Debitantski film holivudske glumice i novopečene rediteljke Anđeline Džoli premijerno je prikazan 14. februara u Olimpijskoj dvorani Zetra u Sarajevu, a publika je srdačno pozdravila i nju i glumačku ekipu. Džolijeva je uzvratila komplimentima i zahvalila obožavaocima na bosanskom jeziku.
Džolijeva je delovala kao da bi zaplakala - i uoči i nakon projekcije svog filma, koji je evropsku premijeru imao na 62. Berlinalu, a uskoro će ući i u bioskopsku distribuciju u Federaciji BiH, Hrvatskoj i Srbiji.
Pred gotovo 5.000 gledalaca, od kojih je 2.000 imalo priliku da dobije besplatne karte, Džolijeva je rekla da joj mnogo znače i film i srdačan doček, ponovivši i da joj je izuzetno stalo i do Bosne i Hercegovine.
Poručivši da je film “U zemlji krvi i meda” snimljen s ljubavlju, te da govori o ljudima i njihovom stradanju, Džolijeva je rekla da je odgovorna i međunarodna zajednica, koja smatra da se pomoću njenih programa narod može brzo oporaviti posle rata.
“Potpun oporavak je težak i ljudima treba velika pomoć. Nadam se da će ovaj film privući ljude u Sarajevo i da će proširiti njihovo znanje o stradanjima na ovim prostorima", izjavila je Džolijeva.
Crvenim tepihom prošla je u pratnji supruga Breda Pita (Brad Pitt).
Najslavniji holivudski par je i privukao najveću pažnju na crvenom tepihu, kojim je prošla i kompletna filmska ekipa i mnogobrojne ličnosti iz javnog i političkog života Bosne i Hercegovine, medju kojima je bio i reis-ul-ulema Mustafa Cerić.
Publici u Zetri poklonili su se nakon projekcije i Rade Šerbedžija, Feđa Štukan, Jelena Jovanova, Ermin Sijamija, Đana Pinjo, Alma Terzić, Boris Ler, Vanesa Glođo, Jasna Ornela Berry, kao i Goran Kostić i Zana Marjanović, koji igraju srpsko-muslimanski par koji se za vreme rata ponovo sreće, i to u srpskom logoru u kojem je on čuvar, a ona zarobljenica.
Publika je posebno srdačno pozdravila i glumca Radeta Šerbedžiju.
Džolijeva je prethodno na konferenciji za novinare u hotela “Evropa” rekla da je, zahvaljujući radu sa ekipom filma, naučila mnogo o celom regionu, te da joj je najteže bilo da uspostavi ravnotežu, jer se radi o kompleksnom području.
Povodom ocena da je reč o antisrpskom filmu, ona je rekla da je tužno to što je regija i dalje podeljena i da joj je zbog toga žao, jer su joj glumci pričali o osećaju zajedništva koji je postojao za vreme Jugoslavije.
Džolijeva je istakla i da je tema njenog filma univerzalna i da prikazuje šta se dešava ljudima u ratu.
Šerbedžija je rekao da umetnost nije odgovorna da objašnjava političku situaciju, već je njen zadatak da otkriva čudne i zastrašujuće stvari.
Prema njegovom mišljenju, Džolijeva je to uspela.
Anđelina Džoli je rekla i da neće prisustvovati premijeri svog filma u Beogradu zbog negativnih komentara u javnosti, a pozdravila je potez mlade Prijedorčanke, koja je ilegalno prikazala film “U zemlji krvi i meda” u svom stanu. Džolijeva je kazala da će podržavati takve postupke.
Prema sinopsisu, policajac Danijel (Goran Kostić) je bosanski Srbin, a umetnica Ajla (Zana Marjanović) je bosanska Muslimanka. Pre rata su bili zajedno, ali njihova se veza menja s rastom nasilja u zemlji. Mesecima kasnije Danijel se bori pod zapovedništvom svog oca, generala Nebojše Vukojevića (Rade Šerbedžija). Sa Ajlom se suočava kada je vojnici pod njegovom komadom izvode iz stana u kojem živi sa sestrom Lejlom (Vanesa Glođo) i njenom bebom.
Film Džolijeve je krajem prošle godine počeo da se prikazuje u bioskopima u Njujorku i Los Andjelesu, a u Sarajevu je u isto vreme imao sedmodnevnu projekciju u multipleksu Cinema City.
Džolijeva je prošle godine dobila počasno Srce Sarajeva na 17. Sarajevo Film Festivalu.
Ambasadorki UNHCR-a i novopečenoj rediteljki dodeljeno je to počasno priznanje “ne samo zbog njene izuzetne karijere u svetu filma, nego i zbog njenog izvanrednog angažmana u stvarnom svetu kojeg smo svi mi podjednako deo”.
Džolijeva je već posećivala Bosnu i Hercegovinu povodom pitanja izbeglica, kao ambasadorka UNHCR-a, ali i povodom snimanja rediteljskog prvenca.
Dozvola za snimanje tog filma u BiH najpre joj je bila poništena, nakon primedbi žena iz udruženja žrtava rata, a potom je poništenje poništeno.
U medjuvremenu je počela da snima film u Budimpešti.
(SEEcult.org)