Vesti

Stazom Mikroba

13. jul 2013.
SEEcult.org
Stazom Mikroba
Stazom Mikroba

Debeli biciklisti pozivaju zainteresovane da im se 14. jula pridruže u vožnji u čast Saše Markovića Mikroba, povodom promocije knjige o tom prerano preminulom umetniku u klubu Gavez na Adi Ciganliji. Ruta obuhvata razna mesta širom Beograda koja je Mikrob rado posećivao, gde je radio, družio se, izlagao, nastupao, pričao dogodovštine, jeo, pio, živeo…

Okupljanje za vožnju dvadesetak kilometara dugom stazom biće u 17 sati u parku Manjež kod Studentskog kulturnog centra, gde je Mikrob često izlagao, odgledao bezbroj koncerata, a kao veliki kolekcionar redovno je posećivao nekadašnju berzu ploča nedeljom. S Mićunom Ristićem imao je i zapaženu emisiju “Black Market” na nekadašnjem Radiju SKC.

Vožnja će potom biti nastavljena ka Terazijama, gde se nekada u podzemnom prolazu nalazio Manijak shop, ispred kojeg se 90-ih rado “visilo”. Mikrob je tu rado ispijao pivce, a mnogi su na tom mestu dobili i neku od čuvenih maski koje je izrađivao. Nedaleko odatle u prolazu kod Bezistana nalazi se jedan od foto-automata u kojima se Mikrob fotografisao s prijateljima, a od tog materijala je, u saradnji sa britanskim umetnikom Miksapom (Mix-Up) nastao projekat “Lice odgovara priči”. Vožnja će potom biti nastavljena prema Palmotićevoj, gde će se proći pored Unutrašnjeg muzeja Dr. Agana Papića, velikog Mikrobovog prijatelja, ali često i “ljutog” oponenta na nekadašnjoj Papićevoj PLJUS (Prostor ljubavi i slobode) mejling listi.

Staza Mikroba potom vodi do Doma omladine, mesta koje se osim izložbama, predavanjima i redovnoj poseti koncertima, vezuje za Mikrobovo ime i preko nekadašnjeg Radija B92, na kojem je vodio kultnu emisiju “Lepi ritam srca”. Debeli biciklisti proći će potom pored tržnog centra na Trgu republike (Staklenac), u kojem se nekada nalazila galerija Remont, u kojoj je Mikrob izlagao i čiji je bio jedan od osnivača.

Vožnja će potom biti nastavljena ka Narodnom pozorištu i stanu Stevana Novakovića, članom grupe Radar, sa kojim je Mikrob pripremio poslednju, trostruku izložbu “Gotovina”. Potom će se nastaviti ka zgradi PMF-a, odnosno do Ćoška Salvadora Dalija, gde se nekada nalazio štab Ilegalnih poslastičara i izdavačke kuće Kornet. Mikrob je tu uvek bio rado viđen gost, bilo u akcijama kao što je bilo postavljanje table za Ćošak Salvadora Dalija, kao maskota kompilacije “Šta treba maloj deci”, ali i kao neumorni partner u danonoćnim bahanalijama bez kraja.

Sledeća stanica je legendarni klub Akademija, najznačajnije mesto domaćeg rokenrola 80-ih i 90-ih, koji je zatvoren 2011. Učesnici vožnje potom će se spustiti do železničke i autobuske stanice, odakle je Mikrob kretao na razna druženja po Srbiji i regionu - u Zaječar, Žitkovac, Smederevo, Zagreb, Ljubljanu… Danima je prepričavao dogodovštine iz gostoprimljivih krajeva, a na jednom od gostovanja na njegov omiljeni festival Zalet u Zaječaru nastao je i ciklus fotografija na kojim zadovoljno spava na podu raznih lokalnih ustanova kulture.

Vožnja se nastavlja potom preko reke, biciklističkom stazom do zatvorenog Muzeja savremene umetnosti, u kojem je Mikrob izlagao, ali i oštro kritikovao tu instituciju i njenu upravu.

Vožnja će biti nastavljena potom gotovo do kraja Zemunskog keja, gde je smešten Zemunski mali umetnički centar (ZMUC), poprište raznih neformalnih umetničkih dešavanja i druženja, koje je Mikrob obožavao. Tu je i sedište Debelih biciklista koji su prošlog leta Mikrobu u čast izvozili 800 kilometara dugu biciklističku vožnju po istočnoj Srbiji, noseći i neke od njegovih maski.

Put od ZMUC-a vodi potom do Paviljona, gde je Mikrob živeo, a zatim do Studentskog grada u čijem je Domu kulture više puta izlagao, te vodio sa Mićunom Ristićem živu verziju emisije “Black market” nakon gašenja Radija SKC. Tu je napokon uspeo i da se popne na binu i kao rok zvezda- tokom petostrukog nastupa Tobića Tobića idola mladih - u ulozi specijalnog gosta i nezamenljivog konferansijea.

Vožnja Novim Beogradom biće nastavljena kraj buvljaka, i to onog koji je Mikrob nazivao “Kontejnerski buvljak”, a koji se donedavno nalazio preko puta legalnog novobeogradskog buvljaka. Mikrob je tu sa Stevanom Novakovićem nalazio odlične elemente za svoje ready-made objekte, ali i brojne tašne, sandale i drugu zanimljivu robu koju je poklanjao prijateljima.

Novim mostom potom će se stići do Ade Ciganlije i kluba Gavez, jedno god omiljenih Mikrobovih mesta, gde će u 19 sati biti održana promocija knjige “Zbogom andergraund koja sadrži brojne tekstove o Mikrobovom radu, tekstove koje je sam pisao, ali i mnogobrojne komentare i zanimljive osvrte prijatelja na njegovu ličnost.

Uz Darku Radosavljević Vasiljević, koja je urednica tog izdanja, autori tekstova su i: Aleksandar Todorović Bekan, Duška Čavić Žozi, Nebojša Kandić, Dragan Ilić, Antonije Pušić, Stephen Howard Mixup, Marija Ivanić, Pavle Ćosić, Ivan Tobić, Aleksandar Belčević, Slobodan Jovanović, Miloš Tomić, Stevan Novaković, Daniel Kovač, Velimir Ćurguz Kazimir, Milan Petrović Tica, Radovan Nastić Bensedin, Aleksandra Sekulić Caca, Dragan Protić Prota, Đorđe Ilić, Luka Stanisavljević, Mićun Ristić, Uroš Đurić, Jelena Vesić....

U sklopu promocije knjige, biće prikazano nekoliko kratkih filmova o Mikrobu, a nastupiće i Pesničenje, Tobić Tobić, Daniel Kovač, Đorđe Ilić (ex Činč)...

Saša Marković Mikrob, koji je bio i novinar, radio voditelj, angažovani kulturni radnik i svestrani poznavalac alternativne scene, preminuo je 15. jula 2010. u Beogradu u 51. godini.

Njegov rad predstavljen je tokom 2012. godine projektom “Saša Marković Mikrob: Zbogom andergraund” koji su realizovali Remont i Muzej savremene umetnosti u Beogradu, a obuhvatio je istoimenu retrospektivu u Salonu MSUB i izložbu “Priče iz automata sa fotografijama iz 80-ih i 90-ih, koja je odrzana u galeriji Remont. Deo tog projekta predstavljen je na izložbama u još nekoliko gradova u Srbiji i u regionu.

(SEEcult.org)

Tagovi