Međunarodna asocijacija ASITEŽ (ASSITEJ) obeležava Svetski dan pozorišta za decu i mlade – 20. mart tradicionalnom porukom i posebnim programima kojima ističe važnost pozorišne umetnosti za najmlađe, posebno ove godine u vreme još uvek aktuelne pandemijske krize i ratnih razaranja.
Uz tradicionalnu poruku predsednice ASITEŽ mreže Su Džajls (Sue Giles) iz Australije, ovogodišnju poruku iz Srbije, na poziv nacionalnog centra te organizacije, upućuje nagrađivani glumac i reditelj u oblasti lutkarskog pozorišta Jovan Caran.
Predsednica ASITEŽ-a Su Džajls istakla je u poruci da je Svetski dan pozorišta za decu i mlade, kojom ta organizacija tradicionalno poručuje: Povedite danas neko dete u pozorište – podsetnik na odgovornost odraslih da deci i mladima omoguće da što je više moguće iskuse umetnost.
“Povesti dete u pozorište znači ponovo se povezati s izvođenjem uživo, s idejama i emocijama, vezama među ljudskim bićima, a znači i negovati pravo dece i mladih na umetnost, kulturu i slobodu samoizražavanja. Slušati decu i mlade je veoma važno – još je važnije čuti ih i prihvatiti potrebu za promenom”, poručila je Su Džajls.
Predsednica ASITEŽ-a, citirajući Manifest te organizacije, poručila je i da je potrebno uraditi još mnogo toga kako bi se ispunile obaveze svih zemalja vezane za članove 13 i 31 Konvencije UN o pravima deteta.
“Ovo je naročito slučaj u svetlu tekuće pandemije, ratnih kriza koja se odigravaju u toliko zemalja širom sveta, kao i nasušne potrebe za ravnopravnošću i jednakom mogućnošću svakog deteta da živi u održivom, bezbednom i zdravom svetu. Umetnost i kultura daju nam priliku da zamislimo svet kakav želimo da stvaramo sa svojom decom i mladima i za njih, te su stoga ključni dok radimo na tome da osiguramo bolje uslove za društvo u kome živimo”, poručila je Su Džajls.
Ističući da je ovo vreme kada su živo pozorište i predstave više od svega potrebni kao potvrda da mašta može da pobedi strah, ona je istakla i da je ovo vreme kada hrabrost i uverenja umetnika koji stvaraju pozorište i predstave za mladu publiku širom sveta mogu da pomognu da se stvori prostor za oslobađanje, katarzu i izražavanje radosti dece i mladih, gde god da se nalaze.
“Videli smo tako inventivno, rezolutno stvaralaštvo, takvu posvećenost, a znamo, na osnovu primera svih naših članova, da ne jenjava odlučnost da nastavimo da stvaramo pozorište i predstave za publiku od najmlađeg uzrasta, pa sve do adolescenata. Mi smo zajednica koja je postala snažnija.
Deca i mladi osetili su posledice gubitka socijalizacije, samouverenosti i nade i to je ostavilo dubok trag na njihovo mentalno zdravlje; donosioci odluka sa svih strana ćule uši i obraćaju pažnju. Našoj mladoj publici i učesnicima su umetnost, kultura, pozorište i predstave potrebniji nego ikad do sad; ta ključna iskustva koja otvaraju puteve, šire perspektive, mogućnost nemogućnosti, zabave i čudesa, lepote i emocija; iskustva koja daju smisao haotičnom svetu i podsećaju nas na bliskost celog čovečanstva”, poručila je Su Džajls.
U ime ASITEŽ-a Srbije, Jovan Caran podsetio je u poruci na prvu rečenicu iz predstave "Kapetan Džon Piplfoks" prema tekstu Duška Radovića: "Setio sam se sebe pa plačem..."
“Ova izjava bi lako mogla da definiše trenutnu situaciju u svetu onih koji se sa pozornice trude da ulepšaju nečije detinjstvo. Ne uzdiše gusarski kapetan Piplfoks samo zbog situacije u lutkarstvu, poneki uzdah otme mu se iz duše kad se seti koliko su skrajnute sve scenske umetnosti namenjene mladima”, naveo je Cara, napominjući da se o situaciji van njegovog horizonta ne usuđuje da piše). “Dovoljno je samo reći korona”, dodao je.
“Ova reč je odnedavno glavna tema u žalopojkama o proređenom gledalištu. Odmah iza maršira besparica. U dugoj koloni ovakvih reči čvrstim korakom stupa i nerazumevanje. Dalje nabrajanje možete nastaviti i sami. Na sreću, setio sam se jedne pesmice Duška Radovića iz predstave 'Miševi i mačke naglavačke'. U toj predstavi sam maskiran u miša recitovao:
Mamurni Miš u Memli Muzeja Merka Mrtvog Mamuta...
Milenijumi Minuše Mraz od Mamuta načini Masakr i pomor
Međutim Miš još Mrda. Mišu su Malo i Mraz i Mačka i Mišomor
Zatim sam se setio nas, lutkara, glumaca, plesača i pevača, svih nas sa ogromnom voljom za preživljavanjem. Kao putujući zabavljači, kroz vekove smo vukli kola sa opremom, po kiši i mrazu. I mi smo preživeli sve to. Nama su i mrvice sa teatarske trpeze bile dovoljne. Zato još uvek mrdamo, kao i onaj filozofski nastrojen miš”, naveo je Caran.
Napominjući da ni “sumorni kapetan Piplfoks nije ostao zauvek u Havani i kafani”, već je “kukanje odbacio zbog avanture pune teškoća i svakojakih opasnosti i savladao mnogoglavo morsko čudovište”, Caran je istakao da je sreća da “u našem svetu mašte ima dovoljno Piplfoksa i drugih gusara spremnih da uprkos svemu stupe u koštac sa svakovrsnim nemanima. Da već jednom pokažemo ko smo pravi mi”.
“Dragi kapetani i gusari i svi kojima je ovo važno. Moj predlog je da prvu citiranu rečenicu zamenimo ovom: ‘Setio sam se sebe i još uvek mrdam. Meni su malo i korona i besparica i sva čudovišta južnih mora’”, poručio je Caran.
Na Svetski dan pozorišta za decu i mlade hiljade teatarskih kuća i individualnih članova, okupljenih u više od 85 nacionalnih ASITEŽ centara u svetu, čita poruke uvaženih umetnika i kroz posebno pripremljene programe skreće pažnju kulturne i šire javnosti ka pozorišnoj umetnosti zа decu i mlаde, na značaj pozorišne kulture za namlađe i mlade i njen uticaj u odrastanju, obrazovanju i vaspitanju novih generacija.
Obeležavanje 20. marta deo je višegodišnje ASITEŽ kampanje “Povedite dete u pozorište”, pokrenute 2012. godine. Ta jednostavna i jasna poruka poziva roditelje, nastavnike, pedagoge i sve koji brinu o deci da im omoguće da ostvare pravo na umetnički doživljaj ne samo na ovaj dan, već tokom čitave godine.
Značajno pitanje prava dece i mladih na umetnost ASITEŽ centar u Srbiji pokreće kroz nekoliko tekućih projekata, a upavo ta tema biće i u fokusu najvećeg svetskog događaja u oblasti izvođačkih umetnosti za decu i mlade - Svetske konferencije pozorišta za decu i mlade (ASSITEJ Artistic Gathering), koja će biti održana 2023. godine u Beogradu i Novom Sadu.
*Foto: ASSITEJ
(SEEcult.org)