Hrvatski muzičar Darko Rundek i njegov internacionalni Cargo orkestar u starom sastavu obeležili su 2. maja završnicu Trenchtown festivala, a po mnogima i ceo festival u palićkoj šumi, na kojem su protekla tri dana nastupili i KKN, Edo Maajka, Laibach i mnogi drugi izvođači i DJ-evi iz Srbije i regiona.
Rundek i Cargo održali su dvoipočasovni koncert na Glavnoj bini u Etno parku kod Palića, okupivši nekoliko hiljada obožavalaca.
Koncert su počeli rege verzijom čuvenog hita “Ena” grupe Haustor, a na oduševljenje razveseljene publike završili ga uz “Šejn” na bis.
Rundek i Cargo orkestra okupili su dosad najbrojniju publiku na devetom Trenchtownu, koja je doprinela veseloj i opuštenoj atmosferi u kojoj je Rundek pojedine pesme gotovo u celini otpevao sa cigaretom u ustima, a u ponoć je čestitan i rođendan klavijaturisti Dušanu Vraniću.
Jedan od najznačajnijih autora sa prostora bivše Jugoslavije, koji od početka 90-ih živi i radi u Francuskoj, održao je nedavno oproštajne koncerte sa sadašnjom postavom Cargo orkestra, sa kojim je snimio četiri albuma. Rundek je najavio da će s Cargo orkestrom nastaviti saradnju u nešto izmenjenom sastavu, a nagovestio je i novi album.
Uoči koncerta Rundeka i Cargo orkestra, na Glavnoj bini Trenchtown festivala nastupili su beogradski bend Sajsi i subotički Pionir 10, a program je održan na još dve bine - Rege i Terasi, iako su pojedini izvođači izostali.
Nije održano ni književno veče Slobodana Tišme, iz zdravstvenih razloga svestranog novosadskog umetnika, a uoči projekcije poslednjeg filma iz programa vinkovačkog Festivala rok dokumentaraca DORF, otvorena je mini izložba poznatog domaćeg strip autora Aleksandra Zografa.
Početak devetog Trenchtowna obeležen je 30. aprila koncertom beogradskog benda Kanda Kodža i Nebojša na Glavnoj bini, na kojoj su nastupili i reper Edo Maajka i mađarski rep sastav Belga.
Najviše pažnje izazvala je 1. maja slovenačka grupa Laibach, koja je uz obrade himni sa konceptualnog albuma “Volk”, izvela i neke hitove sa ostalih albuma, a nastupili su i beogradski bendovi S.A.R.S. i Petrol.
U okviru pratećeg programa, održane su i svakodnevne umetničke radionice (Šumski studio, Likovna radionica sa jednačinom, Post - IT!, radionica Udruženja vazduhoplovaca).
Deo publike Trenchtowna odseo je u festivalskom kampu, a mnogi su stigli i iz okoline Palića ili Subotice, gde je bilo moguće naći smeštaj po pristupačnoj ceni.
Trenchtown je nastao u vreme demokratskih promena u Srbiji, a prvi put je održan 1. maja 2002. na Paliću. Prekretnicu je doživeo prelaskom u prostor Etno kampa, napuštenog salaša u srcu palićke šume.
Festival i ove godine organizuje FOKUS Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo iz Subotice.
Sajt Trenchtowna je www.trenchtown.org
(SEEcult.org)