Drama Edena fon Horvata “Kazimir i Karolina”, u produkciji beogradskog Ateljea 212, trijumfovala je na 60. Sterijinom pozorju u Novom Sadu, osvojivši nagradu za najbolju predstavu, i za režiju Snežane Trišić, kao i još četiri nagrade.
Jelena Đokić dobila je Sterijinu nagradu za naslovnu ulogu u pobednickoj predstavi, dok je Katarina Žutić nagrađena za ulogu Erne.Takođe, za scenografiju predstave “Kazimir i Karolina” nagrađen je Darko Nedeljković, a za kostimografiju Maja Mirković, kojoj je Sterijina nagrada dodeljena i za scenografsko ostvarenje u predstavi “Zmajeubice” Jugoslovenskog dramskog pozorišta, u režiji Ive Milošević.
Predstava “Zmajeubice”, odnosno Milena Marković, odnela je i Sterijinu nagradu za tekst savremene drame, kao i za originalnu scensku muziku Vladimira Pejkovića.
Zmajeubice
Sterijinu nagradu za glumačko ostvarenje dobile su, osim Jelene Đokić i Katarine Žutić, i Anita Mančić – za ulogu Blanke u predstavi “Dok nas smrt ne razdvoji” Mire Furlan, u režiji Predraga Mikija Manojlovića i produkciji Radionice integracije iz Beograda, te Nebojša Ilić za ulogu Donda Vojina u predstavi “Providenca” Stevana Koprivice, u režiji Egona Savina i produkciji Centra za kulturu Tivat.
Među dobitnicima Sterijinih nagrada je i Andrea Kulešević, nagrađena za scenski pokret u predstavi “Doktor Nušić” u adaptaciji i režiji Kokana Mladenovića i koprodukciji Kruševačkog i somborskog Narodnog pozorišta.
Specijalna Sterijina nagrada dodeljena je autorsko-izvođačkom timu za inovativan pristup angažovanom pozorištu za predstavu “Život stoji, život ide dalje” Filipa Vujoševića, u režiji Jelene Bogavac i produkciji Bitef teatra iz Beograda. Za ulogu u toj predstavi Slaven Došlo dobio je nagradu iz Fonda "Dara Čalenić" za najbolјeg mladog glumca, dok je najboljom mladom glumicom proglašena Jovana Gavrilović za uloge u predstavama “Dok nas smrt ne razdvoji” i “Zmajeubice”.
Dok nas smrt ne razdvoji
Žirijem 60. Sterijinog pozorja, koje će biti završeno 3. juna svečanim uručenjem nagrada i predstavom “Violinista na krovu” Srpskog narodnog pozorišta, predsedavala je pozorišna kritičarka Branka Krilović. Članovi su bili dramska spisateljica Olga Dimitrijević, teatrolog Darko Lukić, dramski pisac Igor Bojović i teatrolog Milivoje Mlađenović, a većinu nagrada dodelili su jednoglasno.
U konkurenciji je bilo devet predstava koje je selektorka Marina Milivojević Mađarev uvrstila u takmičarsku Selekciju nacionalne drame i pozorišta.
Među njima je bila još jedna predstava koju je režirala Snežana Trišić - “Mister Dolar” Narodnog pozorišta u Subotici, te “Urnebesna tragedija” Dušana Kovačevića, u režiji Velјka Mićunovića i izvođenju Crnogorskog narodnog pozorišta iz Podgorice, te “Ibzenov Neprijatelј naroda kao Brehtov poučni komad” Zlatka Pakovića u produkciji Centra za kulturnu dekontaminaciju.
Kazimir i Karolina
Pobednička predstava “Kazimir i Karolina” postavlja niz pitanja koja tište savremeno društvo u vezi sa opstankom običnog čoveka u situaciji kada ostane bez posla, mogućnosti da ljubav preživi u besparici, sudbini društva u kojem su pojedinci sabijeni u obespravlјenu masu…
"Kazimir i Karolina" jedan je od najznačajnijih društveno kritičkih pučkih komada iz prve polovine 20. veka u čijoj je pozadini Oktoberfest 1930. godine. U toku jedne noći, kroz lјubavni rastanak Kazimira i Karoline, prelama se socijalno raslojavanje usled ekonomske krize, nadolazećeg fašizma i tek uspostavlјenog kapitalizma. Nјegova tema je inflacija duše u doba masovne nezaposlenosti. Karnevalska atmosfera vašara u oštroj je suprotnosti sa sumornom lјubavnom pričom glavnih junaka koji, uprkos lјubavi, ne uspevaju da prevaziđu svoj ugroženi socijalni milјe.
Jubilarno, 60. Sterijino pozorje svečano je otvorio 26. maja u SNP-u dramski umetnik Predrag Ejdus, koji je u besedi istakao vitalnost pozorišne umetnosti uprkos novim medijima, kao i snagu energije koja se stvara između umetnika i gledalaca, a osvrnuo se i na krizu u zemlji i teško stanje u kulturi, ocenjujući da su pozorišta “postala socijalne ustanove, a umetnici doslovno ekonomski ugrožena kategorija stanovništva”.
Netakmičarski program “Kako nas drugi vide” ponudio je dve predstave - klasik Dušana Kovačevića “Balkanski špijun”, u režiji Cujošija Sugijame (Tsuyoshi Sugiyama) i izvođenju Teatra “A La Place” iz Tokija, te “Prst obarač metak pištolј” (Finger Trigger Bullet Gun) Nenada Prokića, u režiji Džejmsa Jarkera (James Yarker) i produkciji Stan’s Cafea iz Birmingema, koja se bavi temom Prvog svetskog rata.
Za program “Krugovi” selektorka je odabrala tri predstave iz Slovenije i Hrvatske – predstavu “Kralј Betajnove” Ivana Cankara, u režiji Eduarda Milera i koprodukciji Drame Slovenskog narodnog gledališča iz Ljubljane i SNG-a iz Maribora, zatim “Vučjak” Miroslava Krleže, u režiji Ivice Bulјana i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta iz Zagreba, te “Kristofor Kolumbo”, u režiji Renea Medvešeka i izvodjenju Zagrebačkog kazališta mladih (ZKM).
(SEEcult.org)