Izložba simbolično nazvana “Šest tačaka dodira”, na kojoj se predstavlja šest umetnica iz regiona, u toku je u Kući legata u Beogradu, a nudi uvid u žensku artikulaciju istog likovnog problema kroz šest likovnih iskaza, gradeći različite likovne priče.
Na izložbi učestvuju Šemsa Gavrankapetanović i Merima Ivković iz Bosne i Hercegovine, Nada Kažić i Ivanka Vana Prelević iz Crne Gore, kao i Katarina Švabić i Aleksandra Šaranović iz Srbije.
Kroz zajedničku izložbenu postavku, autorke personalnih poetika pronašle su međusobne “tačke dodira”, dok je ispitivanje vitalnosti papira, kao materijala za rad, otvorilo prostor za dijalog različitih senzibiliteta i moguće novo, drugačije tumačenja ženskog pisma.
U pitanju je papirni pejzaž, odnosno umetnički razgovor šest umetnica, koje su afirmisane i istaknute u svojim sredinama, a spaja ih inovativnost, žeđ za eksperimentom i autentičnost, kako je navela istoričarka umetnosti i muzejska savetnica Galerije “Kuće legata” Ana Popović Bodroža.
Umetnica Katarina Švabić iz Beograda navela je o svom radu “O prolaznosti” da je papirni pejzaž za nju “pejzaž na kojem se pojavljuje jedno biće, jedna floralna kompozicija koja ima svoj identitet, svoj karakter, svoju prošlost, budućnost”. “Taj novinski papir nosi sa sobom puno nekih tragova tekstova, reči, rečenica iscepkanih, baš kao što je i naš život negdje pun svega i svačega”, dodala je.
Merima Ivković, koja se predstavlja radom “Memorija”, navela je da u procesu rada često koristi razne fotografije kao fragmente sećanja, koje upravo impliciraju memoriju koja teži da se transfomiše. Fotografije unutar radova su nagorele, jer je vatra simbol transformacije. “Svesna sam činjenice da nas memorija ograničava, ali daje smisao našoj svesti da se ostvari”, navela je.
Šemsa Gavrankapetanović, koja učestvuje radom “Uzmi i čitaj”, navela je da su njeni radovi nastali od materijala nađenih pred spaljenom sarajevskom bibliotekom - Većnicom, prilokom prve posleratne posete Sarajevu 1996. godine.
Aleksandra Šaranović iz Beograda, koja učestvuje radom “Mesta na koja nikda neću stići”, navela je da kombinuje klasičan slikarski postupak sa tehnikom kolaža. “Inspirativne tesksture i kolorit pronađenog štampanog papira pokrenuli su likovnu igru, gradeći kompozicije koje u sebi nose asocijacije na fantastične prizore”, dodala je ona.
Crnogorska umetnica Nada Kazić, koja predstavlja “Edenski vrt” i “Vrt-log”, navela je da su ti radovi nastali od recikliranog presovanog papira toniranih tušem. Različit kolorit ukazuje na različita stanja sa kojm se savremeni čovek suočava, od nežno roze-rajskih vrtova do vrtloga današnjice.
U radovima “Vrt-log” uvodi nov materijal - metal koj kombinovan sa recikliranim papirom, a asocira na sadašnji trenutak urušavanja prirode.
Ivanka Vana Prelević, takođe umetnica iz Crne Gore, učestvuje radovima iz ciklusa “Ispod površine” ili “Ispod kože”, iz kojih izbija ružičasti sloj na kojima se skrivaju i otkrivaju tragovi života. Drugi segment radova “Šavovi“ odnosi se na kutijaste oblike od papira ispod čije površine izbija beton u obliku fleka, aludirajući na nekontrolisanu urbanizaciju prostora.
Izložba “Šest tačaka dodira - papirni pejzaž” otvorena je do 7. decembra.
Izložbu je podržalo Ministarstvo kulture i medija Crne Gore, Sekretarijat za kulturu i sport Podgorice, kao i Ministarstvo kulture Srbije, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Fondacija za muzičke, scenske i likovne umetnosti Sarajevo, te bosansko-hercegovačke opštine Novo Sarajevo i Hadžići.
*Fotografije postavke: Željko Jovanović - copyright Kuća legata
(SEEcult.org)