” za najboljeg snimatelja (Lukasz Żal i Ryszard Lenczewski), a i publika mu je dodelila nagradu za najbolji film 2014. u Evropi (People’s Choice Award).
Odbor EFA naglasio je da jeste za pluralizam mišljenja o svakom filmu, kao i za pravo na otvorenu diskusiju, ali da ne može da prihvati manipulacije u vidu jednostranog komentarisanja filma uoči projekcije na javnom servisu.
Odbor EFA je naglasio i da čvrsto veruje u slobodu govora i izražavanja kao jedan od temelja moderne demokratije, te da se nada da će zajedno sa poljskim kolegama proslaviti 29. dodelu nagrada EFA 10. decembra u Vroclavu, evropskoj prestonici kulture 2016.
Projekciji filma “Ida” na javnom servisu prethodila je i serija nacionalističkih kritika u proteklih godinu dana, uključujući komentrare lidera vladajuće poljske Partije zakona i pravde Jaroslava Kačinjskog i premijerke Beate Šidlo.
Pavlikovski je izjavio za časopis “Varajeti” da njegovi kritičari nisu obraćali pažnju na “Idu” kada se pojavila u bioskopima, s obzirom da je reč o crno-belom filmu i bez velikih glumačkih imena, ali kada je stigao do publike širom sveta i počeo da dobija nagrade, počeli su da koriste njegovu rastuću popularnost za sopstvene interese, kao deo predizborne kampanje zasnovane na strahu, osećaju stege i krizi. Tako su počeli komentari da je to anti-poljski film i da je deo globalne konspiracije usmerene na rušenje dobrog imidža Poljske, rekao je Pavlikovski, koji naglašava i da “Ida” nije istorijski film, već višeslojna drama o složenosti karaktera i univerzalnim egzistencijalnim pitanjima, zbog čega su stalni napadi na njega još apsurdniji.
“Ti nacionalisti ne govore o suštini filma ni malo. Većina njih ga nije ni gledala. Koriste ga kao pretekst za navodni globalnu jevrejsko-nemačko-levičarsko-liberalno-rusku (sic) zaveru protiv Poljske. Njihove ksenofobične izjave zapravo štete našoj reputaciji u inostranstvu, a ne moj film”, dodao je Pavlikovski, koji je delom zasnovao "Idu" na sećanju na godine detinjstva koje je proveo u Varšavi pre nego što su njegovi roditelji dobili politički azil u Velikoj Britaniji.
Film “Ida” emitovan je na TVP nedugo nakon izmena medijskih zakona koji omogućavaju vladajućoj stranci da preuzme potpunu kontrolu nad javnim servisom i drugim javnim glasilima.
Evropska unija razmatra te promene medijskih zakona, a sve više Poljaka protestuje zbog načina na koji vladajuća partija, kako ocenjuju, ugrožava reputaciju bivšeg demokratskog lidera i poljskog predsednika Leha Valense.
(SEEcult.org)