Izložba “Jugoslavija od početka do kraja” u Muzeju 25. maj produžena je do 17. marta zbog velikog interesovanja, a do sada ju je obišlo više od 10.000 posetilaca.
Tokom naredne dve nedelje, umesto pratećih programa, biće organizovani razgovori sa različitim grupama posetilaca Muzeja istorije Jugoslavije (učenici, studenti, nastavnici, turistički vodiči, penzioneri, novinari...) o njihovim utiscima o izložbi. Komentari i sugestije će biti uzeti u obzir kao smernice u formiranju nove stalne postavke MIJ.
Izložba “Jugoslavija od početka do kraja” predstavlja osnovu buduće stalne postavke MIJ.
Kustosko-autorski tim čine sociolog Jovo Bakić, istoričari Hrvoje Klasić, Ivana Dobrivojević, Vladimir Petrović, Srđan Cvetković i Ana Panić, kustoskinja MIJ, a recenzenti su Tvrtko Jakovina iz Hrvatske, Husnija Kamberović iz Bosne i Hercegovine, Oto Luthar iz Slovenije i Predrag J. Marković iz Srbije.
Prema navodima autora izložbe, njihova ambicija nije bila enciklopedijska - da obuhvate sve aspekte društvenog sistema Jugoslavije, niti da prezentuju sve raspoložive podatke. Cilj izložbe bio je da se stvori prostor koji bi na moderan, atraktivan i objektivan način upoznao posetioce sa jednim od najzanimljivijih i najkontroverznijih državotvornih eksperimenata u XX veku.
Ideja nije da se hronološki prikaže sled najvažnijih događaja, nego da se obrade važni fenomeni i elementi koji su obeležili države i društva na području koje se tokom više od 70 godina zvalo Jugoslavija. Izložba je za autore, kako su naveli, bila veliki izazov i vide je kao predstavljanje dosadašnjeg istraživanja koje su želeli da podele s posetiocima.
“Istraživanje nije završeno, ovo je samo jedna od mnogih priča o Jugoslaviji i za nas još jedna stanica na putu ka budućoj stalnoj postavci o istoriji Jugoslavije”, poručili su autori izložbe posvećene zemlji koja je tokom najvećeg dela XX veka postojala na Balkanu, inspirisana nastojanjem da u zajednicu okupi Južne Slovene.
Jugoslavija, koja je više puta nastajala i nestajala, menjala ime i granice, političko i društveno uređenje, obeležena je izuzetnom kompleksnošću nacija i vera, kultura i običaja, na srazmerno malom geografskom području. Hvaljena i osporavana, izgrađivana i potkopavana, 90-ih godina XX veka je nestala sa geografske i političke mape sveta, ali njeno nasleđe i danas snažno utiče na živote ljudi sa ovog prostora.
(SEEcult.org)