Ansambli pozorišta u Beogradu, Novom Sadu, Somboru i Zrenjaninu najavili su sedmodnevni štrajk od 10. februara u znak podrške studentima koji drže fakultete svih univerziteta u Srbiji u blokadi, koje je podržala i većina zaposlenih u Narodnoj biblioteci Srbije, kao i Srpski PEN centar, koji je pozvao na otkazivanje svih događaja u kulturi do ispunjenja studentskih zahteva u vezi sa pogibijom 15 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Glumački ansambli beogradskih pozorišta - Narodnog pozorišta u Beogradu, Ateljea 212, Beogradskog dramskog, Pozorišta "Boško Buha", Malog pozorišta "Duško Radović", Pozorišta na Terazijama, Jugoslovenskog dramskog, kao i Drama Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, zaposleni Pozorišta mladih, većina kolektiva Novosadskog pozorišta/Ujvideki Szinhaz, ansambl Narodnog pozorišta Sombor i Narodnog pozorišta "Toša Jovanović" u Zrenjaninu, saopštili su da su jedinstveni u stavu da je neophodno da obustave rad i uđu u sedmodnevni štrajk.
"Prvi put u istoriji srpskog pozorišta odlučujemo se na ovakav čin, prihvatajući poziv studenata na borbu za rad institucija i odgovoran odnos prema sopstvenoj delatnosti, svesni da već decenijama prisustvujemo urušavanju svih, pa i kulturnih institucija ovog društva. Studenti su nas podstili na odgovornost i ohrabrili na samoorganizovanje kako bismo, unutar svojih struka i institucija u kojima radimo, započeli aktivno učešće u kreiranju boljeg društva", saopštila su pozorišta u najavi štrajka.
Glumački ansambli pozorišta su izrazili punu solidarnost sa studentima i bezuslovnu podršku svim njihovim zahtevima. "Njihova borba za prvadu, bezbednost, pravo na slobodno izražavanje i dostojanstven šivot je borba svih nas", naveli su glumački ansambli, izražavajući i apsolutnu podršku svim građanima koji veruju da Srbija može biti srećnije i pravednije mesto.
"Znamo da je naša publika među njima. Pozorište je živo samo onda kada je deo zajednice. Zato napuštamo scenu i pridružujemo se onima koji traže promenu. Pozorište je mesto istine, slobode i empatije, a mesecima već, istina, sloboda i empatija stoje na blokadama fakulteta i protestima širom Srbije".

I ansambl Knjaževsko-srpskog teatra “Joakim Vujić” u Kragujevcu najavio je da obustavlja sve aktivnosti zakazane uoči i za Dan teatra, 15. februara - na Sretenje, u znak solidarnosti sa studentima u njihovoj borbi za ispunjenje zahteva.
Obustava se odnosi na premijeru predstave "Smrtonosna motoristika" Aleksandra Popovića, kao i na dodelu nagrada, izložbu i dramski prikaz posvećen životu i delu Joakima Vujića "Aferim Aćime", te dramski prikaz "Ustav i prikazanija", zakazan u Staroj skupštini.
Ansambl kragujevačkog teatra podsetio je da je 15. februara 1835. godine u Kragujevcu donet Sretenjski ustav, jedan od najdemokratskijih u to vreme u Evropi.
Kao zaposlenima u najstarijem srpskom pozorištu i kao građanima Kragujevca, s obzirom na to da je jedan od zahteva studenata poštovanje Ustava i zakona za sve jednako, još veća je obaveza da združeno stanu u odbranu osnovnih postulata svake demokratske države, naveo je ansambl Knjaževsko-srpskog teatra, ograđujući se istovremeno saopštenjem od bilo kakve vrste političke zloupotrebe.
Srpski PEN centar takođe je pozvao svoje članove i kulturne institucije u Srbiji da do daljeg otkažu i odlože književne i kulturne programe u znak solidarnosti sa protestima studenata i građana.
“Nemamo pravo da se u okolnostima dramatične društvene i političke krize, dok se na ulicama fizički napadaju, a u režimskim medijima targetiraju studenti i druge građani ove zemlje, među njima i mnoge naše kolege, ponašamo kao da se ništa ne događa i da gledamo samo svoja posla", naveo je Upravni odbor Srpskog PEN centra.
Pozivajući vlast da ispuni studentske zahteve, Srpski PEN je upozorio na dalekosežno štetne posledice pritisaka, tabloidne propagande, medijske kontrole i otvorene fizičke represije.
Podršku studentima i njihovim zahtevima izrazila je i većina zaposlenih u Narodnoj biblioteci Srbije, ističući da su na strani vladavine prava, zakona i pravde i da u to ime najoštrije osuđuju sve vidove eskalirajućeg nasilja kojima su izloženi građani i građanke u Srbiji.
Zaposleni u Narodnoj biblioteci Srbije pridružuju se i koleginicama i kolegama iz drugih ustanova kulture u zahtevu da se povećaju budžetska izdvajanja za kulturu i unapredi se odnos prema njoj u celini.
Navodeći da se pridružuju zaposlenima u kulturnim, naučnim, umetničkim, prosvetnim i drugim brojnim ustanovama u pružanju bezrezervne podrške zahtevima studenata iznetim nakon tragedije od 1. novembra 2024. u Novom Sadu, 117 zaposlenih u NBS navelo je u saopštenju, koje su potpisali imenom i prezimenom, da su vladavina prava i odgovornost jedini temelj na kojem se može graditi zdravo i slobodno društvo i stoga osuđuju svako nasilje koje se vrši nad studentima, građankama i građanima koji traže poštovanje zakona i elementarnih civilizacijskih normi.
„Ova podrška je naša moralna obaveza i izraz solidarnosti i pozivamo sve bibliotekarke i bibliotekare da svojim potpisom pruže podršku studenskim zahtevima“, istakli su zaposleni u NBS, pridružujući se kolegama iz drugih ustanova kulture u zahtevu da se povećaju budžetska izdvajanja za kulturu i da se generalno unapredi odnos prema kulturi.
(SEEcult.org)