Savremena galerija Subotica prihvatila je uslove koje je novosadski umetnik Nikola Džafo postavio svojim nesvakidašnjim konkursom za galerije u Srbiji i regionu, pozivajući ih da uvrste u svoj program njegovu izložbu “Večera za zeca” i obezbede osnovne uslove za izlaganje, koji bi zapravo trebalo da se podrazumevaju, ali često izostaju u praksi.
Na Džafov konkurs, koji je raspisao početkom februara, odazvala se za sada Savremena galerija Subotica, pa će izložba pod radnim nazivom “Večera za zeca: Sve jedno drugo pojede” biti otvorena u prvoj polovini juna 2020. godine.
“Zahvaljujem divnoj kustoskinji Jasmini Jovančić Vidaković na predusretljivosti i ljubaznosti, kao i kolektivu Savremene galerije na spremnosti da učestvuju u mom projektu”, izjavio je tim povodom Džafo, istaknuti vizuelni umetnik sa 40-godišnjim radnim iskustvom, čiji je konkurs za galerije otvoren do 2020. godine.
Kako je Džafo rekao za SEEcult.org, SGSU ima, uz dva izlagačka prostora, i traženu tehničku opremu, a i ispravan sanitarni čvor. Takođe, ispunjava i uslove konkursa koji se odnose na troškove transporta eksponata i štampanje materijala (katalog), uključujući i honorar za autora teksta, noćenje za umetnika i posluženje na otvaranju.
Večera za zeca
Prema uslovima Džafovog konkursa, galerije bi trebalo da imaju tehničku opremu - televizor i video plejer za projekciju pratećeg video materijala, da imaju rasvetu koja će omogućiti da se slike vide i u večernjim satima, te da mogu da plate troškove transporta radova od umetnikovog ateljea do galerije i obrnuto. Takođe, uslov je da galerija ima osobu zaduženu za postavljanje slika u prostoru, kao i da galerijski prostor ima ispravan sanitarni čvor.
Dodatnu prednost imaju galerije koje pokrivaju troškove pripreme i štampanja kataloga, afiše ili bar razglednice, koje su voljne da plate simboličan honorar autoru teksta za katalog ili afišu, kao i one koje obezbeđuju putne troškove za autora, dnevnicu i noćenje za dalje destinacije.
Umetnik sa svoje strane nudi: slike, crteže, srednjeg i velikog formata (130x130 cm, 180x160 cm, 200x180 cm), dnevnike sa pratećom vizuelnom dokumentacijom (o nastanku slike), video materijal - dokumentarni film o autoru, kao i proizvode za prodaju za svačiji džep (digitalni printovi, grafike, reprodukcije izloženih radova, majice).
Takođe, Džafo nudi galerijama i stručnu pomoć i saradnju prilikom postavke izložbe, vrhunske umetničke domete, ugodno druženje i publiku koja prati njegov rad.
Uz napomenu da je svaka izložba prodajna, Džafo je pozvao galerije da pošalju ponude na e-mail dzafon@gmail.com.
Nikola Džafo, privatna arhiva
Nikola Džafo (1950, Novi Sad) diplomirao je i magistrirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Od 1990. godine pasivizirao je bavljenje slikarstvom i maksimalno se aktivirao u borbi za društvene vrednosti i umetnički dignitet. Idejni je tvorac i pokretač grupe Led art (1993), sa kojom je kreirao i realizovao više od 30 projekata. Suosnivač je Centra za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu (1995) i Multimedijalnog centra “Led art” u Novom Sadu (2000). Iste godine, u podrumu u ulici Grčkoškolska 5, pokreće Art kliniku, sa utopijskom idejom da umetnost može da menja i leči svet. Nakon eutanazije Art klinike, u novom radnom prostoru učestvovao je 2013. u pokretanju i formiranju Šok zadruge, koja pokušava da stane na noge i funkcioniše na istim etičkim principima kao i prethodna umetnička udruženja.
Džafo se od 2013. godine ponovo bavi slikanjem, vajanjem, crtanjem i zanatima koje je izučavao.
Za izložbu “Lepus in fabula” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu dobio je “Politikinu” nagradu 2012. godine.
(SEEcult.org)